Kas apsaugo nuo gripo geriau už medicininę kaukę?

Apsauga nuo gripoGripo sezonas paprastai prasideda nuo spalio ir tęsiasi iki balandžio. Tai gana ilgas laikotarpis, kai gripo virusai gali greitai paguldyti į lovą. Kas geriausiai apsaugo nuo šios ligos? Vienas iš populiarių būdų yra dėvėti vienkartinę medicininę kaukę, kurią galima nusipirkti bet kurioje vaistinėje. Bet ar kaukė visada apsaugo nuo gripo?

Kaip plinta gripo virusai?

Visi gerai žinome, kad virusinės kvėpavimo takų infekcijos perduodamos per orą. Sergančiajam čiaudint, kosėjant, kalbant, virusai patenka į aplinką su seilių ir kvėpavimo takų sekreto lašeliais.

Taigi, gripo virusus galima pasigauti tik nuo kito žmogaus, bet užkrėsti sergantysis gali ne tik kosėdamas ir čiaudėdamas. Net kvėpuojant virusai su oro srautu nuo sergančiojo pasklinda iki vieno metro atstumu. Lauke virusai nesidaugina, taigi nei šaltis, nei drėgmė įtakos užsikrėsti gripu neturi, žinoma, jeigu būdami lauke nekontaktuojate su sergančiaisiais.

Didžiausias pavojus uždaroje patalpoje, kurioje yra daug žmonių, o gydytojai įspėja, kad virusai, patekę ant įvairių paviršių, gali išlikti aktyvūs ir užkrėsti net iki dviejų parų. Čiaudint ar kosint seilių lašeliai arba gleivės iš nosies ir gerklės patenka ant įvairių aplinkos daiktų: stalų, knygų, žaislų, durų rankenų. Užsikrėsti gripu galime prisilietę prie tokio užteršto paviršiaus, o po to neplautomis rankomis palietę savo akis, nosį ar burną. Virusų knibžda viešose vietose: ant transporto priemonių ranktūrių, lifto mygtukų, durų rankenų ir kt. Taigi, jei vaikas pasidalins žaislu, knyga ar pieštukais su sergančiu draugu, jis gali užsikrėsti. Gripo virusais galima užsikrėsti ir per maistą, patalynę, drabužius ir rankšluosčius.

Medicininės kaukės negarantuoja šimtaprocentinės apsaugos

Medicininė kaukė sulaiko kosėjant ar čiaudėjant išsiskiriančius seilių ir gleivių lašelius, kuriuose virusų koncentracija yra didžiausia, todėl sumažina tikimybę užsikrėsti. Taigi, geriausia medicininę kaukę dėvėti sergančiam žmogui, kuris gali apsaugoti nuo užkrato sveikuosius.

Ypatingai svarbu kaukę nešioti sergančiajam gripu, kuris yra priverstas būti tame pačiame kambaryje su vaiku. Sveikam žmogui naudoti kaukę mažiau prasmės, ypač jei jis nesirengia tiesiogiai kontaktuoti su viruso nešiotoju.

Jeigu gripu susirgo žindanti mama arba bet kuris kitas žmogus, nuolat būnantis su kūdikiu, kaukė gali sumažinti tikimybę užkrėsti, nors, žinoma, sergančiajam geriausia vengti kontaktų su vaiku.

Visi dėl savo darbo pobūdžio bendraujantys su daug žmonių epidemijos metu turėtų dėvėti apsaugines kaukes.

Tačiau, gydytojai perspėja, kad medicininės kaukės negarantuoja šimtaprocentinės apsaugos nuo gripo, o tik sumažina tikimybę užsikrėsti. Jos gali būti tik dalis visų kitų apsaugos priemonių nuo šios infekcijos. Be to, medikai rekomenduoja gripo sezono metu medicininę kaukę dėvėti tik uždarose patalpose, lauke to daryti nėra prasmės, nes čia virusai išsisklaido.

Kaip nešioti apsauginę kaukę

Gydytojai perspėja, kad netinkamai dėvima kaukė nesumažina infekcijos tikimybės. Pirmiausia, prieš užsidėdami kaukę, rankas kruopščiai nusiplaukite su muilu.

Kad medicininė kaukė apsaugotų nuo virusų, ją reikia tinkamai užsidėti – taip, kad ji uždengtų nosį, burną ir smakrą. Kaukės kraštai turėtų kuo labiau priglusti prie veido, kad neliktų plyšių ties nosimi ir skruostais, taip pat ir jos tvirtinimo vietose. Ji turi tvirtai laikytis ir nenusmukti nuo veido, giliai įkvepiant ir iškvepiant oras neturi prasiskverbti pro kaukės šonus.

Nelieskite kaukės rankomis – ant jos gali būti didelė virusų koncentracija. Palietę kaukę, būtinai nusiplaukite rankas su muilu arba nuvalykite jas dezinfekuojančiu tirpalu.

Vienkartines medicinines kaukes reikia keisti bent kas 2–4 valandas. Jos neturi būti naudojamos pakartotinai. Nusiimdami kaukę, paimkite ją už raištelių ar kilpelių. Panaudotą kaukę įdėkite į maišelį, kurį sandariai uždarykite, o su juo išmeskite į šiukšlių dėžę. Tada būtina nusiplauti rankas su muilu. Jeigu kaukė sudrėko, ant jos patekus seilių ar gleivių iš nosies, turite nedelsdami ją pakeisti, nesvarbu, kiek laiko naudojote.

Apsaugos nuo gripo taisyklės

Kaukė yra tik vienas iš būdų apsaugoti vaiką, tačiau toli gražu ne vienintelis ir ne pats veiksmingiausias. Kelis kartus sumažinti užsikrėtimo riziką galite laikydamiesi paprastų taisyklių.

Svarbiausia, stenkitės apsaugoti vaiką nuo virusų – gripo sezoną neveskite vaiko į uždaras patalpas, kuriose yra daug žmonių. Daug dažniau ir greičiau virusai plinta vaikų kolektyvuose nei tarp suaugusiųjų. Būtent tam mokyklose ir darželiuose įvedamas karantinas.

Kiek įmanoma daugiau vaikščiokite su vaiku lauke – gryname ore pasigauti virusą, artimai nekontaktuojant su kitais, yra daug sunkiau.

Neleiskite vaiko prieiti prie sergančio žmogaus arčiau negu per metrą. Tai yra atstumas, kurį virusas gali įveikti. Jeigu gripu susirgo namiškis, jis turi gydytis atskirame kambaryje, valgyti iš atskirų indų.

Sergantis žmogus kosėdamas ir čiaudėdamas turi prisidengti burną ir nosį vienkartine servetėle, o visas sergant panaudotas servetėles reikia išmesti į uždaras šiukšlių dėžes ir nusiplauti rankas su muilu.

Išmokykite vaiką be reikalo neliesti savo veido, ypač jei esate viešoje vietoje, arba namuose, jeigu čia yra sergantysis gripu. Pasistenkite, kad vaikas dažniau plautų rankas su muilu. Vaiko nosį plaukite fiziologiniu jūros vandens tirpalu, nesvarbu, ar jis sveikas, ar jau susirgo.

Reguliariai vėdinkite ir kiekvieną dieną plaukite vaiko kambarį, periodiškai padarykite skersvėjus. Tokiu būdu galima žymiai sumažinti virusų koncentraciją ore. Kruopščiai valykite visus paviršius, ypač staliukus prie lovos, virtuvės stalus, idealiai švaru turi būti vonioje.

Patikimiausiai apsaugo skiepai

Pasaulio sveikatos organizacijos pozicija, kad veiksmingiausias būdas išvengti šios ligos yra skiepai. Jie suformuoja specifinį imunitetą, labai efektyvūs ir gydytojų rekomenduojami suaugusiesiems bei vaikams.

Kiekvienais metais gripo virusai kinta, todėl vieną kartą persirgus imunitetas neįgyjamas visam gyvenimui. Geriausia pasiskiepyti prieš prasidedant gripo sezonui, nes antikūnai kovai su gripo virusais susidaro maždaug per dvi savaites. Todėl neapsiriksite pasiskiepiję rugsėjo arba spalio mėnesiais. Jau prasidėjus sezonui skiepai bus mažiau efektyvūs, nes galima susirgti anksčiau, kol dar nesusidarė jų suformuotas imunitetas.

Sezoninio gripo vakcina ypač rekomenduojama vaikams nuo vienerių metų, taip pat – sergantiems lėtinėmis ligomis, ir tiems, kurių imunitetas nusilpęs, skiepytis patariama ir nėščiosioms.

Parengė Undinė Gilė

Susiję straipsniai

Parašykite komentarą

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

Facebook