Ypatinga pavasarinė sloga – su čiauduliu ir ašaromis

Sloga ar alergija„Ir vėl peršalo“, – pirma mintis, kuri šauna į galvą, kai tik vaikui atsiranda sloga ima tekėti nosis. Tada tėvai griebiasi nosies lašų, kurių bene visada lieka nuo praėjusio karto, bet šįkart nuo slogos jie gali ir nepadėti. Išskyros iš nosies atsiranda ne tik dėl peršalimo – jų priežastis gali būti alergija. Abiejų ligų požymiai panašūs, o atskirti jas svarbu, nes gydomos skirtingai, ir negaluojančiam vaikui reikia padėti tuojau pat. Be to, įtarę vaikui alerginį rinitą, būtinai turime nueiti pas gydytoją.

Kaip atskirti peršalimą nuo alergijos?

Užgulta bei varvanti nosis yra ir paprastos slogos, ir alerginio rinito požymis, bet kai kurios ypatybės skiriasi. Esant infekcinei slogai, nosies išskyros po kelių dienų tampa gelsvos arba žalsvos spalvos ir tirštos, o alerginiam susirgimui būdingos skystos ir skaidrios išskyros.

Alergijos kamuojamo vaiko nosis paburkusi, niežti, dažnai kartojasi čiaudulys. Dar vienas alerginiam rinitui būdingas požymis – sloga atsiranda drauge su akių uždegimu: akys parausta, peršti ir ašaroja. Sergant infekcine liga mažam vaikui dažniau pakyla temperatūra, kamuoja perštinti gerklė ir kosulys. Peršalimo sloga trunka maždaug 7 dienas, o alerginis rinitas gali tęstis ilgai.

Kodėl vaikas suserga alergine sloga?

Šios ligos priežastis yra imuninės sistemos sutrikimai, dėl kurių ji jautriau reaguoja į organizmui nekenksmingas aplinkoje esančias medžiagas. Todėl į nosies gleivinę patekęs alergenas sukelia jos uždegimą. Labiausiai paplitę alergenai: namų dulkės, buitinės chemijos priemonėse esančios medžiagos, naminių gyvūnų epidermis, pelėsiai, dulkių erkutės. Tokie alergenai slogą gali sukelti ištisus metus.

Sezoninis alerginis rinitas užklumpa kasmet tuo pačiu laiku, kai pradeda žydėti augalai. Augalų žiedadulkių sukelta alergija dar vadinama šienlige. Pavasarinę alergiją atneša kovą – gegužį žydintys lazdynai, alksniai, ypatingai alergizuoja beržo žiedadulkės. Taigi, šiltojo sezono pradžią galima sutikti varvančia nosimi ir čiaudint.

Polinkį šiai ligai vaikas gali paveldėti iš tėvų. Greičiau suserga dažnai ir ilgai kvėpavimo takų ligomis sergantys mažyliai, taip pat nuolat gydomi kraujagysles siaurinančiais nosies lašais, kurie pažeidžia gleivinę. Turi reikšmės ir aplinkoje esantys teršalai, per sausas ir per šiltas oras.

Negydomas alerginis rinitas gali pereiti į bronchinę astmą

Įtarus alerginę ligą, būtina parodyti vaiką gydytojui, nes svarbu nustatyti alergijos priežastį ir iš karto pradėti tinkamą gydymą. Uždelsus alerginis rinitas gali komplikuotis į sinusitą, ausų uždegimą ir bronchinę astmą.

Pasveikti padeda ne tik vaistai. Pirmiausia reikia pasirūpinti, kad vaikas nekontaktuotų su alergenu. Todėl, jeigu mažyliui alergiją sukelia, pavyzdžiui, šuniuko ar katytės plaukai, veikiausiai teks atiduoti augintinį kitam šeimininkui.

Jeigu vaikas alergiškas namų dulkėms ar erkutėms, reikės itin kruopščiai ir dažnai plauti kambarius, siurbti kilimus, užuolaidas, kasdien drėgna šluoste valyti baldų paviršius ir spintas.

Patekti į namus augalų žiedadulkėms neleis ant langų pakabintos ir nuolat drėkinamos marlinės užuolaidos. Žiedadulkių koncentracija priklauso nuo oro: mažiausiai jų yra šaltą ir lietingą dieną, daugiausiai – karštą, saulėtą ir vėjuotą, todėl tuomet geriausia būti namuose.
Sumažinti bet kurio alergeno koncentraciją aplinkoje padės oro drėkinimas ir dažnas kambarių vėdinimas vakarais, kai žiedadulkių lauke sumažėja.

Inhaliacijos – greitas būdas padėti vaikui

Visiškai išvengti alergeno pavyksta gana retai, o ir jam nustatyti reikia laiko. Bet prastai besijaučiantis vaikas laukti negali – jis pasidaro irzlus, negailestingai trina akytes, nuolat šniurkščioja nosimi ir negali normaliai kvėpuoti. Net ir suaugusįjį tokia savijauta kaip reikiant nukamuoja.

Greičiau palengvinti nemalonius ligos požymius padeda inhaliacijos specialiu prietaisu, kuris gydytojo skirtus vaistus išpurškia aerozolio pavidalu. Kompresoriniai inhaliatoriai suskaido vaistą į smulkiausias daleles. Aerozolio debesėlis šias daleles tolygiai paskleidžia kvėpavimo takų paviršiuje ir preparatas pradeda veikti būtent uždegimo pažeistoje kvėpavimo takų vietoje. Su oro srove vaistai tiesiogiai pasiekia visas kvėpavimo takų dalis: nosies ertmę, ryklę, gerklas, bronchus ir veikia tuojau pat, skirtingai negu išgerti vaistai, kurie dar keliauja virškinimo sistema. Todėl gydant inhaliatoriumi užtenka mažesnių vaisto dozių.

Šiuo prietaisu galima išpurkšti skirtingo dydžio vaisto daleles, kurios gali pasiekti ne tik viršutinius kvėpavimo takus, bet ir smulkiuosius bronchus ar alveoles. Kompresoriniu inhaliatoriumi gydomi ir viršutinių, ir apatinių kvėpavimo takų ligomis sergantys vaikai bei suaugusieji. Toks inhaliatorius gali būti naudojamas nuo pirmųjų gyvenimo savaičių, šios procedūros lengvai atliekamos, labai veiksmingos ir saugios bet kurio amžiaus vaikui.

Parengė sveikos gyvensenos edukologė Ieva Grabauskienė

Susiję straipsniai

Parašykite komentarą

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

Facebook