Kodėl kepurė neapsaugo nuo ausies uždegimo?

Nuo ausies uždegimoDrauge su vis šylančiu pavasario oru peršalimo ligų nemažėja, o daugeliui vaikų prie šių ligų prisijungia dar ir vidurinės ausies uždegimas – otitas. Ši liga ypatingai kamuoja dėl didelio ausų skausmo. Bent kartą per metus otitu suserga dauguma mažylių iki 3-jų metų, neaplenkia ji ir kūdikių. Ar įmanoma apsaugoti vaiką nuo ausies uždegimo?

Otitas – slogos komplikacija

Vaiko neišleidžiate į lauką be kepurės, kuri gerai paslepia ausytes nuo vėjo, saugotės skersvėjų namuose, bet jis vis suserga ausų uždegimu? Kai kurios mamos mažyliams ir namuose uždeda kepurę. Deja, apsisaugoti nėra taip paprasta – kepurė nepadeda, nes vidurinė ausis yra giliai ir vėjas jos nepasiekia. Ligą sukeliantys mikrobai ar virusai į šią ausies dalį patenka ne iš išorės, o per kvėpavimo takus, susirgus jų infekcija.

Paprastai vidurinės ausies uždegimas yra ne atskira liga, o peršalimo ligų komplikacija. Vaikams jis dažniausiai prasideda susirgus sloga. Vidurinė ausis klausomuoju vamzdžiu sujungta su nosiarykle, todėl infekcijai iš nosiaryklės čia patekti nesunku. Gleivės su užkratu iš nosies greitai nuteka į klausomąjį vamzdį, pavyzdžiui, kai vaikas pernelyg stipriai pučia nosytę, šnypščia nosį vienu metu pro abi landas, taip nutinka čiaudint, stipriai kosėjant ar ilgai verkiant.

Otitui palankios ir vaiko anatominės ypatybės. Mažo vaiko klausomasis vamzdis yra trumpesnis, platesnis, todėl bakterijos lengviau ir greičiau patenka į ausį. Mažyliai dažniau serga peršalimo ligomis, be to, jie nemoka tinkamai išpūsti nosytės. Daugeliui mažesnių vaikų yra padidėję adenoidai, kurie spaudžia klausomąjį vamzdį.

Patekus užkratui, klausomojo vamzdžio gleivinė paburksta, todėl padidėja slėgis už būgnelio. Dėl didelio slėgio čia ima kauptis skysčiai, bakterijos ir virusai nepašalinami, dėl to prasideda uždegimas. Jeigu išsivysto pūlinis uždegimas, būgnelis išsipučia ir parausta, o didėjant spaudimui jis gali pratrūkti. Tada per būgnelyje atsiradusią angelę pūliai iš ausies išbėga. Laimei, vaikai retai serga pūliniu vidurinės ausies uždegimu.

Ką daryti įtarus otitą?

Padidėjus spaudimui klausomajame vamzdyje, vaikas pajunta pagrindinį vidurinės ausies uždegimo požymį – didelį skausmą. Kartais sutrinka vaiko klausa, gali pakilti kūno temperatūra, varginti galvos svaigimas, ūžimas ausyse. Apie otitą byloja ir kiti požymiai: pykinimas, vėmimas, pusiausvyros sutrikimas.

Ausų skausmas, sergant otitu, yra tiesiog nepakeliamas, todėl pirmoji pagalba vaikui, kurią gali suteikti tėvai, numalšinti skausmą. Namų vaistinėlėje patariama turėti ausų skausmą malšinančių vaistų. Vaistinėje galima nusipirkti, pavyzdžiui, lašų, į kurių sudėtį įeina nesteroidinis vaistas nuo uždegimo fenazonas ir skausmą slopinantis lidokainas. Vaistų buteliuką pirmiausia pašildykite tarp delnų, vaiką paguldykite ant sveikos ausytės šono, o įlašinus vaistukus jam reikėtų pagulėti dar keliolika minučių, kad vaistai ilgiau neišbėgtų iš ausies. Mažą vaiką sunku nulaikyti gulintį, tad stenkitės bent kiek galite palaikyti ant rankų, panešioti.

Ausies skausmą padeda nuraminti ir šiluma. Skaudančią ausį galite šiltai aprišti arba aplink kaušelį uždėti šildomąjį kompresą ir jį palaikyti apie valandą.

Vidurinės ausies uždegimas dažniausiai nėra pavojingas. Jeigu vaikas stipriai nekarščiuoja, jo būklę 1–2 dienas galima stebėti namuose. Dažniausiai vidurinės ausies uždegimas yra vidutinio sunkumo, vienpusis ir liga praeina savaime per kelias dienas. Tada užtenka į ausytę lašinti vaistukus, duoti geriamųjų vaistų nuo skausmo ir uždegimo. Antibakterinio gydymo vaikams prireikia retesniais atvejais.

Kad išvengtumėte otito arba sumažintumėte jo simptomus, laiku pradėkite gydyti svarbiausią uždegimo priežastį – slogą. Sloguojančio mažylio nosytę reikia reguliariai išvalyti. Negalinčiam išpūsti nosytės mažyliui naudokite specialų siurbtuką. Paūgėjusį vaiką mokykite taisyklingai nusišnypšti nosį – vieną šnervę po kitos, t. y. užspaudus vieną nosies landą šnypšti pro kitą. Taip gleivės iš nosies nepateks į ausį.

Kad vidurinėje ausyje susikaupęs sekretas galėtų natūraliai nutekėti per klausomąjį vamzdį, į nosį lašinami kraujagysles sutraukiantys nosies lašai. Tada sumažėja ir nosies gleivinės, ir klausomojo vamzdžio paburkimas. Sergantį sloga vaiką stenkitės guldyti aukščiau pakelta galva, nes tokioje padėtyje sekretui su mikrobais sunkiau nutekėti į vidurinę ausį.

Ligų išvengti padės grūdinimas ir tinkama apranga

Maži vaikai linkę pakartotinai sirgti ūminiu vidurinės ausies uždegimu. Todėl ypač svarbios prevencinės priemonės.
Šaltas oras ir žvarbus šiaurys gali greitai susargdinti mažą vaiką, nes sušalus laikinai nusilpsta imunitetas ir mikrobai bei virusai laisvai prasiskverbia į organizmą. Vaikas suserga ne tik dėl to, kad jis per plonai aprengtas. Sukaitus ir suprakaitavus taip pat greitai galima peršalti ir susirgti viršutinių kvėpavimo takų infekcija, prie kurios dažnai prisijungia otitas. Todėl svarbu pasirinkti tinkamą aprangą. Kepurė, žinoma, reikalinga, kad vaikas neperšaltų.

Pagrindinė apsaugos nuo kvėpavimo takų ligų priemonė – imuniteto stiprinimas, nes maži vaikai serga dažniau dėl dar silpno, nespėjusio susiformuoti imuniteto. Mažylį užgrūdins įvairios šalto vandens procedūros, grynas oras, fizinis aktyvumas, sportas, sustiprins visavertė mityba.

Jeigu vaikas vis dėlto susirgo peršalimo liga, išvengti ausų uždegimo padės laiku pradėtas tinkamas gydymas. Taip pat svarbu gydyti alergijas, lėtinį tonzilitą. Kartais, norint atsikratyti dažno vidurinės ausies uždegimo, tenka pašalinti adenoidus.

Parengė Dalia Petrutytė

Susiję straipsniai

Parašykite komentarą

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

Facebook