Kuo ypatinga mažo vaiko temperatūra?

Vienos mamos suskuba matuoti vaikui temperatūrą, kai tik parausta skruostukai ar ima blizgėti akytės, kitos nusiramina palietusios lūpomis mažylio kaktą. Kokia turėtų būti normali vaiko temperatūra? Kada ji pakyla ne dėl ligos? Apie ką pamiršta tėveliai matuodami temperatūrą?

Skirtingose kūno vietose kitokia temperatūra

Normali sveiko vaiko temperatūra svyruoja nuo 36 iki 37,5 laipsnių. Ji šiek tiek skiriasi įvairiose kūno vietose. Norėdami sužinoti, ar vaiko temperatūra iš tikrųjų pakilusi, turime atsižvelgti į jos ypatumus toje kūno vietoje, kurioje matuojame. Temperatūra vertinama lyginant su esančia pažastyse. Burnos ertmėje ji būna 0,3–0,4 laipsnio aukštesnė negu pažastyse, o tiesiojoje žarnoje pakyla dar daugiau – 0,5–0,7 laipsnio.

Nuo ko priklauso įvairaus amžiaus vaikų temperatūra?

Pirmaisiais gyvenimo metais kūno temperatūros reguliavimas dar nėra tobulas. Ar sukaitęs greitai atvės energingas ir nenustygstantis vienoje vietoje vaikas, priklauso nuo aplinkos ir jo kūno temperatūrų skirtumo. Jeigu kambaryje 24–25 laipsniai šilumos, o vaikas aprengtas šiltu kombinezonu, jis nesugebės atsikratyti šilumos pertekliaus. Mažylio temperatūra gali būti keliomis laipsnio dalimis aukštesnė negu 37 °С, nors jis ir neserga. Bet sukaitęs vaikas gali greitai persišaldyti.

Jeigu kūdikis ar mažas vaikas žvalus, gerai jaučiasi, nekosėja, nesloguoja, bet termometras rodo gerokai per 37 laipsnius, galbūt jis per šiltai aprengtas. Nurengus porą sluoksnių drabužių temperatūra nukrito iki 37°С ir mažiau? Vadinasi, didesnius termometro skaičius lėmė ne liga, o per šilta apranga ir per didelė šiluma kambaryje.

Aplinkos temperatūra turi didelės įtakos neišnešiotų vaikų temperatūrai. Taip yra todėl, kad šių vaikų lėtesnė medžiagų apykaita, plonesnis riebalinis odos sluoksnis, itin silpnas kūno temperatūros reguliavimo mechanizmas.

Mažų vaikų temperatūra yra vidutiniškai 0,3–0,4 laipsnio aukštesnė ir labiau svyruoja negu suaugusiųjų. Ji priklauso nuo paros laiko: žemiausia 4–5 val. ryte, o aukščiausia 16–17 val. Paros kūno temperatūra gali svyruoti 0,8 –1 laipsniu.  Kai vaiko aktyvumas intensyvus, pavyzdžiui, jis žaidžia judrius žaidimus, sportuoja, net kai ilgai verkia, kūno temperatūra gali šoktelti iki 38°С. Judraus mažylio temperatūra visada keliomis dešimtosiomis laipsnio aukštesnė negu mėgstančio ramius užsiėmimus – knygų skaitymą, piešimą ir kt. Vaiko temperatūra pakyla po valgio – labiausiai ją padidina mėsos produktai.

Kada pamatuoti temperatūrą būtina?

Tėveliai turėtų žinoti, kokia kūno temperatūra vaikui yra normali. Šiek tiek pakilusi ji gali būti įprastinė, bet tėvams derėtų įsitikinti, kad dėl jos nėra kaltas lėtinis uždegimas. Jeigu vaiko temperatūra aukštesnė kaip 38 laipsniai, tai jau ligos požymis – nesvarbu, ką jis veikė tuo metu.

Svarbi priežastis pamatuoti temperatūrą – pablogėjusi vaiko savijauta. Negaluojančio vaiko elgesys keičiasi: jis pasidaro neramus, dirglus, irzlus sutrinka miegas. Ligą tėveliai gali įtarti iš vaiko išvaizdos: veidukas parausta, akytės blizga, oda palietus karšta. Gali būti ir atvirkščiai: sunegalavęs mažylis vangus, mieguistas, oda išbalusi ir pašiurpusi, kojos vėsios, kakta išpilta prakaito, krečia šaltis.

Svarbu matuoti tinkamu laiku

Vaiko kūno temperatūrą patariama matuoti tarp valgių, praėjus daugiau nei valandai po fizinio aktyvumo, ir palaukti, jeigu vaikas priešinasi verkdamas arba rėkdamas.

Sergančiam vaikui temperatūra paprastai matuojama du kartus – ryte ir vakare. Ūmiu ligos periodu, kai temperatūra gali labai pakilti, ji matuojama kas 3–4 valandas.

Prieš matuojant, pavyzdžiui, elektroniniu termometru, kad vaikas nesusierzintų, šaltą termometrą mama ar tėtis sušildo delne. Dar prieš matavimą pažastį ar kirkšnį reikia sausai iššluostyti. Matuojant elektroniniu termometru, rezultatai paaiškėja per vieną minutę.

Tėvelių patogumui – bekontaktis termometras

Pamatuoti temperatūrą mažam vaikui nėra paprasta – tėveliai dažnai sulaukia pasipriešinimo. Mažylis nuolat juda, nulaikyti jį taip, kad termometras neiškristų ir gerai laikytųsi pažastyje arba kirkšnyje, sunku. Tenka griebtis visokiausių gudrybių ir gali prireikti daugiau laiko.

Paprastai, mažyliui nė nepajutus, pamatuosite temperatūrą bekontakčiu infraraudonųjų spindulių termometru. Tai padaryti lengva net itin kaprizingam vaikui – nereikės jokio pasiruošimo. Šis prietaisas veikia nė nepalietus mažylio ir pamatuoja temperatūrą greičiausiai – per vieną sekundę, tereikia jį nukreipti į vaiko kaktą. Bekontaktis termometras higieniškas, juo nereikia liestis prie kūno ir po to dezinfekuoti.

Toks termometras turi dar ir papildomų funkcijų: juo mažylio mama pamatuos pieno buteliuko ar kambario temperatūrą.  

Parengė sveikos gyvensenos edukologė Ieva Grabauskienė

Susiję straipsniai

Parašykite komentarą

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

Facebook