Nėštumo ir vaikystės problema – pykinimas

sleeping_in_the_car_seatPykinimas – visiems gerai pažįstamas jausmas, kuris sukelia daug nemalonių pojūčių. Taip organizmas reaguoja į kai kurias nepalankias situacijas, jį gali lemti psichologiniai faktoriai, tai dažnas reiškinys pirmaisiais nėštumo mėnesiais, gali kamuoti moterį ir mėnesinių metu. Kai kuriuos vaikus ir suaugusiuosius pykina važiuojant automobiliu, skrendant lėktuvu arba plaukiant laivu. Tokį pykinimą nuslopinti arba bent susilpninti gali gana paprastos priemonės.

Pykinimą gali sukelti ir rimtesnės priežastys, pavyzdžiui, virškinamojo trakto bei kitų organų ligos. Dažna priežastis – vestibiuliarinio aparato sutrikimai, šią bėdą gali išprovokuoti kai kurie vaistai, taip pat chemoterapijos procedūros, kuriomis gydomi onkologiniai ligoniai.

Ligos sukeltas pykinimas nebūna vienintelis jos simptomas – prisideda įvairūs skausmai, migrenos priepuoliai, virškinimo sutrikimai, vėmimas, pakyla temperatūra. Toks pykinimas visiškai neišnyks, kol nebus išgydyta liga. Todėl, jeigu pykina ilgiau negu 12 valandų, kamuoja kiti negalavimai, būtinai kreipkitės į gydytoją.

Pykinimas transporte

Supimo ligos bėdos važiuojant automobiliu arba traukiniu, skrendant lėktuvu arba keliaujant laivu pasitaiko ir suaugusiesiems, ir vaikams. Pykina, skauda galvą, silpna, žmogus tampa mieguistas.

Išvengti šių nemalonumų kelionėje kartais padeda paprasčiausias poilsis išvakarėse. Jeigu sunku užmigti, verta išgerti vaistų, kad kelionėje nesijaustumėte nuvargę. Atkreipkite dėmesį, kad pykinimą gali sukelti parfumerijos ar kiti kvapai transporte. Užsupti gali ir alkaną, ir persivalgiusį žmogų. Todėl prieš kelionę geriausia lengvai užkąsti, maistas neturi dirginti skrandžio ir sukelti dujų sankaupų žarnyne. Kelionės dieną negerkite riebaus pieno ir saldaus gazuoto vandens, tinkamiausias paprastas vanduo arba gėrimai su rūgštele. Valgyti geriausia prieš porą valandų iki kelionės. Ilgai trunkančios kelionės metu valgykite nedidelėmis porcijomis kas 4-5 valandas.

Važiuodami automobiliu, traukiniu ar autobusu, sėdėkite judėjimo kryptimi, žiūrėkite į priekį ir nesukiokite galvos į šalis stebėdami mirguliuojančius aplinkos objektus. Geriau jausitės kartkartėmis užmerkę akis ir kiek įmanoma labiau atsilošę. Vaikams kelionė lengvesnė gulint ant nugaros, dar geriau, jeigu jie užmiega.

Kelionėje stenkitės išvengti ir peršalimo, ir perkaitimo. Mažiau sups ir ši kelionės bėda bus lengvesnė, jeigu dėmesį koncentruosite į kokią nors įdomią veiklą. Tik neskaitykite knygos, nes tai skatina pykinimą. Palankiai veikia ir ritmiška muzika.

Rinkdamiesi transporto rūšį, atsiminkite, kad labiau supa staiga stabdant, posūkiuose arba važiuojant kalneliais. Ramiai ir tolygiai važiuojant pykina mažiau.

Pykina vaiką

Vadinamoji jūros liga vaiką gali užsupti ir aplinkui besisukančioje karuselėje. Iš tikrųjų tai nėra liga, o apsauginė organizmo reakcija. Dėl neišsivysčiusios vaiko koordinacijos organizmas nesugeba tinkamai reaguoti į supimą. Vestibiuliarinio aparato siunčiami impulsai dirgina nervų sistemą ir sukelia supimą bei pykinimą. Šis vidinėje ausyje esantis aparatas koordinuoja judesius bei kūno padėtį erdvėje. Supimui jautriausi vaikai nuo dvejų iki dešimties metų, o vėliau jau susiformuoja vestibiuliarinis aparatas. Geras dalykas, kad vaiką pykina nebūtinai visose transporto rūšyse. Vienam mažyliui sunkiau keliauti automobiliu, kitam – traukiniu ar lėktuvu.

Ar stipriai vaiką vargins supimo liga, priklausys nuo jo jautrumo, emocionalumo, judėjimo aktyvumo, aplinkos temperatūros ir taršos. Tėvai padės mažyliui, jeigu išliks ramūs – priglaus jį ant rankų ir elgsis taip, kad vaikas suprastų, jog nieko bloga nenutiko. Pykinimo kamuojamam vaikui padeda grynas vėsus oras. Jei keliaujate automobiliu, sustokite ir pavaikštinėkite lauke. Viešajame transporte stenkitės rasti vietą, kurioje mažiau krato. Išvengti vėmimo priepuolio gali padėti retas ir gilus kvėpavimas. Duokite vaikui apelsino, mandarino arba citrinos skiltelę arba pasiūlykite už žanduko užsikišti gabalėlį citrinos žievės. Tinka ir rūgštus ledinukas bei obuolys. Paprašykite mažylio nukreipti žvilgsnį į savo pirštuką, batelio nosį arba bet kurį stabilų daiktą. Kelionėje drėgna šluoste ar rankšluosčiu dažniau nuvalykite vaiko rankytes ir veiduką, ant kaktos galite uždėti drėgną kompresą. Aprenkite vaiką laisvais drabužėliais plačia kaklo iškirpte, neveržiamais gumyčių ir dirželių.

Geriausias vaiko maistas prieš kelionę – virta žuvis, jogurtas, varškė arba košė. Neduokite jam riebaus maisto. Jei kelionė užsitęs, suplanuokite, kur sustosite ilgesniam laikui, kad po valgio galėtumėte 30-40 minučių pavaikštinėti lauke. Kelionėje pravartu pasiruošti ir priemonę nuo pykinimo. Vaistinėse gausu ne tik įvairiausių vaistų, padedančių išvengti supimo bėdos, bet ir kitokių priemonių.

Nėščiųjų pykinimas

Pykinimas ir vėmimas ima įkyrėti pirmąjį nėštumo trimestrą. Būsimą mamą dažnai pykina rytais, po valgio, nuo tam tikrų kvapų. Jeigu nėščiąją pykina ne dažniau kaip 5 kartus per dieną, tai laikoma normaliu reiškiniu, kurio priežastis – organizmo pokyčiai. Paprastai po pirmojo trimestro pykinimas baigiasi, nors kitoms moterims ši nėštumo bėda užsitęsia.

Patarimų, kaip išvengti ar bent sumažinti pykinimą, būsima mama tikrai išgirsta daug. Pirmiausia, patariama pakeisti mitybą. Nėščiosios apetitas nepastovus – jis gali padidėti, o dažniausiai net maisto vaizdas nesukelia teigiamų emocijų ir tenka prisiversti save suvalgyti nors šiek tiek. Turi įtakos ir mintys, kad pavalgius ir vėl ims pykinti. Gydytojai pataria valgyti nedidelėmis porcijomis 5-6 kartus per dieną ir kuo įvairesnį maistą. Tinkamiausi lengvai virškinami ir turintys daug vitaminų maisto produktai.

Pykinimą gali išprovokuoti ne tik šaltas, bet ir pernelyg karštas maistas. Jeigu pykina rytais, šalia lovos galima pasiruošti keletą krekerių, porą skiltelių citrinos arba mėtinės kramtomosios gumos. Dar greičiau palengvės, jeigu būsimasis tėtis atneš į lovą lengvus pusryčius. Antroje dienos pusėje pykinimą gali sukelti nuovargis ir įtampa – todėl verčiau daugiau pailsėti ir užsiimti mėgstama veikla.

Jeigu pirmasis nėštumo trimestras išpuolė vasarą, ko gera, neatsisakysite atostogų kelionės su šeima. Tik išvykoje ypač verta pasirūpinti pykinimą malšinančia priemone – kad poilsio neapkartintų dar ir supimo liga bei galėtumėte be rūpesčių džiaugtis visais atostogų malonumais.

Parengė sveikos gyvensenos edukologė Ieva Grabauskienė

Susiję straipsniai

Parašykite komentarą

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

Facebook