Greičiausias būdas atsikratyti peršalimo ligų

Drauge su vis prastėjančiu oru rudenį įsisiūbuoja ir begalinių peršalimų bangos. Vaikas pradeda kosėti ir čiaudėti, užsikemša nosis. Nors ši liga ir nėra sunki, tinkamai ją gydyti ne mažiau svarbu negu rimtesnę ligą. Uždelsus ar netinkamai gydant peršalimas gali komplikuotis į sunkesnes ligas: vidurinės ausies uždegimą, sinusitą, o kartais ir plaučių uždegimą.

Nemaloni trijulė bėganti nosis, kosulys ir gerklės skausmas

Peršalimo požymiai nesunkiai atpažįstami, svarbiausia, kad jie neužsitęstų. Sloga, t. y. nosies gleivinės uždegimas, trunka apie savaitę. Liga prasideda kutenimo pojūčiu ir sausumu nosyje, po to atsiranda čiaudulys. Iš pradžių gausiai teka skystas sekretas, nosies gleivinė patinsta, todėl vaikui sunku kvėpuoti. Po kelių dienų išskyros iš nosies sutirštėja. Nuo pat peršalimo pradžios svarbu plauti ir drėkinti nosį. Sausa nosies gleivinė negali atlikti oro valymo funkcijos. Organizmo apsivalymui ir apsaugai nuo virusų naudingas tik skystas nosies sekretas – sausose gleivėse palanku veistis bakterijoms.

Drėkinimui galima naudoti specialius tirpalus (preparatus, kurių pagrindas yra jūros vanduo) arba atlikti inhaliacijas. Šios priemonės ir drėkina nosies gleivinę, ir skystina sekretą, todėl jis greičiau pasišalina, o kartu išplaunami iš nosies mikrobai.

Peršalus užklupęs sausas kosulys po 2–3 dienų virsta drėgnu, o paskui išnyksta. Vaikas neturėtų kosėti ilgiau kaip 10 dienų. Jeigu kosulys užsitęsia, sustiprėja, trukdo kvėpuoti, atsiranda švokštimas, mažylį būtina nuvesti pas gydytoją, nes tai gali būti apatinių kvėpavimo takų ligos, pavyzdžiui, bronchito, požymiai. Nueiti pas gydytoją būtina atsiradus lojamam kosuliui, nes jis gali byloti apie pavojingą mažam vaikui ligą – laringitą.

Kosulys yra ne liga, o refleksinė organizmo reakcija, padedanti išvalyti kvėpavimo takuose susikaupusias išskyras, tad slopinti jo nedera. Sausas kosulys labai dirgina gerklę, todėl turime jį greičiau paversti produktyviu – drėgnu kosuliu, o tada reikia palengvinti skreplių išsiskyrimą. Pagal kosulio pobūdį gydytojas skirs vaistus.

Vienas iš pagrindinių peršalimo simptomų – gerklės skausmas. Nuslopinti jį padeda gerklės drėkinimas ir dezinfekavimas. Galima skalauti šiltais ramunėlių arba medetkų nuovirais, kurie turi antiseptinį poveikį, gydytojo paskirtu dezinfekuojamuoju skysčiu. Vaikas turi užtektinai gerti skysčių: duokite jo mėgstamų gėrimų (arbatos, kompoto, vandens).

Temperatūra peršalus retai kada pakyla daugiau kaip iki 38,5 °C, o žemesnės numušti nereikia, nes ji yra organizmo ginklas su infekcija. Užtenka gerti daug skysčių (arbatos su citrina, avietėmis, medumi). Bet jeigu temperatūra perkopė 38,5 °C, gali prireikti vaistų.

Inhaliacijos – greita pagalba peršalus

Netinkamai gydomas peršalimas užtrunka ilgiau ir nemalonūs požymiai kamuoja stipriau. Įkyrus kosulys, užkimšta ir bėganti nosis vaikui daug sunkiau pakeliami simptomai negu suaugusiajam.

Veiksmingas būdas greičiau pagerinti savijautą – inhaliacijos. Šios procedūros, atliekamos su eteriniais aliejais ir vaistažolių nuovirais, žinomos seniai. Tik šiuolaikinės inhaliacijos kitokios – kvėpuoti karšto vandens garais virš puodo gydytojai nepataria. Saugiai atlikti jas namuose galima naudojant specialų prietaisą – inhaliatorių. Jis išpurškia vaistinį preparatą kaip rūką, kurį įkvepia ligoniukas.

Kompresorinis inhaliatorius skystus vaistus paverčia smulkučių lašelių aerozoliu, todėl jų veiksmingumas itin didelis: vaistinės medžiagos greičiau absorbuojasi ir veikia tiesiogiai uždegimo židinį, aplenkdamos kitas organizmo sistemas. Inhaliuojami vaistai iš karto patenka į virusų susikaupimo vietas – nosies ertmę, gerklės gleivinę. Palyginti su injekcijomis ir tabletėmis, tokios procedūros kompresoriniu inhaliatoriumi praktiškai nesukelia šalutinių poveikių ir neturi kontraindikacijų, joms galima naudoti visus gydytojo skiriamus vaistus.

Inhaliacijos drėkina kvėpavimo takus ir skystina juose susikaupusias gleives, todėl vaikas greičiau pasveiksta. Iš pradžių kamuojantis sausas kosulys greičiau virsta drėgnu, o esant drėgnam kosuliui vaikui lengviau atkosėti suskystėjusias gleives, greičiau baigiasi sloga, sumažėja nosies paburkimas. Sudrėkinta gerklės gleivinė pasidaro mažiau dirgli, susilpnėja perštėjimas ir skausmas, sumažėja uždegimas.

Kompresoriniu inhaliatoriumi atliekamos procedūros yra saugiausias gydymo būdas, tinkantis ir patiems mažiausiems kūdikiams, be to, jas galima atlikti vaikui patogioje padėtyje – ligoniukas gali ir sėdėti, ir gulėti.

Kompresorinis inhaliatorius pasitarnaus visiems šeimos nariams, jis naudojamas gydant ne tik peršalimą, bet ir astmą, bronchitą, bronchiolitą, laringitą. Inhaliacijas pradėkite tik pastebėję pirmuosius peršalimo simptomus, o kol gydytojas dar nepaskyrė vaistų, joms tiks paprastas mineralinis vanduo.

Parengė Undinė Gilė

Susiję straipsniai

Parašykite komentarą

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

Facebook