Kada nėščiajai verta skubiai kreiptis į odontologą

Nėščiosios dantų problemos karantino metuNėščiosioms ypatingai svarbi dantų higiena ir sveikata. Taigi, kaip pasirūpinti dantimis šiuo iššūkių kupinu karantino laikotarpiu, kai patekti pas odontologą beveik neįmanoma? Juk karantino metu į odontologijos kliniką ar polikliniką galima kreiptis tik išskirtiniais atvejais.

Dėl pradėjusio klibėti danties nėščiajai baimintis nereikia

Pasak Clinic | DPC gydytojos odontologės Mantvilės Vindašiūtės, dėl hormoninių pokyčių nėštumo metu dantenas labiau pažeidžia apnašos, todėl gali atsirasti uždegimas ir kraujavimas, vadinamas nėštuminiu gingivitu. Dėl hormonų pokyčių pasikeičia ir dantenų kraujotaka, jos gali paburkti, skaudėti, kraujuoti. Tačiau laikantis tinkamos burnos higienos po nėštumo viskas grįžta į pradinę būklę, nors galite neišvengti ir vizito pas odontologą.

Dažna besilaukianti moteris išsigąsta burnoje vykstančių pokyčių, nors dažniausiai jie nėra pavojingi sveikatai. Nėštumo metu dantys gali tapti ne tik jautrūs ir skausmingi, bet ir pradėti klibėti. „Klibantis dantis nėščiąją labai išgąsdina, bet baimintis dėl to neverta – danties greičiausiai neprarasite. Nėštumo hormonai padeda atpalaiduoti raumenis, o kartais ir dantenas. Kai dantenos atsipalaiduoja, dantys gali pajudėti iš vietos. Jei neskauda ir nepatyrėte traumos, šie nemalonumai praeis pagimdžius“, – ramina odontologė.

Specialistės patarimai, kurie padės išsaugoti sveikus dantis karantino metu besilaukiant vaikelio

• Dantis valykite du kartus per dieną po dvi minutes. Galite naudoti ir įprastą, ir elektroninį dantų šepetėlį. Kai kurie žmonės pastebi, kad elektroniniu šepetėliu dantys išsivalo geriau. Jei valantis dantis pykina – tinkamesnis šepetėlis su mažesne galvute bei mažiau putojanti dantų pasta.

• Rinkitės dantų pastą su natūraliais mineralais ir fluoru, kuris padeda apsisaugoti nuo ėduonies. Jei abejojate, kokią dantų pastą pirkti nėštumo metu, telefonu ar kitu nuotoliniu būdu pasitarkite su savo odontologu.

• Reguliariai valykite tarpdančius dantų siūlu arba tarpdančių šepetėliu, o dar geriau tai padarysite vandens irigatoriumi.

• Atsisakykite saldžių gėrimų, nealkoholinio vyno arba alaus, taip pat saldumynų. Užkandžiaukite daržovėmis, vaisiais arba nesaldintu jogurtu.

• Jei kyla dantenų problemų, kelis kartus per dieną burną skalaukite dantų skalavimo skysčiu. Nors šis skystis apnašų nepašalina (tai padaryti gali tik mechaninis valymas dantų šepetėliu), bet besilaukiančios moterys dažniau susiduria su dantenų pažeidimais, o dantų skalavimo skystis gali sumažinti lipnių apnašų, leidžiančių bakterijoms kauptis ant dantų, susidarymą. Nėštumo metu dantų skalavimo skystis turi būti be alkoholio.

• Dantenų uždegimą gali sumažinti kasdienis skalavimas druska (į šilto vandens puodelį įberkite 1 arbatinį šaukštelį druskos).

• Jei kamuoja vėmimas, kiekvieną kartą po to skalaukite burną vandeniu. Tai padės išvengti dantų pažeidimų, kurie gali atsirasti dėl skrandžio turinyje esančios rūgšties. Iškart dantų nevalykite, palaukite bent valandą, nes skrandžio rūgštis minkština emalį, dėl to dantys lengvai pažeidžiami.

Jei ėmė skaudėti dantį

Jei skauda dantį, išgerkite įprastų vaistų nuo skausmo, o jei jie nepadeda, paskambinkite ar parašykite odontologui ir užsiregistruokite būtinajai pagalbai. Gydytojui būtinai pasakykite, kad laukiatės. Kai kurių procedūrų, pavyzdžiui, rentgeno nuotraukų, nėščiosioms reikėtų vengti.

„Jeigu dantų gydymas būtinas, būtų gerai, kad odontologas bendradarbiautų su nėštumą prižiūrinčiu gydytoju. Pavojingiausia – ūmi infekcija su pūliavimu. Pagrindinė gydytojo odontologo užduotis – suteikti pirmąją pagalbą, sumažinti skausmą, išgydyti infekciją, o tęsiamas gydymas jau po nėštumo“, – pasakoja odontologė.

Gydytoja taip pat atkreipia dėmesį į nuolatinę dantų priežiūrą. Kiekvienas žmogus turėtų reguliariai lankytis pas odontologą. Tai ypatingai svarbu planuojančioms pastoti arba besilaukiančioms moterims. Periodinės gydytojo apžiūros padės išvengti netikėtų situacijų.

Susiję straipsniai

Parašykite komentarą

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

Facebook