Kaip išvengti rotaviruso?

Vaikas susirgo rotavirusine infekcijaRotavirusinė infekcija dažniausiai puola vėlų rudenį ir žiemą, nes šiais metų laikais vaiko organizmas gležnesnis, imunitetas silpnesnis, o virusas atsparus žemai temperatūrai. Pagrindinis rotaviruso šaltinis – termiškai neapdorotas geriamasis vanduo ir elementarios higienos nepaisymas (nešvarios rankos). Infekcija plinta per daiktus ir maistą. Be to, virusas lengvai perduodamas oro lašeliniu būdu. Virusas plinta greitai, todėl įtariant vaikui šią infekciją, jokiu būdu negalima jo vesti į darželį, nes gali apsikrėsti visa grupė.

Dažniausiai rotavirusine infekcija užsikrečia vaikai nuo vienerių iki šešerių metų. Žindomi kūdikiai iki vienerių metų drauge su motinos pienu gauna antikūnų, kurie neleidžia rotavirusui patekti į organizmą arba lemia lengvą ligos eigą. Rotavirusinės infekcijos rizika padidėja, kai tik vaikas pradedamas maitinti įprastu maistu. Rotavirusine infekcija užsikrečia 90 procentų trejų metų vaikų.

Šia infekcija užsikrečia ir suaugusieji, tik jų ligos eiga lengva, dažnai beveik nepastebima. Todėl tėvai, nė neįtardami, gali tapti rotavirusinės infekcijos šaltiniu savo vaikui.

Rotavirusinės infekcijos požymiai

Ligos pradžioje gali pasirodyti, kad vaikas susirgo kvėpavimo takų infekcija: jis ima sloguoti, šiek tiek parausta gerklė. Pagrindiniai požymiai pasirodo po kelių dienų. Vaikas dažnai – 5–6 kartus per dieną – vemia, iki 39–40 laipsnių pakyla temperatūra. Kitą dieną ima viduriuoti tirštomis arba skystomis aštraus kvapo išmatomis. Vaiko būklė pradeda gerėti tik po 3–6 dienų. Paprastai rotavirusinė infekcija nėra labai sunki liga, bet jei vaikui, ypač pirmaisiais gyvenimo metais, laikosi aukšta temperatūra arba organizmas netenka pavojingai daug skysčių, neapsieinama be ligoninės.

Dehidratacijos požymiai

Dažnai vemdamas ir viduriuodamas, vaikas netenka daug skysčių, o visiškai papildyti jų atsargas paprastai neįstengia net atkakliausi tėvai. Todėl rotavirusine infekcija užsikrėtęs vaikas kiekvienu atveju patiria didesnę ar mažesnę dehidrataciją. Svarbiausia, kad ji netaptų pavojinga. Vienas iš dehidratacijos požymių – nepakankamas šlapinimasis (rečiau kaip kartą per 12 valandų), tamsi šlapimo spalva ir amoniako kvapas, sausumas burnoje, sausos, suskeldėjusios lūpos. Esant tokiai ligonio būklei gali neprireikti vykti į ligoninę, bet reikia padaryti viską, kad neprasidėtų kita dehidratacijos stadija, kai vaikas tampa labai apsnūdęs, daugiausia laiko miega, jį sunku pažadinti, įdumba akys. Tokiu atveju skubiai kvieskite greitąją pagalbą, nes tai pavojinga vaiko gyvybei.

Rotavirusinės infekcijos gydymas

Jei įtariate rotavirusinę infekciją, kreipkitės į gydytoją, kuris skirs Jūsų vaikui reikiamų vaistų ir dietą be pieno (nemaitinamiems krūtimi vaikams).

Užsitęsus viduriavimui ar pilvo skausmams taip pat būtina kreiptis į gydytoją, kuris nustatys negalavimo priežastis ir skirs reikiamą gydymą.

Kaip apsisaugoti nuo rotavirusinės infekcijos?

Rotaviruso profilaktikos pagrindas – higiena. Šis virusas žūva verdant 1–3 minutes. Taigi, būtinai virinkite geriamąjį vandenį ir pieną visiems šeimos nariams, ypač vaikams.

Iš turgaus ir parduotuvės galite parsinešti šiuo virusu užkrėstų vaisių ir daržovių, todėl juos reikia tinkamai apdoroti. Tekančiu vandeniu nuplautus vaisius dar nupilkite verdančiu vandeniu.

Vaiko indai turi būti idealiai švarūs. Atėję iš lauko ir prieš valgydami, nepamirškite su muilu nusiprausti rankų. Tai daryti reikia papildomai prieš gaminant maistą vaikui bei jo maitinimą.

Rūpinkitės namų švara, nes rotavirusas gali tykoti ant baldų, patalynės, žaislų, durų rankenų, praustuvo kranų, buitinės technikos ir t. t.

Prisiminkite, kad sunegalavus bet kuriam šeimos nariui, pavojus kyla visiems kitiems. Atsiradus žarnyno disfunkcijai, nesigydykite savarankiškai – kreipkitės į gydytoją. Ligonį būtina izoliuoti nuo sveikųjų šeimos narių, pirmiausia – nuo vaiko.

Tinkamai elgiantis galima dažniau išvengti ne tik rotaviruso, bet ir kitų infekcijų, o susirgus visiškai pasveikstama tik racionaliai gydantis pagal specialisto rekomendacijas.

Susiję straipsniai

Parašykite komentarą

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

Facebook