Kaip greičiau išgydyti peršalusį vaiką?

Peršalimo ligos dažnai pakerta darželinukus ir mokyklinukus, o prasidėjus rudeniui tėveliai puikiai žino, kad dažniau ar rečiau, kaip pasiseks, teks kažkuriam slaugyti namuose ligoniuką. Pirmieji peršalimo požymiai – kosulys ir sloga tęsiasi ilgiausiai, o netinkamai gydomi gali nepalikti ramybėje keletą savaičių. Peršalęs vaikas  prastai miega, netenka apetito, išsenka jėgos.  Liga – išbandymas ne tik vaikui, bet ir tėvams, nes mažasis pasidaro irzlus, namuose tvyro įtampa, neramu dėl grėsmės susirgti sesutei, broliukui ar kitam šeimos nariui.  Užsitęsę negalavimai  gali komplikuotis, pavyzdžiui, bronchitu arba plaučių uždegimu, o tuomet savijauta dar labiau suprastės ir išgyti bus daug sunkiau. Todėl didžiausias tėvų noras ir užduotis, kad peršalęs vaikas  kuo mažiau kamuotųsi ir, žinoma, greičiau pasveiktų.

Greičiau pasveikti padės inhaliacijos

Pirmiausia būtina, kad vaiką apžiūrėtų gydytojas, kuris paskirs reikiamus vaistus bei patars tėveliams, kaip prižiūrėti ligoniuką. Peršalimo ligas sukelia kvėpavimo takų infekcijos, o greičiausias ir nuo seno žinomas būdas išsigydyti kosulį ar perštinčią gerklę – inhaliacijos.

Anksčiau tai buvo puodas su verdančiu vandeniu, virš kurio prisidengę rankšluosčiu palinkdavome įkvėpti garų. Liaudies medicinoje toks gydymasis buvo populiarus ir nuo slogos, ir nuo kosulio. Dabar inhaliacijos taip pat pripažįstamos kaip veiksmingiausias kvėpavimo takų ligų  gydymo būdas, o joms atlikti naudojami specialūs prietaisai.

Inhaliacijos dažnai  naudojamos vaikams – ne tik kosuliui, bet ir kitoms kvėpavimo takų ligoms, pavyzdžiui, faringitui, tonzilitui, laringitui, gydyti, taip pat tai veiksminga pagalba susirgus rimčiau negu paprasta peršalimo liga – bronchine astma, bronchitu, plaučių uždegimu.

Šio metodo efektyvumas priklauso ne nuo to, kaip giliai vaikas įkvepia, o nuo inhaliatoriaus išskaidytų dalelių dydžio, kuris įvairių prietaisų skirtingas. Didžiausias daleles įkvepiame su verdančio puodo garais, o toliau nosiaryklės jie nukeliauti negali. Šiuolaikinis verdančio puodo pakaitalas – gariniai inhaliatoriai.  Per juos įkvepiami inhaliuojamos medžiagos garai sudrėkina gleives ir palengvina atsikosėjimą. Bet gariniai inhaliatoriai veikia tik viršutinius kvėpavimo takus ir ne visus vaistus juose galima naudoti. Dar vienas tokio inhaliatoriaus trūkumas – nedidelė  vaistinės medžiagos koncentracija, dėl kurios nukenčia gydymo veiksmingumas.

Kitu principu veikia aerozoliniai inhaliatoriai, kurių suskaidytos vaistų tirpalo dalelės veikia ir viršutinius kvėpavimo takus, ir prasiskverbia gilyn. Vieni iš tokių – kompresoriniai inhaliatoriai.

Kodėl mažiems vaikams netinka gariniai inhaliatoriai?

Kūdikiams ir mažiems vaikams tinka ne visų rūšių inhaliatoriai.  Naudoti garinių inhaliatorių kūdikiams  negalima, o vaikams iki 6 metų jie naudojami labai atsargiai ir tik gydytojui patarus. Toks inhaliatorius stipriai sudrėkina viršutinių kvėpavimo takų gleivinę, todėl suskystėja  sudžiūvusios gleivių sankaupos ir jų kiekis padidėja kelis kartus. Didesni vaikai bei suaugusieji gerai atsikosėja ir išsišnirpščia nosį, todėl jiems iš karto palengvėja.

Mažiems vaikams, labai padaugėjus gleivių, kvėpuoti pasidaro dar sunkiau negu prieš procedūrą, po tokios inhaliacijos vaikas gali pradėti  springti. Ir verdančio puodo garais, ir gariniu prietaisu  atliekamos inhaliacijos vaikui iki 6 metų gali užkimšti kvėpavimo takus. Kuo vaikas mažesnis, tuo didesnis pavojus.

 Kompresoriniai inhaliatoriai saugūs ir pačiam mažiausiajam

Šiuolaikinė technologijų pažanga sukūrė tokius inhaliatorius, kurie vaistus suskaido į smulkiausias daleles, galinčias pasiekti giliausias kvėpavimo takų vietas. Tokie yra kompresoriniai inhaliatoriai. Jie  suformuoja aerozolinį debesį, kurio nunešamos smulkutės medžiagos dalelės lengvai įsisavinamos, be to, vaistai veikia ir viršutiniuose, ir apatiniuose kvėpavimo takuose.

 Jokia tabletė ar skystas vaistas tiesiai į kvėpavimo takus nekeliauja, o kompresorinio inhaliatoriaus išskaidytos mikroskopinės vaistinės medžiagos dalelės tolygiai pasiskirsto,  sudrėkina kvėpavimo takus ir iš karto ima veikti uždegimo pažeistą vietą. Todėl atliekant inhaliacijas ligos požymiai netrukus susilpnėja ir peršalęs vaikas greičiau pasveiksta. Vaistai neveikia viso organizmo, beveik nepatenka į kraują, todėl nesukelia šalutinių negalavimų, kaip gali nutikti geriant tabletes. Inhaliacijoms galima naudoti visus gydytojo išrašytus vaistus. Kol gydytojas jų nepaskyrė, šias procedūras galite atlikti su negazuotu mineraliniu vandeniu.

Gydymas kompresoriniu inhaliatoriumi saugus net mažiausiam kūdikiui, tinka visiems suaugusiesiems. Šį inhaliatorių patogu naudoti ir horizontalioje, ir vertikalioje padėtyje, tinka gydyti ir miegantį ligoniuką. Tokį prietaisą galima įsigyti pritaikytą mažyliams – su vaikiška kauke.

Parengė  Undinė Gilė

Susiję straipsniai

Parašykite komentarą

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

Facebook