Kokia košė kūdikiui geriausia?

Košės kūdikiuiKošė yra sveikas ir maistingas patiekalas, kuris turi būti vaiko racione. Kruopos – daugelio reikalingų medžiagų šaltinis. Jose yra baltymų, riebalų, angliavandenių, vitaminų ir mineralų, kurie svarbūs įvairaus amžiaus vaikams.

Sočios ir naudingos kruopos

Vertingiausios kuo mažiau apdorotų kruopų košės, jos yra puikus B grupės vitaminų šaltinis. Šie vitaminai ypač svarbūs augančiam vaikui, jie reikalingi angliavandenių, baltymų bei riebalų apykaitai, nervų sistemos vystymuisi, kraujo gamybai, odai, nagams ir plaukams. Košės – sudėtingų angliavandenių šaltinis. Jie virškinami ir pasisavinami palaipsniui, pamažu didina cukraus kiekį kraujyje ir ilgam suteikia vaikui sotumo jausmą ir energijos.

Skirtingų rūšių kruopos skiriasi vitaminų, mineralinių ir kitų medžiagų kiekiu. Grikiuose yra daug vitaminų B1, B2, B6, PP ir E, folio rūgšties. Juose gausu antioksidantų, ypač rutino, taip pat – geležies, svarbios raudonųjų kraujo kūnelių gamybai. Šios kruopos turi kalio, fosforo, kalcio, magnio, seleno, cinko. Grikiuose daug lengvai pasisavinamų baltymų, aminorūgšties triptofano, vadinamojo laimės hormono. Be to, šios kruopos nesukelia alergijos ir yra nekaloringos.

Avižos ir avižiniai dribsniai naudingi dėl baltymų, kuriuose yra aminorūgščių triptofano ir lizino, jų organizmas nesintetina ir turime gauti su maistu. Šiose kruopose daug seleno, kalio, magnio, kaulams ir dantims reikalingo kalcio, fosforo ir fluoro, B grupės vitaminų, ypač B1, B9, vitamino E, geležies, reikalingos mažakraujystės prevencijai. Tai puikus tirpiųjų skaidulų šaltinis.

Ryžiai vertinami dar ir dėl to, kad, kaip ir grikiai, neturi glitimo. Juose gausu kalio, vitaminų B1, B3, daug magnio, vario, taip pat antioksidantų seleno ir mangano, apsaugančių ląsteles nuo pažeidimų. Patariama rinktis ruduosius ryžius, kuriuose yra daugiau baltymų, skaidulų ir kitų vertingų medžiagų.

Mažiausiai vertingomis specialistai laiko manų kruopas. Jose nedaug baltymų, vitaminų, mineralų ir kitų naudingų medžiagų, bet gausu angliavandenių. Manų košė turi daug kalorijų, taigi, dar ir todėl jos nedera valgyti dažnai. Manų kruopos gali būti naudingos mažo svorio vaikams.

Kokias kruopas rinktis pirmiausia?

Svarstant, nuo kokios košės pradėti, reikėtų atsižvelgti ne tik į maistinę grūdų vertę, bet ir į tai, ar juose nėra glitimo. Glitimo yra manuose, kviečių ir perlinėse kruopose. Jo nėra ryžiuose, grikiuose ir kukurūzuose. Avižas galima rinktis pažymėtas ženklu „be glitimo”. Nors šios kruopos taip pat neturi glitimo, bet jo gali atsirasti dėl sėjomainos su glitimo turinčiais grūdais. Kukurūzų kruopų vertė mažesnė, todėl pirmiausia patariama virti avižinę ar grikių košę, vėliau kukurūzų košę. Ryžių košę kūdikiui patariama duoti taip pat vėliau, nes šiose kruopose prieš keletą metų buvo aptikta neorganinio arseno. Ryžių ir kukurūzų košė ypač tinka viduriuojančiam vaikui.

Mažyliams lengviau virškinti kruopų dribsnius. Kruopas galite susmulkinti kavamale arba jau išvirtą košę sutrinti elektriniu trintuvu. Įpratusiam prie įvairių grūdų mažyliui galima virti košes iš dviejų, o vėliau ir daugiau rūšių kruopų.

Vėliau į košes įmaišoma daržovių arba vaisių: morkų, moliūgų, trintų uogų, trinto obuolio ar kriaušės. Galima paskaninti šaltai spaustu nerafinuotu aliejumi arba sviestu. Tokie priedai šį patiekalą papildys vitaminais, mineralais ir kitomis medžiagomis. Kūdikio maistas nėra gardinamas nei cukrumi, nei druska. 

Į išvirtą košę galime įpilti motinos pieno arba pieno mišinio. Jei vaikas nealergiškas karvės pieno baltymams, 10 mėnesių kūdikiui į išvirtą košę galima įpilti karvės pieno. Šis produktas suteiks mažyliui aukštos kokybės baltymų, riebalų, angliavandenių, taip pat kalcio, fosforo, vario, jodo, vitaminų B12, riboflavino (vitamino B2) ir biotino (vitamino B7).

Pramoniniu būdu pagamintos košės

Skubančiai mamai kartais patogu paruošti pramoninės gamybos košę, be to, toks patiekalas pravers kelionėje ar svečiuose. Košės gaminamos iš aukštos kokybės žaliavų, skirtų kūdikių maisto produktams, o jų gamyba griežtai kontroliuojama.

Košės būna pagamintos su pienu ir be jo. Į kai kurias pridedama augalinių aliejų (saulėgrąžų, rapsų ir kt.), kurie papildo šį patiekalą polinesočiosiomis riebalų rūgštimis, reikalingomis vaiko augimui ir vystymuisi. Košių maistinę vertę padidina ir vaisių bei daržovių priedai.

Pramoniniu būdu pagamintų košių maistinė vertė parinkta pagal vaiko amžių, suderintas baltymų, riebalų ir angliavandenių santykis, todėl jos lengvai virškinamos. Kruopos susmulkintos pagal atitinkamo amžiaus vaiko kramtymo galimybes.

Parengė Undinė Gilė

Susiję straipsniai

Parašykite komentarą

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

Facebook