Viduriavimas – kas sukelia?

Viduriavimo požymis yra ne tik tai, kad vaikas tuštinasi skystomis išmatomis, turi reikšmės pasituštinimų skaičius per dieną. Visiškai sveikas vaikas gali tuštintis keletą kartų per dieną, o visai maži vaikai –  dar daugiau. Viduriavimui nustatyti svarbi išmatų konsistencija. Išmatų spalva neturi reikšmės, žinoma, jeigu jame nėra kraujo.

Trumpalaikiai viduriavimo priepuoliai dažnesni negu nuolatinis viduriavimas. Viduriavimo priepuolius gali sukelti žarnyno infekcijos – gastroenteritas.(Vėmimas). Gali pakilti temperatūra, pykinti. Vaikas tuštinasi skystomis išmatomis 10 ir daugiau kartų per dieną.

Žarnyno infekcijos sukeltas viduriavimas –  apsauginė organizmo reakcija: drauge su išmatomis iš organizmo pašalinama daugybė ligas sukeliančių mikrobų.

Ką daryti?

Didžiausias viduriavimo pavojus –  skysčių praradimas. Jeigu vaikas dar ir vemia, šis pavojus dar  didesnis.

Bet kuriuo atveju reikia stebėti vaiką, ar neatsiranda dehidratacijos požymiai (Vėmimas), duokite vaikui daugiau gerti. Tinka kmynų, džiovintų mėlynių arbatėlė, specialus druskų mišinio tirpalas.

Jeigu vaikas viduriuoja daugiau kaip 10 dienų, būtinai kreipkitės į gydytoją. Kai viduriuojama dėl infekcijos, per 10 dienų vaiko žarnynas išsivalo ir viduriavimas liaujasi.

Viduriavimo priežastis gali būti žarnyno pažeidimas, dėl kurio vaikas negali įsisavinti pieno. Toks viduriavimas praeina per kelias savaites laikantis dietos, kai vaikui neduodama pieno produktų.

Viduriuojantis su krauju vaikas turėtų būti tiriamas gydytojo. Gali prireikti gydymo antibiotikais. Kita viduriavimo priežastis, pavyzdžiui, žarnų invaginacija ( Vaikas verkia) arba žarnyno liga –  kolitas (ūmus storosios žarnos uždegimas) . Šiais atvejais reikia gydytojo pagalbos.

Skausmas viduriuojant – dažnas reiškinys. Žarnyną suima traukuliai ir tai sukelia pilvo skausmų priepuolius, dažniausiai – kairėje pusėje. Jeigu vaikui skauda retai, skausmas nedidėja, o kai neskauda, vaikas normaliai jaučiasi ir pilvukas liečiant neįtemptas, duokite jam paracetamolio.

Bet kuriuo kitu atveju, kreipkitės į gydytoją, kuris nustatys ligą. Dažniausiai pasitaikančios ligos- apendicitas ir žarnų invaginacija.

Dažna vaiko viduriavimo priežastis –  maistas, daugiausia viduriavimų sukelia aštrūs patiekalai ir per didelis vaisių kiekis. Kūdikiai gali viduriuoti dėl mamos maisto. Jeigu vaikas viduriuoja suvalgęs tam tikrų produktų, reikia kreiptis į gydytoją, kad jis nustatytų, ar vaikas gerai įsisavina maistą.

Nuolatinio viduriavimo priežasčių yra keletas. Kartas dėl to kalta infekcija, kitais atvejais – pieno produktų netoleravimas.

Nuolatinis mažų vaikų, ypač žindomų kūdikių, viduriavimas – gali būti normalus reiškinys.

Viduriavimą sukelia žarnyno ligos, dėl kurių vaikas negali suvirškinti kviečių, rugių, avižų ir miežių glitimo ( augaliniai baltymai). Suvalgęs šių kultūrų baltymų turintį produktą, vaikas iš karto viduriuoja. Paprastai, atsisakius šių produktų, vaikas nebeviduriuoja.

Tai pastebima po 6 mėnesių amžiaus, kai šie produktai pradedami įjungti į kūdikio mitybą. Žinoma, priežastį turi nustatyti gydytojas.

Viduriuoti gali ir kitomis ligomis sergantis vaikas.

1–2 metų vaikai gali viduriuoti dažnai. Toks vaikiškas viduriavimas nepavojingas ir praeina savaime. Kartais jį gali sukelti emocinė įtampa ir nerimas.

Besitęsiantį vyresnių vaikų viduriavimą taip pat gali sukelti emocinė įtampa, bet tikėtina ir kita  priežastis –  kolitas, žarnyno uždegimas.

Kai kurios išvardintos viduriavimo priežastys – rimtos. Pagrindinis vaiko sveikatos rodiklis – svoris. Jeigu vaikas normaliai priauga svorio (Vaiko svoris), vargu ar jam kažkas rimto. Vis dėlto, ilgiau kaip 10 dienų viduriuojantį vaiką būtinai nuveskite pas gydytoją.

Susiję straipsniai

Parašykite komentarą

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

Facebook