Kas užkemša kūdikio nosytę?

Dažna mama skundžiasi, kad kūdikiui nuolat užgula nosį ir jis kvėpuoja švogždamas, o žįsdamas dažnai išspjauna spenelį ir verkia. Užsikimšusi nosytė kūdikiui – tikra tragedija, nes jam sunku kvėpuoti per burną.

Dėl kvėpavimo sunkumų nebūtinai kalta sloga

Nosis užsikemša ir nesergančiam sloga kūdikiui. Mažylio nosies landos yra siauresnės nei suaugusio žmogaus, todėl užsikemša ir dėl nedidelio gleivinės paburkimo ar kiek pagausėjus išskyroms. Nors ir nėra slogos, bėganti ir užkimšta nosis labai pablogina kūdikio savijautą. Neprakvėpuodamas kūdikis negali normaliai žįsti, dėl to suirzęs, gali sutrikti mažylio miegas.

Nosytei kenkia per didelė šiluma. Kai trūksta gryno oro, būdamas tvankioje patalpoje, mažylis perkaista, dėl to patinsta nosies gleivinė.

Nepageidautinas ir per sausas oras.Paprastai nosytėje yra sekreto, kuris apvalo ją nuo įvairių teršalų. Jei oras kambaryje yra sausas ir karštas, nosies gleivinės išskiriamas sekretas išdžiūsta ir susidaro luobelės. Tai apsunkina mažylio kvėpavimą.

Po gimimo kūdikis susiduria su nepažįstamais dirgikliais – dulkių dalelėmis, įvairiausiais kvapais, chemikalais, mikroorganizmais, kurie taip pat išprovokuoja gleivinės paburkimą ir gausesnes išskyras.

Šiltame ir sausame ore išdžiūvus nosies gleivinei mažylis greičiau suserga kvėpavimo organų ligomis. Mat tada nosies gleivinė nebesulaiko oro teršalų, dulkių ir ligų sukėlėjų. Kūdikiai taip pat serga sloga, nors ir su mamos pienu gauna nuo ligų saugančių antikūnų. Deja, šis imunitetas apsaugo ne nuo visų mikroorganizmų.

Kaip atpažinti kūdikio slogą?

Jei temperatūra ir drėgmė namuose yra optimali, didelis gleivių kiekis ir nosies užgulimas gali reikšti prasidedančią virusinę ligą. Tokiu atveju turėtumėte kreiptis į gydytoją, ypač, jeigu kūdikiui mažiau negu trys mėnesiai. Į ką reikėtų atsižvelgti norint paprastą nosies užgulimą atskirti nuo ligos?

  • Sloga nesergančio mažylio nosies išskyros yra skaidrios ir skystos. Ligą galima įtarti, kai gausiai ima tekėti gelsvos ar žalsvos gleivės, jos gali būti ir su kraujo intarpais.
  • Sloguojančiam vaikui gali atsirasti čiaudulys, kosulys, gerklės skausmas, pakilti kūno temperatūra. Be to, mažylis tampa vangus, nusilpsta.
  • Jeigu nosytės problemos atsiranda dėl sauso patalpų oro, joms išnykti padeda drėkinamosios priemonės. Bet ir tada kvėpavimui nepalengvėjus galite įtarti slogą.

Kaip padėti kūdikiui?

  • Kūdikio kambario drėgmė turi būti 40–60 %. Ją palaikyti padės drėkintuvas, kuriuo nustatysite reikiamus parametrus. Neturintys šio prietaiso ant radiatoriaus gali pakabinti drėgnus rankšluosčius.
  • Reguliariai valykite vaiko kambarį šlapia šluoste, nuolat vėdinkite namus. Iš vaiko kambario išneškite dulkes kaupiančius daiktus: vilnones antklodes, minkštus žaislus, knygas ir kt.
  • Kad per šiltas oras neišsausintų nosies gleivinės, temperatūra vaiko kambaryje neturėtų būti aukštesnė kaip 21–22 laipsniai.
  • Jeigu mažylio temperatūra nepakilusi, vežkite jį į lauką: gryname ore kvėpavimas palengvėja, nes sumažėja nosies gleivinės paburkimas. Jei savijauta nebloga, kūdikį galima maudyti.
  • Nepamirškite, kad kūdikis turėtų gauti užtektinai skysčių, todėl sloguojantį mažylį, maitinamą tik motinos pienu, dažniau žindykite. Motinos pienas svarbus dar ir dėl to, kad jame esantys imunoglobulinai padidina organizmo atsparumą infekcijoms.
  • Sloguojantį kūdikį nešiokite vertikaliai, žindykite taip pat kiek įmanoma vertikalioje padėtyje, nes mažyliui gulint gleivės teka į nosiaryklę, o tai nemalonu. Jeigu kūdikis dar nesėdi, pakelkite galvūgalį, tada gleivės lengviau ištekės išorėn.

 Nosies higiena

Jeigu kūdikis nesloguoja, jokių vaistų nereikia, bet būtina atsikratyti gleivių pertekliaus, kuris trukdo kvėpuoti nosimi. Pirmoji pagalba užsikimšus nosytei – jos plovimas ir drėkinimas. Nosytę gerai išplauti mažyliams pritaikytu izotoniniu tirpalu su jūros vandeniu, kuris ne tik valo nosį, bet ir drėkina gleivinę.

Gausesnes gleives išsiurbsite nosies aspiratoriumi. Prieš šią procedūrą į nosį įlašinami 2–3 lašai sterilaus izotoninio tirpalo. Jis padeda suskystinti gleives, suminkštinti pluteles, o tada jos lengviau pasišalina. Purkšdami jūros vandenį vaiką paguldykite taip, kad viršutinė kūno dalis būtų aukščiau, nes gulint horizontaliai skystis gali nutekėti į ausytes ir sukelti uždegimą. Paprastai procedūra atliekama 3–5 kartus per dieną.

Kūdikiams skirtą tirpalą su jūros vandeniu galima naudoti tiek higienos procedūroms, tiek slogos simptomams palengvinti. Lašinti vaistus nuo slogos galima tik tuos, kuriuos paskyrė gydytojas.

Parengė Undinė Gilė

Susiję straipsniai

Parašykite komentarą

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

Facebook