Kokį kambarį paruošėte pirmokui?

Pirmoko kambarysKą tik mokyklą pradėjusiam lankyti pirmokui prasideda naujas gyvenimo etapas. Kaip pertvarkyti vaiko kambarį, kad atnaujintas interjeras padėtų jam greičiau įprasti prie kitokio gyvenimo ritmo ir gausesnių pareigų.

Ko norėtų pats pirmokėlis?

Naujas vaiko veiklos ir gyvenimo etapas turėtų atsispindėti ir atnaujintame jo kambaryje. Tinkamai įrengta mažojo mokinuko erdvė padės jam sėkmingai prisitaikyti prie naujų sąlygų. Žinia, šis vaiko gyvenimo etapas paprastai nėra lengvas.

Todėl prieš pertvarkydami kambarį pirmiausia paklauskite, ko norėtų vaikas. Dar geriau, jei jis pats matytų, kaip keičiasi jo kambarys ir dalyvautų priimant sprendimus. Atsižvelgę į mažojo mokinuko nuomonę išvengsite jo kaprizų, nepasitenkinimo, ašarų, streso. Tačiau kambarys turėtų būti atnaujinamas pamažu keičiant vieną interjero detalę kita.

Pradėjęs lankyti mokyklą vaikas pasijunta suaugusiu. Todėl paklaustas, ar norėtų kambario, panašaus į jo tėvelių, pritariamai linktelės. Tai reiškia, kad vaiko kambaryje ant darbo stalo turi puikuotis nebe pasakų knygelė ar piešimo sąsiuvinis, o kompiuteris. Ant sienos derėtų kabinti ne paveikslą su zuikučiais, voveraitėmis ar gėlėmis, o televizorių. Dalyvaudamas kuriant naująjį kambarį mažas žmogutis galės parodyti iniciatyvą ir jaustis atsakingas. Tai, be abejonės, turės teigiamos įtakos jo brandai.

Pagrindinė – darbo stalo zona

Pertvarkant vaiko kambario erdves vertėtų nepamiršti, kad svarbiausia kambario zona turėtų tapti darbo stalas, kur vaikas ruoš pamokas. Todėl itin kruopščiai parinkite stalą ir kėdę – pagal vaiko kūno sudėjimą, ūgį, regą, taip pat – ar jis dešiniarankis, ar kairiarankis. Svarbu tinkamai įrengti apšvietimo zonas.

Geriausia, kad darbo vieta būtų priešais langą arba kuo arčiau. O kai vaikas atsisės prie darbo stalo, jo akiratin neturėtų patekti žaisliukai ir žaidimų zona. Pirmokėlis neturėtų matyti blaškančių dėmesį daiktų, nes jie trukdys susikaupti. Žaisliukams galima atrasti atskirą vietą, dar geriau paslėpti juos į spintą. Tai nereiškia, kad iš vaiko atimama teisė žaisti. Tiesiog numatykite poilsio ir žaidimų zonas.

Be to, būtinos vietos ir mokyklinėms priemonėms: vadovėliams, sąsiuviniams, pieštukams ir taip toliau. Viskas turėtų būti po ranka, lengvai pasiekiama. Tai vaikui suteiks organizuotumo ir stimulo palaikyti tvarką.

Kambario pertvarka – nėra esminiai gyvenimo pokyčiai

Vaiko kambario tapetus su animacinių filmų herojais, drugeliais, meškiukais, peliukais ir kitais ryškiais piešiniais vertėtų pakeisti. Žinoma, jam pritarus. Be to, svarbu laikytis principo: kambario pertvarkymas – tai ne esminiai pokyčiai vaiko gyvenime. Juk iki tol vaiko kambarys buvo jo saugios ir nerūpestingos vaikystės vieta. Todėl kambario sienų ar baldų spalvos turėtų būti atnaujinamos priimant bendrus sprendimus. Sunku apsispręsti, kuri spalva geriau? Atsižvelkite į vaiko lytį.

Berniuko kambariui labiau tiktų žalia ir įvairiausi jos atspalviai. Mat sodriai žalia spalva padeda žmogui susikaupti, sutelkti dėmesį ir neerzina. Priešingai – ramina ir pakelia nuotaiką. Ne veltui biurų, kabinetų ir bibliotekų sienos neretai nudažomos rusvai žalsva spalva.

Bet tai nereiškia, kad berniuko kambarys turėtų virsti džiunglėmis. Užteks ir kelių šios spalvos akcentų. Žalia gali būti tik viena kambario siena – priešais stalą, kur vaikas pasikabins pamokų tvarkaraštį. Ryškiai žali gali būti baldai, stalas arba užuolaidos.

Mergaitei labiausiai patiks rožinė spalva – pradedant nuo sienų, baigiant, baldais, užuolaidomis, užtiesalais ar pagalvėlėmis. O jei viename kambaryje gyvena broliukas ir sesutė, reikėtų rinktis neutralią spalvą – žydrą, melsvą ar žalsvą.

Kompiuteris nuošaliau

Vaiko kambaryje galėtų nebūti televizoriaus. Beje, tą patį galima pasakyti ir apie tėvų miegamąjį. Nes prie televizoriaus pagrindiniame kambaryje gali susėsti visa šeima. Dažnai kiekvienas užsidaro savo kambaryje ir žiūri savo televizorių. Žinoma, tai individualu.

Kompiuteris itin reikalingas mokantis. Kai kurie tėvai laiko kompiuterį „neutralioje zonoje“ – svetainėje. Bet jei tokios galimybės neturite, pastatykite kompiuterį vaiko kambaryje, tik kiek nuošaliau rašomojo stalo. Tuomet jis netrukdys pasidėti ant stalo knygas ir sąsiuvinius bei ruošti pamokas.

Pirmokėlio kambarį gali papuošti didelis laikrodis arba plakatas ant sienos su jo dienotvarke. Tai padės vaikui greičiau priprasti prie naujo gyvenimo ritmo: lengviau atsikelti ir ruoštis į mokyklą. Mat kasdien matydamas, ką jam reikia šiandien nuveikti, padarys tai per daug neraginamas tėvų.

Plakatais su įvairiais informacijos šaltiniais dekoruotos sienos

Vieną vaiko kambario sieną galima dekoruoti didžiuliais plakatais su daugybos lentele, lietuvių ir anglų kalbos abėcėle, geografijos žemėlapiu. Galite pastatyti gaublį. Juk mokslininkų tyrimais įrodyta, kad 90 proc. informacijos įsimename per regą. Tai nereiškia, kad reikėtų sukabinti visus plakatus drauge. Priešingai – juos retsykiais kaitaliokite. Taip pirmokėlis geriau įsidėmės.

Siūlyčiau vaiko kambaryje pakabinti veidrodį. Nesvarbu, berniuko ar mergaitės. Juk tiesiai sėdėti, būti tvarkingam pravartu kiekvienam. Suprantama, veidrodis turėtų kabėti ne darbo, o poilsio ar žaidimų zonoje. Geriau – viso vaiko ūgio.

Atraskite vietą vaiko kambaryje, kur įrengsite jo kūrybos ekspoziciją. Pavyzdžiui, piešinėlius sukabinkite ant sienos, lipdinius iš plastilino sudėliokite ant lentynėlių. Tai dar vienas puikus vaiko kambario dekoravimo būdas. Be to, tėvelių pagyrimas paskatins geriau mokytis ir siekti tikslo.

Sniegė PILYPIENĖ, interjero dizainerė-dekoratorė

 

 

Susiję straipsniai

Parašykite komentarą

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

Facebook