Kaip pasiruošti poilsiui su vaikais?

Kartu su vaikais ketinate vykti į tolimesnę atostogų kelionę prie jūros?  Kad poilsis būtų malonus ir ramus jums, įdomus mažiesiems, daugelį dalykų numatykite iš anksto. Pirmiausia išsirinkite tinkamą vietovę ir viešbutį, transportą, nepamirškite būtinų daiktų, ir, žinoma, vaiko žaislų.  Jei nusprendėte ilsėtis Europos Sąjungos šalyje, pasiimkite Europos sveikatos draudimo kortelę.

Lagaminą suruoškite iš anksto, kad ko nors nepamirštumėte. Geriausia sudaryti būtinų daiktų sąrašą. Pirmiausia susikraukite daiktus, kurių namuose kasdien nenaudojate. Vaiko daiktus, kurių gali prireikti keliaujant, sudėkite į atskirą kelioninį krepšį.

Ko gali prireikti keliaujančiam vaikui?

Ilgesnė kelionė į kurortą, pavyzdžiui, automobiliu ar traukiniu, vaikui neprailgs, jeigu jis galės žaisti, vartyti knygeles arba piešti. Kai kurie vaikai negali apsieiti be mylimų daiktų – žaisliuko, antklodėlės. Jų nepamirškite ir poilsiaudami.

Įdėkite vaikui daugiau drabužėlių pakeitimui, nes nežinia, kokia nelaimė gali nutikti valgant arba geriant, pavyzdžiui, sultis. Jeigu automobilyje vaiką pykina, nepamirškite įsidėti maišelių. Mažylio higienai turėkite po ranka drėgnų servetėlių, vystyklų ir sauskelnių, vienkartinių maišelių nešvarioms sauskelnėms. Dar nesinaudojančiam suaugusiųjų tualetu mažyliui teks vežti naktinį puoduką.

Kelionei suruoškite vaikui maisto, gėrimo ir indelių. Maitinkite jį įprastiniais maisto produktais. Mažyliui sukomplektuokite atskirą kelionių vaistinėlę.

Kūdikio tėvams poilsiaujant pravers vaikjuostė, su kuria patogu nešioti mažylį. Didelis palengvinimas kurorte su mažu vaiku – vežimėlis. Vaikštinėjant arba einant į paplūdimį pavargęs vaikas galės patogiai pratęsti kelionę sėdėdamas vežimėlyje. Skrendant lėktuvu, vaikiškas vežimėlis gabenamas nemokamai, juo galite nuvežti vaiką iki pat lėktuvo, o atskridę vežimėlį vėl pasiimsite prie keleivių laiptelių.

Kokį transportą pasirinkti?

Kelionė autobusu patraukli dėl nebrangių bilietų, bet ji sunki vaikams, kuriuos kamuoja supimo bėda. Mažas vaikas autobuse negali judėti, o ilgiau nustygti vienoje vietoje jam sunku. Jeigu nusprendėte keliauti šia transporto priemone, pasirinkite laiką, kuris bent iš dalies sutampa su mažylio miego valandomis.

Traukinys nėra brangus kelionės būdas, paprastai nesukelia diskomforto vaikams, jie gali užsiimti įvairiais žaidimais ir darbeliais. Iki 7 metų vaikas gali važiuoti nemokamai, tik jis neturės atskiros sėdimos vietos. Šis kelionės būdas nepatogus su pradėjusiu šliaužioti ar vaikščioti kūdikiu, kuris susipažįsta su daiktais ragaudamas. Atsipalaiduoti neteks nė minutei. Galite susidurti ir su rimtesne problema – traukiniu keliaujantį mažą vaiką greitai susargdina skersvėjai ir kondicionieriai.

Lėktuvu nuvyksite greičiausiai. Kai kurios aviakompanijos vaikus iki dvejų metų skraidina nemokamai, bet vaikas neturės atskiros vietos – sėdės ant jūsų kelių. Patogiausia su mažyliu prie lango esančioje vietoje. Paprastai lėktuve nebūna šalta, bet miegančiam vaikui maloniau apklotam. Ši transporto priemonė taip pat gali sukelti nepatogumų: kai kuriuos vaikus lėktuve pykina, kylant ir leidžiantis užgula ausis. Kad šie nemalonūs pojūčiai susilpnėtų, prieš skrydį ir leidžiantis duokite vaikui atsigerti arba mėtinį saldainį.

Keliaudami su vaikais automobiliu, dažniau sustokite ir išlipkite iš automobilio. Tuomet visi galėsite prasimankštinti ir kelionė mažiau nuvargins. Iki 12 metų vaiką saugiai vežkite automobilinėje kėdutėje, nepamirškite užrakinti automobilio durelių bei uždaryti langų.

Poilsio namai ir viešbutis

Pasidomėkite, ar vietovėje, į kurią ketinate vykti, yra poilsiui su vaikais pritaikytų viešbučių su šeimoms patogiais kambariais, kuriuose yra lovelės vaikams, oro kondicionierius. Tokių viešbučių teritorija yra saugi, restorane siūlomas vaikiškas meniu, gausu pramogų vaikams: yra žaidimų aikštelės ir kambariai, galima rinktis sporto, šokių, piešimo, įvairius muzikinius ir kitokius užsiėmimus. Kai kurių viešbučių teritorijose yra daugybė vandens pramogų. Saugiai turkštis vandenyje mažieji gali negiliame gelbėtojų stebimame baseine. Šeimoms pritaikytuose viešbučiuose galima nusisamdyti auklę.

Kokio amžiaus mažylį galima vežtis į kelionę?

Su poros savaičių kūdikiu skubėti į atostogų kelionę neverta, palaukite, kol jam sukaks bent trys mėnesiai. Tuomet jau ir mama atsigavusi po gimdymo, ir kūdikis prisitaikęs prie naujos aplinkos. Tik rinkdamiesi atostogų vietą, venkite labai karšto klimato šalių.

Skrydis lėktuvu tokiam mažyliui nesukels problemų, o atostogos su dar nevaikščiojančiu kūdikiu lengvesnės negu su judriu paūgėjusiu nenuorama. Be to, nereikės rūpintis krūtimi maitinamo kūdikio maistu – išalkusį mažylį mama pamaitins bet kurioje vietoje.

Kiek laiko praleisti kurorte?

Patariama, kad neverta važiuoti mažiau negu dviem savaitėms, o geriausia su vaikais ilsėtis 3–4 savaites. Mažesniam kaip trejų metų vaikui prireikia apie 10 dienų, kol jis įpranta prie kitokio klimato. Vaikas turi prisitaikyti ne tik prie klimato pokyčių, bet ir prie mikroorganizmų, kurie patenka su maistu, vandeniu ir oru. Šiuo pereinamuoju laikotarpiu daug didesnė įvairių infekcijų rizika. Suaugusiuosius pokyčiai veikia silpniau ir paprastai organizmas prisitaiko gana lengvai. Vaikas dėl aklimatizacijos gali tapti kaprizingas, netekti apetito, prastai miegoti. Lengviau prisitaiko trejų sulaukę mažyliai.

Vaiko maistas ir vanduo kurorte

Dėl kūdikio maisto ir gėrimų gali būti ramios tik žindančios mamos, bet joms pačioms nedera valgyti neapdairiai. Kavinėje ar restorane ypatingai atsargiai rinkitės termiškai neapdorotus patiekalus: salotas, kokteilius, ledus. Lengvai galite pastebėti, ar jie nebuvo atitirpę ir paskui užšaldyti pakartotinai – tokiuose gali būti burbuliukų, atsiranda kiek rūgštokas skonis. Dažnai produkto skonis ir išvaizda visiškai nepakitę, tačiau jis ilgai laikytas šilumoje, o tokiu patiekalu galima ne tik apsinuodyti, bet ir užsikrėsti žarnyno infekcija. Suaugęs žmogus galbūt atsipirks lengvu viduriavimu ir meteorizmu, o vaikui dažniausiai pakyla aukšta temperatūra, kamuoja stiprūs pilvo skausmai, užsitęsia gausus viduriavimas, net vėmimas.

Būkite dėmesingi pirkdami vaisius ir uogas – nesirinkite papuvusių vaisių ir nešviežių uogų.  Neskubėkite vaikui duoti įvairiausių egzotinių vaisių, kurių jis neragavo namuose, nes nuo jų gali atsirasti maisto alergija. Vaisius ir uogas labai gerai nuplaukite, galite nulupti vaisių odelę.

Su vaiku prie jūros

Vaikui naudingas pajūrio oras, saulės vitaminai, maudynės jūros vandenyje, kuriame gausu įvairių mikroelementų. Bet pietų kurortų saulėje galima greitai nusideginti, ji ypač pavojinga vaikams iki trejų metų. Jiems tinkamiausias – rytas ir vakaras, kai saulės aktyvumas sumažėjęs.
Karštis gali sukelti ir šilumos smūgį, todėl vaikui nuolat duokite vandens. Dermatologai perspėja, kad per didelis mėgavimasis saulės spinduliais iki 18 metų ateityje gali paskatinti odos vėžį, autoimunines ligas.

Nuo saulės vaiką apsaugos medvilniniai drabužėliai ilgomis rankovėmis, kepurė ir akiniai. Nesisaugodami tiesioginių saulės spindulių, nusideginsite jau pirmąją dieną pramogaudami paplūdimyje ir vėliau teks slėptis šešėlyje ar net maudytis su marškinėliais.

Nuo pat pirmųjų dienų kurorte tepkitės apsauginiais kremais, kurių SPF faktorius 50 ir renkitės visą kūną dengiančiais drabužiais. Apsauginį kremą vaikui išbandykite dar prieš kelionę. Patepkite nedidelį odos plotelį, kad įsitikintumėte, jog jis nesukelia alergijos.

Būkite atsargūs

Visose viešose vietose nuolat būkite šalia vaiko, neišleiskite jo iš akių nė sekundei. Saugokitės įvairių vabzdžių (maliarinių uodų, sparvų, musių, mašalų, erkių), jūrinių gyvių  (nuodingų medūzų), nuodingų arba pavojingų augalų (kaktusų, nuodingų uogų).

Prižiūrėkite besimaudančius vaikus – pavojų gali sukelti bangos, besikeičiančios srovės, koralai. Smėlyje gali slėptis stiklo šukės, aštrūs akmenys. 

Parengė Dalia Petrutytė

Susiję straipsniai

Parašykite komentarą

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

Facebook