Kaip greičiau išsigydyti bronchitą?

Bronchitas – dažna vaikų liga, ypač šaltuoju metų laiku, kai puola kvėpavimo takų infekcijos. Tėvams svarbu atpažinti pirmuosius ligos požymius, kad ją atskirtų nuo paprasto peršalimo, ir nedelsdami nuvestų vaiką pas gydytoją. Savarankiškai gydyti bronchito nedera.

Simptomai primena peršalimą

Bronchitas yra bronchų – svarbios kvėpavimo sistemos dalies uždegimas. Bronchai – tai vamzdeliai, jungiantys trachėją su plaučiais, į kuriuos per šiuos vamzdelius patenka oras. Dažniau bronchitu serga maži vaikai, nes jų kvėpavimo takai siauri, o sudirginti dulkių, dūmų ar kitų dirgiklių bronchai paburksta ir dar labiau susiaurėja, juos greitai užkemša dėl uždegimo išsiskiriantis sekretas, todėl pasunkėja kvėpavimas. Be to, mažų vaikų imunitetas dar silpnas, todėl virusams ir bakterijoms nesunku patekti į bronchų gleivinę.

Susirgus ūminiu bronchitu iš pradžių atsiranda viršutinių kvė­pavimo takų infekcijos (peršalimo) požymiai: raumenų skausmai, silpnumas, karščiavimas. Liga dažnai prasideda sausu kosuliu, atsiranda skausmas krūtinės srityje. Kosulys vėliau virsta produktyviu, t. y. drėgnu, kai išsiskiria skrepliai. Sekretui pasišalinant iš bronchų, vaikas ima sveikti. Persirgus ūminiu bronchitu, kosulys gali tęstis dar keletą savaičių.

Bronchitą dažniausiai sukelia virusai, rečiau – bakterijos. Liga gali išsivystyti susirgus ūmine kvėpavimo takų virusine infekcija, užsikrėtus gripo virusu. Paprastai bakterinė infekcija yra antrinė, tai gali būti komplikacija dėl netinkamo ar uždelsto virusinės infekcijos gydymo. Liga galima užsikrėsti per orą nuo kosėjančio sergančiojo, valgant neplautomis rankomis, kurios lietė užkratu užterštus daiktus.

Jei uždegimas negydomas, liga tampa lėtinė, keletą kartų per metus kartojasi jos paūmėjimo periodai. Lėtinį bronchitą gali paskatinti sutrikęs kvėpavimas per nosį, nusilpęs imunitetas, užterštas oras, dažnos virusinės infekcijos.

 Sunkesnė liga – obstrukcinis bronchitas

Vaikai gali sirgti ir obstrukciniu bronchitu. Tai yra komplikavęsis uždegimas, kuriuo susirgus spazmuoja bronchai ir pasunkėja juose susikaupusių gleivių pasišalinimas. Bronchų spazmai ir gleivinės paburkimas susiaurina kvėpavimo takus ir dėl uždegimo padaugėjus gleivių bronchai užsikemša. Obstrukcinį bronchitą nėra sunku atpažinti: vaikui kvėpuojant girdimi karkalai, cypimas. Būdingas obstrukcinio bronchito simptomas yra dusulys, triukšmingas kvėpavimas, naktinis kosulys, švokštimas.

Obstrukcinis bronchitas yra rimta liga. Gleivėmis užsikimšę bronchai trukdo normaliai kvėpuoti, mažyliui ima trūkti oro, jam sunku įkvėpti ir iškvėpti. Pablogėjus oro apykaitai plaučiuose, suprastėja visų organų aprūpinimas deguonimi, todėl atsiranda silpnumas ir vangumas.

Negydomas ar netinkamai gydomas bronchitas gali komplikuotis plaučių uždegimu. Todėl, jei pastebėjote ligos simptomus, būtinai turėtumėte nuvykti pas pediatrą.

 Greičiausiai padeda inhaliacijos

Vaistus gydytojas skiria atsižvelgdamas į ligą sukėlusią priežastį: virusinė liga gydoma antivirusiniais vaistais, bakterinė – antibiotikais. Sergant ir paprastu, ir obstrukciniu bronchitu, svarbi užduotis – padėti organizmui atsikratyti bronchuose susikaupusių gleivių. Su skrepliais kartu pašalinamas ir užkratas, todėl pagerėja ligoniuko savijauta ir jis greičiau pasveiksta.

Greičiau pašalinti gleives iš kvėpavimo takų padeda inhaliacijos specialiu prietaisu inhaliatoriumi. Šios procedūros drėkina bronchų gleivinę, skystina skreplius, dėl to ligoniukas gali lengviau atsikosėti. Jas galima atlikti su gydytojo skirtais vaistais, o kol jų neturime, tiks ir paprastas mineralinis vanduo.

Inhaliacijos vaikams atliekamos siekiant vaistus pristatyti į infekcijos pažeistas įvairias kvėpavimo takų vietas. Skystas vaistas negali patekti tiesiai į kvėpavimo sistemos organus, o inhaliatorius jį išskaido į smulkutes dalelytes ir paverčia aerozoliu. Tokio pavidalo vaisto tirpalo dalelės lengvai prasiskverbia į kvėpavimo takus, juos drėkindamos ir suteikdamos reikiamą gydomąjį poveikį.

Vaistų inhaliacijos kompresoriniais ir tinkleliniais prietaisais yra veiksmingas gydymo būdas, kai vaistas turi patekti tiek į viršutinių, tiek į apatinių kvėpavimo takų gleivinę – net tolimiausias plaučių vietas (pavyzdžiui, sergant bronchitu, astma, plaučių uždegimu ir kitomis ligomis).

Lengvi, maži ir patogūs nešioti naujausi tinkleliniai inhaliatoriai veikia tyliai, netrukdo užsiimti bet kuria veikla. Juos galima naudoti ir suaugusiesiems, ir vaikams bei kūdikiams. Toks prietaisas pravers ne tik namuose, bet ir lauke ar kelionėje.

Parengė Undinė Gilė

Susiję straipsniai

Parašykite komentarą

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

Facebook