Kodėl tėvai vis dar abejingi meningokoko B grėsmei?

Skiepai vaikams nuo meningokoko B

Specialiai šviečiamajai iniciatyvai apie klastingą meningokoko B sukeliamą ligą sukurta lėlė simbolizuoja mirtiną infekciją išgyvenusį vaiką, kuris visą gyvenimą jaus šios ligos padarinius. „Lėlė mus priverčia stabtelti, ji kaip nejaukus priminimas, jog taip gali nutikti realybėje“, – sako Kauno Vaikų ligų klinikos vadovas profesorius dr. Rimantas Kėvalas.

Pasaulio sveikatos organizacijos duomenimis, kas penktam persirgusiam meningokokine B tipo infekcija išlieka sveikatos sutrikimai: traukuliai, klausos praradimas, randai, psichologinės, bendravimo problemos, kai kuriems tenka amputuoti galūnes.

Tėvų abejingumas gali kainuoti gyvybę

Medikų teigimu, efektyviausia apsaugos nuo meningokoko priemonė – skiepai. Tačiau tėvai delsia. Beveik du trečdaliai (62 proc.) jų apie šią ligą ir jos keliamą grėsmę žino per mažai. Toks yra bendrovės „Spinter tyrimai“ liepos mėnesį atliktos apklausos rezultatas. Šiame tyrime dalyvavo 510 tėvų, auginančių iki 10 metų amžiaus vaikus.

Profesorių dr. Rimantą Kėvalą stebina tėvų abejingumas, kuris gali kainuoti gyvybę. Juk informacijos apie meningokoko B infekciją nesunkiai galima rasti internete, pavyzdžiui, svetainėje meningokokas.lt. Susirgti labiausiai rizikuoja kūdikiai ir vaikai iki 5 metų amžiaus. Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro (ULAC) duomenimis, šiemet per aštuonis mėnesius nuo žaibiškai plintančios infekcijos mirė du nesulaukę 5 metų vaikai, pernai – keturi.

Žinomos mamos nuo meningokoko B skiepija savo vaikus 

Prie šviečiamosios iniciatyvos prisijungusi kūrybininkė ir dviejų dukrų mama Julija Žižė apie meningokoko B tipo infekciją perskaitė spaudoje, papasakojo ir šeimos gydytoja.

„Nusprendėme paskiepyti vyresniąją dukrą. Nemanau, kad turėtume vadovautis nuojautomis ir abejonėmis dėl skiepų kokybės. Tik šiuolaikinė medicina išgydė pasaulį nuo tymų, maro ir visų kitų negailestingų epidemijų. Savo vaikams noriu padovanoti saugią ir kiek įmanoma sveikesnę vaikystę“, – sako J. Žižė, kuri artimiausiu metu ruošiasi skiepyti ir jaunesniąją dukrą.

TV3 laidų vedėja Renata Šakalytė–Jakovleva apie šią ligą pirmiausia perskaitė žiniasklaidoje. „Ėmėm su vyru domėtis, ieškoti informacijos internete, kalbėjomės su šeimos gydytoja. Sužinojom, kad nuo dažno Lietuvoje meningokoko B yra vakcina. Paskiepijus vaiką, ryškių šalutinių reiškinių nebuvo. Bet apie jų galimybę mus įspėjo. Antrą dukrytę taip pat skiepijom“, – pasakoja R. Šakalytė-Jakovleva.

Nuo pavojingų ligų apsaugo vakcina

Pasak vaikų gydytojo R. Kėvalo, vakcina nuo meningokoko B kurta ir testuota dešimtmečius. Deja, iki šiol profesoriui kelis kartus per metus tenka susidurti su nuo meningokoko B infekcijos mirštančiais kūdikiais ir vaikais, galūnių amputacijomis, o tokių skaudžių nelaimių galima išvengti.

„Visiškai neseniai, prieš pusmetį, tėvai kaip tik ruošėsi skiepyti vaiką, bet nespėjo, ir jis susirgo meningokokine B tipo infekcija. Vaikui pavyko išgyventi, tačiau teko amputuoti galūnes, taigi pasekmes ji jaus visą likusį gyvenimą“, – sako R. Kėvalas.

Anot profesoriaus, pavyzdys, kad vakcina suvaldo pavojingas ligas, yra Haemophilus influanzae B infekcija, buvusi taip pat labai pavojinga mažųjų gyvybei. Tačiau įtraukus vakciną nuo šios infekcijos į profilaktinių skiepijimų kalendorių bei paskiepijus 90 proc. ir daugiau kūdikių, ši liga Lietuvoje neberegistruojama.

Gydytojas ragina skiepyti vaikus

Pasak profesoriaus, Lietuvoje yra gerai sudarytas skiepų kalendorius ir skiepai padeda išvengti žaibiškų infekcijų. „Kai manęs kartą paklausė: „Kam reikalingi skiepai?“, perklausiau: „O kam reikalingas vanduo?“ Du dalykai gelbsti vaikus nuo mirčių pasaulyje. Tai švarus vanduo ir skiepai. Skiepus tėvai turėtų pasirinkti dėl vaikų“, – sako gydytojas.

Kūdikiai nuo 3 mėn. nuo meningokokinės B tipo infekcijos Lietuvoje skiepijami nemokamai. Tačiau ypač didelė rizika susirgti išlieka iki 5 metų amžiaus, todėl tėvams derėtų konsultuotis su savo šeimos gydytoju ir apsvarstyti skiepijimą savo lėšomis.

Šviečiamosios iniciatyvos simbolį – lėlę – tris mėnesius kūrė skulptorius Algimantas Kensminas. „Jeigu pamatę šią lėlę tėvai susimąstys, vadinasi, mano tikslas pasiektas. Tai savotiškas testas tėvų sąmoningumui“, ¬– sako kūrėjas.

Apie meningokoką B

Meningokokinė B tipo infekcija progresuoja labai sparčiai. Karščiavimu prasidėjusi liga per 24 valandas gali pasibaigti mirtimi.

• Rizikuoja kiekviena nepasiskiepijusi šeima. Infekcija plinta oro lašeliniu būdu, gali būti perduodama kosint, čiaudint, bučiuojantis, dalijantis indais ir stalo įrankiais. ULAC duomenimis, šios infekcijos sukėlėjai yra plačiai paplitę ir 5–10 proc. žmonių gali nešioti meningokokus, bet nejusti nieko bloga.
• Nors daugiau nei pusė sergančiųjų yra iki 5 metų, meningokokine infekcija gali susirgti ir paaugliai bei jauni suaugę, taip pat – vyresni žmonės. Šiemet iki liepos mėnesio registruoti 5 susirgę15–29 metų žmonės ir 8 perkopę 30.
• Pirmieji ligos simptomai dažnai primena įprastą peršalimo ligą. Tai – karščiavimas, jautrumas ryškiai šviesai, vėmimas, galvos ir raumenų skausmas, šaltos rankos ir kojos, hemoraginis bėrimas.
• Kūdikių tėvai turėtų sunerimti pastebėję ir tokius simptomus: vaikas nuolat verkia, dingo apetitas, jis nuolat mieguistas, kūnas išglebęs, momenėlis išsipūtęs, sustandėjęs.

Ar odos bėrimai yra meningokokinės infekcijos požymis, nustatyti padeda „stiklinės testas“: prie išbertos vietos reikia stipriai prispausti švarią stiklinę. Jeigu oda aplink bėrimą pabąla, bet jis vis tiek neišnyksta – tai yra hemoraginis bėrimas ir delsti negalima.

Parengta pagal pranešimo spaudai informaciją

Susiję straipsniai

Parašykite komentarą

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

Facebook