Kaip atpažinti depresiją po gimdymo?

Vaiko gimimas – didžiulis įvykis kiekvienos moters gyvenime. Tačiau jis gali sukelti nerimą, nuovargį ir neviltį. Paprastai tokie nemalonumai trunka neilgai, bet jeigu užsitęsia, gali tekti kreiptis į specialistą.

Ką turime žinoti apie depresiją?

Liūdesys po gimdymo yra dažnas reiškinys. Tačiau jeigu slogi nuotaika užsitęsia ilgiau negu dvi savaites, ir darosi vis blogiau, tai gali būti liga. Depresija dažniausiai atsiranda per pirmas keturias savaites po gimdymo, tačiau gali užklupti ir bet kuriuo kitu metu per pirmuosius metus.

Pradeda kamuoti nuolatinė nevilties būsena, nebeįdomi įprastinė mėgstama veikla, nesugebama užsiimti kasdieniais darbais. Be to, dažnai kamuoja energijos trūkumas, mieguistumas arba nemiga, būdingas nerimas, neryžtingumas, savęs nuvertinimas, kaltės jausmas.

Po gimdymo užklumpančios depresijos simptomai: bejėgiškumo jausmas, dažnos ašaros be aiškios priežasties, teigiamų emocijų vaikui, meilės vaikui stoka, abejonės dėl gebėjimo pasirūpinti savimi ir vaiku, dirglumas, pyktis ir neapykanta. Žinoma, galima atlikti namų ruošos darbus, prižiūrėti kūdikį, tačiau tik iš neišvengiamos pareigos, nejaučiant jokio malonumo.

Depresija po gimdymo gali būti susijusi su hormoniniais pokyčiais moters organizme, psichologiniais veiksniais, lemiančiais reakciją į pasikeitusias gyvenimo sąlygas gimus kūdikiui. Ligą gali paskatinti paveldimumas, cezario pjūvis ar sunkus gimdymas, komplikacijos po gimdymo, nemalonūs kūno pokyčiai po gimdymo, stresinės situacijos, susijusios su įvairiomis gyvenimo problemomis, vaiko ar mamos liga, kūdikio miego režimo pažeidimas ir kt.

Ką daryti pajutus, kad motinystė neteikia džiaugsmo?

  • Pasidalinkite savo jausmais su artimaisiais ir kreipkitės į juos pagalbos. Jie gali padėti rūpintis vaiku tais momentais, kai reikia skirti laiko sau arba pailsėti.
  • Jei trūksta miego, išsimiegokite. Miegas yra svarbus gerai nuotaikai. Jeigu kamuoja nuovargis – atidėkite nebūtinus darbus.
  • Pasikalbėkite su kitomis mamomis: jos gali pasidalinti savo patirtimi ir patarti.
  • Kiek įmanoma daugiau laiko leiskite gryname ore. Pasivaikščiojimai naudingi tiek jums, tiek vaikui.
  • Po gimdymo atsiradusi depresija ne tik labai suprastina moters savijautą, santykius su vyru, bet ir kenkia kūdikio emociniam bei fiziniam vystymuisi. Jeigu jokios priemonės nepadeda, kreipkitės į gydytoją. Padėti esant tokiai būsenai gali psichologo konsultacijos, vaistų terapija.

 

Susiję straipsniai

Parašykite komentarą

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

Facebook