Vitaminai ir mineralai – stiprybė prieš ligas

Nerūpestingą vasarą pakeitus darbingam rudeniui, kad nepritrūktume jėgų, susirūpiname organizmo stiprinimu. O jas sekina saulės stoka, mažesnis judrumas, taip pat sulėtėjusi medžiagų apykaita – organizmas taupo energiją, kaupia kalorijas, kad sužvarbus orams turėtų iš ko gaminti šilumą. Kaip tik šiuo metu organizmas ruošiasi drėgmės, vėjų ir šalčio išbandymams, darželiuose ir mokyklose reikia atlaikyti daugybės virusų puolimus. Todėl svarbu, kad nepritrūktų vitaminų ir mineralų, suteikiančių stiprybės šiomis nelengvomis sąlygomis. Vitaminų stoka vaikui trukdo mokytis, silpnina imuninę sistemą, gali būti depresijos priežastis, sukelti fizinio bei psichinio vystymosi sutrikimus.

Įvairi mityba

Vasarą galime mėgautis natūralios gamtos gėrybėmis:  ką tik nuskintomis uogomis, vaisiais, daržovėmis. Lepina šiluma, saulė ir ilgų dienų šviesa. Rudenį sąlygos vis prastėja – kasdien šalčiau, nuskintose daržovėse ir kitose gėrybėse vis labiau senka naudingųjų medžiagų atsargos, skirtingai nuo pramogų kupinos vasaros, vaikams vis mažiau laiko lieka žaidimams ir poilsiui – jie skuba į darželius, mokyklas, įvairiausius būrelius. Užgriuvus pareigų lavinai, dažną prislegia nuovargis ir prasta nuotaika, o susidūrus su pagausėjusiu virusų būriu ima pulti peršalimo ligos.

Stokodami laiko ne visada sukontroliuojame, ką vaikas valgo visą dieną, ar, užuot užkandžiavęs sausainiais, pasiima obuolį, kriaušę arba bananą. Derėtų pasirūpinti, kad vaikas kasdien valgytų antioksidantų turinčių maisto produktų: vaisių, daržovių, grūdinių patiekalų. Gaminkite kuo įvairesnių salotų – kuo daugiau jose bus ingredientų, tuo daugiau naudingųjų medžiagų gaus organizmas.

Imunitetui stiprinti vaikui svarbios ir polinesočiųjų riebalų rūgštys, ir baltymai, reikalingi imuninės sistemos ląstelių sintezei, ir maistinės skaidulos – virškinimui gerinti.

Naudingas patiekalas mažyliui – košės, nes iš jų galima pasisemti energijos, kurios suteikia sudėtingieji angliavandeniai. Be to, košės turi baltymų, mineralų ir vitaminų, virškinimui padedančios ląstelienos. Pavyzdžiui, avižų košėje, yra vitaminų B ir E, kalcio, magnio, kalio. Grikių, avižų ar ryžių košė pusryčiams suteiks ilgam sotumo jausmą ir padės pasiruošti žvaliai dienos pradžiai.

Maistas imunitetui

Įpratinkite vaiką pamėgti imunitetui naudingus produktus. Vienas iš jų – saldžiosios paprikos, kuriose gausu vitamino C, B grupės vitaminų, beta karotino.  Šviežios raudonosios paprikos juostelėmis galite pagardinti salotas, mišraines, iš jos pagaminti atskirus patiekalus.

Skanus vaisius, kuris suteiks naudos imuninei sistemai, apelsinas, jame nemažai ne tik puikaus antioksidanto – vitamino C, bet ir A bei B grupės vitaminų, mineralų kalcio ir kalio.

Maistine verte nepranokstamas vaisius – avokadas. Jame yra nesočiųjų riebalų rūgščių, baltymų, vitaminų C, E, D, K, B grupės, karoteno. Vaisius turi medžiagų apykaitą reguliuojančio lecitino.

Populiari rudens daržovė – pomidoras ne tik gražus, spalvingas, bet ir naudingas, nes turi nemažai vitaminų bei mineralų, taip pat – ypatingo karotinoido likopeno, o jo šioje daržovėje daugiau negu kitose. Likopenas yra veiksmingas antioksidantas, stiprinantis imuninę sistemą. Pomidoras gali pasigirti vitaminais PP, C, karotinu, angliavandeniais, įvairiomis organinėmis rūgštimis, jame yra pektinų, baltymų, krakmolo, ląstelienos, fermentų, taip pat mikroelementų: jodo, kalio, kalcio, magnio, natrio, fosforo.

Žalumynai, kuriais pagardiname salotas ar kitus patiekalus, taip pat naudingi dėl imunitetą stiprinančių komponentų. Šviežiuose žalumynuose, kurių galime nusipirkti visais metų periodais,  gausu virškinimą gerinančių skaidulinių medžiagų. Pavyzdžiui, krapuose, vitamino C yra daugiau negu svogūnų laiškuose. Petražolės turi vitamino C, PP, cinko, kalcio, fosforo, folio rūgšties bei antioksidantų šaltinio – bioflavonoidų.

Kuo daugiau į patiekalus pridėsime įvairiaspalvių daržovių, tuo įvairesnių medžiagų, padedančių pasipriešinti organizmo kenkėjams, gausime.

Padeda poilsis, sportas ir gera nuotaika

Pavargusiam nuo darželio ar mokyklos darbelių vaikui  būtinas geras poilsis ir miegas, naudinga ilgiau pabūti lauke. Dalinkitės su artimaisiais džiaugsmais ir gera nuotaika, o vaikas elgsis pagal jūsų pavyzdį. Gera nuotaika turi įtakos visam organizmui, padeda susidoroti su sunkumais. Nuotaiką gerina judėjimas ir sportas. Jis skatina medžiagų apykaitą, dėl to gerėja virškinimas ir mineralų bei vitaminų pasisavinimas.

Laiku keltis ir eiti miegoti svarbu ir suaugusiesiems, ir vaikams. Tinkama dienotvarkė padeda išvengti nuovargio ir streso dėl nespėtų atlikti darbų. Be to, ji naudinga virškinimui: tuo pačiu metu išsiskiriant skrandžio sultims, organizmas geriau pasirengęs pasisavinti naudingąsias medžiagas.

Maisto papildai

Gilėjant rudeniui, gauti užtektinai vitaminų ir mineralų iš maisto darosi vis sunkiau – net jeigu valgome nuosavame darže išaugintas daržoves ir vaisius, o ant mūsų stalo įvairūs ir sveiki patiekalai. Vaikui mikroelementų gali trūkti dėl alergijos tam tikriems maisto produktams, taip pat nemėgstantiems kai kurių patiekalų. Todėl šių medžiagų stygių  prireikia kompensuoti papildant mitybą mikroelementų preparatais.

Pirmieji požymiai, kad mažyliui trūksta kai kurių vitaminų ar mineralų, skilinėjantys nagai, burnytėje atsiradusios opelės, nuolatinis nuovargis, dažnai užpuolančios peršalimo ligos. Vaikams reikia duoti specialiai jiems gaminamus maisto papildus, kuriuose atitinkamam amžiui pritaikyti vitaminų bei mineralų kiekiai.

Undinė Gilė

Susiję straipsniai

Parašykite komentarą

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

Facebook