Kodėl serga vaiko ausytės

Otitas- mažų vaikų ligaVidurinės ausies uždegimą gali sukelti paprasčiausias persišaldymas. Pagrindinė otito priežastis – ūmūs virusiniai kvėpavimo takų uždegimai. Dažna otito priežastimi tampa prie virusinės prisidėjusi bakterinė infekcija. Dar viena paplitusi otito priežastis – padidėję adenoidai ir lėtinis jų uždegimas. Alergiški vaikai gali susirgti alerginiu otitu. Netinkamai maitinamam tokiam vaikui išberia odelę, atsiveria ausies membranos ertmė ir iš ausytės išteka skysčio. Sergantis alerginiu otitu vaikas gali nekarščiuoti. Naujagimiai ir žindomi kūdikiai gali susirgti otitu į vidurinę ausį patekus maisto.

Kaip mama supras, kad kūdikiui skauda ausytę?

Infekcijos sukeltas otitas paprastai prasideda po slogos ar kosulio. Mama pastebi, kad persirgęs kvėpavimo takų uždegimu vaikas vėl pradeda karščiuoti, tampa neramus, atsisako maisto. Mažylis mojuoja galva švytuoklės judesiais, kai kurie vaikai į skaudančią ausytę nuolat nukreipia žvilgsnį. Pirmuosius otito požymius galima pajusti maitinimo krūtimi metu: spaudimas nosiaryklėje, kūdikiui siurbiant pieną, sustiprina skausmą ir vaikas ima garsiai verkti, rėkti ir muistytis. Tai gali būti panašu į žarnyno dieglius. Kūdikiui lengviau žįsti prigulus ant skaudamos ausies.

Kitas būdas mamai atpažinti otito požymius – miegančiam vaikui atsargiai spustelti kietąją ausytės dalį, išsikišusią virš ausies spenelio. Jeigu vaikas raukosi ir atitraukia galvutę – galima įtarti otitą.

Sergant pūlingu otitu paprastai įplyšta ausies būgnelis ir išteka skysčio. Tuomet sumažėja spaudimas į būgnelį ir vaiko būklė pagerėja: nukrinta temperatūra, grįžta apetitas, dingsta visi požymiai, išskyrus vieną – pūlingas arba dar ir kraujingas išskyras iš ausytės.

Mamos ir tėčio klaidos

Kartais patys tėvai sudaro palankias sąlygas vidurinės ausies uždegimui. Pavyzdžiui, stipriai sloguojantis vaikas verčiamas smarkiai šnirpšti nosį, užspaudus vieną šnervę. Jokiu būdu to nedarykite: ausytes kaipmat užguls. Nereikia šnirpši iškart abiejų nosies landų – tai darykite tik pakaitomis ir nestipriai. Mažyliai serga otitu daug dažniau už suaugusiuosius dėl anatominių skirtumų. Vidurinė ausis sujungta su nosies ertme oro laidininku – klausos vamzdeliu. Vaikų šis vamzdelis labai platus, trumpas ir atviras. Todėl, jei vaikas užspaustomis šnervėmis šnypščia nosį, pūlių iškart patenka į vidurinę ausį.

Otito priežastis gali būti maitinimo klaidos. Maitinamas kūdikis „prisivalgo“ ir oro, kurį reikia būtinai pašalinti palaikius mažylį vertikaliai, kad jis atsirūgtų. Pamaitintam ir iškart paguldytam ant šono, prispaudžiant vieną ausytę, kūdikiui atsirūgus, pieno patenka į klausos vamzdelį.

Dar viena tėvų klaida – netinkamas nosies gleivių siurbimas kriauše. Tai daryti reikia iš lėto ir labai atsargiai. Atleidus kriaušę, nosies ertmėje susidaro spaudimas, kraujas plūsta į būgnelio sritį ir atsisluoksniuoja gleivinė.

Otito gydymas

Pirmiausia reikia intensyviai gydyti nosiaryklę ir lašinti vaistus į nosį dukart dažniau negu į ausytes, nes svarbu, kad vaikas lengvai kvėpuotų. Padeda šildantys kompresai, inhaliacijos, kvarco terapija.

Prieš pirkdamos ausų lašus, atkreipkite dėmesį, kuriai otito rūšiai jie skirti. Vieni tinka išoriniam ir katariniam otitui gydyti, kiti – trūkus ausies būgneliui. Ausų lašiukai malšina uždegimą ir skausmą.

Prieš lašindami, pašildykite flakoną rankoje, kad į ausį nepatektų nemaloniai šalto skysčio. Ketindami vaistukus lašinti kūdikiui iki vienerių metų, būtinai pasitarkite su gydytoju.

Vaistus gulinčiam vaikui reikia lašinti į tą ausį, kuri pasukta į viršų. Įlašinus preparato, reikėtų kelias minutes nejudant pagulėti. Rekomenduojama vartoti mažiausią būtiną vaisto kiekį.

Apie profilaktiką

Otitų profilaktika – pirmiausia ūmių virusinių kvėpavimo takų uždegimų profilaktika ir imuninės sistemos stiprinimas. Pagrindinė profilaktikos priemonė kūdikiamsmotinos pienas, kurio sudėtyje yra apsauginių komponentų nuo virusų ir bakterijų. Vaikams, kurių hemoglobino kiekis normalus, o imunitetas stiprus, otitai nebesikartoja.

Patarimai tėvams

Ausų skausmas – vienas stipriausių žmogaus patiriamų skausmo rūšių.Todėl susirgusiam otitu vaikui pirmosiomis 2–3 dienomis reikia duoti skausmą bei temperatūrą mažinančių vaistų.

Jeigu skausmas nepraeina daugiau kaip dvi dienas, būtinai reikia kreiptis į gydytoją.

Pamaitinti otitu sergantį vaiką – didelė problema. Vaikui bus lengviau žįsti, jeigu maždaug 15 minučių prieš maitinimą į nosį sulašinsite kraujagysles siaurinančių vaistų, o į ausytes – skausmą malšinančių. Kitas variantas – paūgėjusį mažylį galite bandyti pamaitinti šaukšteliu.

Tikslią diagnozę gali nustatyti tik specialistas. Patiems gydyti otitą jokiu būdu negalima vien todėl, kad praėjęs skausmas dar nėra išgydytos ligos požymis. Bet kurios rūšies otitas gydomas ne mažiau kaip dvi savaites.

Susiję straipsniai

Parašykite komentarą

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

Facebook