Laringitas – mažų vaikų didelė problema

Laringitas vaikui

Maži vaikai serga dažnai ir tėvai su tuo yra susitaikę. Bet kartais nutinka taip, kad ir ramaus būdo suaugusieji gali pasimesti. Vienas iš baimę keliančių negalavimų yra laringitas. Vaikas užkimsta, kosėjant sklinda lojimą primenantys garsai, darosi sunkiau kvėpuoti. Gydyti ligą reikia pradėti nedelsiant – ji gali sukelti didelį pavojų, ypač mažiems vaikams. Ką turėtų žinoti tėvai apie šią ligą, kaip padėti vaikui ir kodėl būtina gydytojo apžiūra.

Kvėpuoti ir kalbėti trukdantis uždegimas

Laringitą išprovokuoja kvėpavimo takų virusinė infekcija. Paprastai dėl to kalti paragripo virusai, ši liga gali būti ir adenovirusinės, rinovirusinės infekcijos pasekmė. Iš pradžių apipuola sloga, pradeda skaudėti gerklę, pakyla temperatūra. Pažeidusi nosį ir ryklę infekcija išplinta į gerklas. Rečiau ligą gali sukelti ir kitos priežastys: bakterijos, aplinkoje esantys alergenai, balso stygų pertempimas.

Laringitas – tai gerklų uždegimas, o gerklų srityje yra balso stygos, todėl pagrindinis laringito požymis – užkimimas ar net balso praradimas. Dėl uždegimo paburksta ir balso stygos, ir viršutinis trachėjos trečdalis, dėl to susiaurėja plyšys, pro kurį oras patenka į plaučius. Be to, kamuoja sausas, šiurkštus kosulys, vaikas gali karščiuoti. Laringito požymiai dažnai paūmėja naktį, dėl to labai išgąsdina tėvus.

Paprastai šis negalavimas ištinka vaikus pirmaisiais penkeriais gyvenimo metais, nes jų kvėpavimo takai yra daug siauresni. Uždegimo sukeltas paburkimas tiek juos susiaurina, kad sutrikdo vaiko kvėpavimą. Suaugusiųjų ir vyresnių vaikų gerklų spindis yra gana platus, todėl jų patinimas balso stygų srityje nesukelia nei kvėpavimo sutrikimo, nei dusulio, kurio taip bijo mažų vaikų mamos.

Negalintis normaliai kvėpuoti vaikas išsigąsta, pasidaro neramus, verkia, o tada kvėpavimas dar labiau komplikuojasi. Stipriai paburkus kvėpavimo takų gleivinei, vaikui ypatingai sunku kvėpuoti ir jis gali pradėti dusti. Tuomet prireikia skubios gydytojo pagalbos.

Pavojingiausias – stenozuojantis laringitas

Ūminis laringitas 6 mėn. – 3 metų vaikams gali būti daug sunkesnė liga, tai vadinamasis stenozuojantis laringitas (virusinis krupas). Be to, kad vaikas užkimsta arba visiškai praranda balsą
ir vargina lojamas kosulys, virusiniam krupui būdingas požymis – stridoras. Tai yra garsus įkvėpimas, dusulys ir tarpšonkaulinių tarpų įtraukimas kvėpuojant. Dar labiau pablogėjus, vaikas pamėlsta, gali sutrikti sąmonė. Atsiradus pirmiesiems virusinio krupo požymiams reikia skubiai kviesti gydytoją, vaikas guldomas į ligoninę.

Pirmoji pagalba namuose – kvėpavimo takų drėkinimas

Kol atvažiuos gydytojas, pirmoji pagalba stenozuojančiu laringitu sergančiam vaikui yra kvėpavimo takų drėkinimas – vaikas turi pakvėpuoti garais. Kartu padeda ir šaltas oras, todėl gerai išvėdinkite vaiko kambarį.

Iš tikrųjų laringitas ne visada toks baisus, kaip gali pasirodyti tėvams, susidūrusiems su tokia situacija pirmą kartą. Jei žinosite, ką daryti tokiai būklei pasikartojus, panika neapims. Namuose gerai turėti inhaliatorių, kuriuo iš pradžių galima atlikti procedūras su paprastu vandeniu. Inhaliacija sudrėkina kvėpavimo takus ir greičiau išsivalo juose susikaupęs sekretas. Bet tai tik priemonė padėti vaikui, kol jį apžiūrės gydytojas. Patiems tėvams diagnozuoti ligos neverta, tai padaryti ir parinkti vaistus turi specialistas. Beje, gydytojo skirtus skysčio pavidalo vaistus galėsite naudoti inhaliatoriuje.

Jeigu neturite inhaliatoriaus, vonios kambaryje atsukite karštą vandenį ir šiltų garų pripildytoje patalpoje pabūkite su vaiku 10–15 minučių. Bet būtina iškviesti gydytoją, nes visos šios priemonės tik pagalbinės. Garų įkvėpimas vonioje iš tikrųjų yra tik kvėpavimo takų drėkinimas, bet tai padeda mažyliui kvėpuoti. Be to, ši procedūra nukreipia vaiko dėmesį, nuramina, jis nustos verkti, o tai taip pat svarbu, nes jei ligoniukas verkia, kvėpavimo takai dar labiau susiaurėja ir būklė pablogėja.

Laringito gydymas

Vaikui į burną purškiama dezinfekuojamojo ir skausmą malšinančio preparato arba duodama čiulpti tokio preparato pastilių, taip pat – kosulį minkštinančių, uždegimą mažinančių vaistų. Gydant stenozuojantį laringitą vaikui gali būti skiriamos adrenalino inhaliacijos.

Laringitu sergantis vaikas neturėtų kalbėti, svarbu jį nuraminti, patariama vengti aktyvių žaidimų ir stiprių emocijų. Migdykite vaiką ant aukštesnės pagalvės. Dėl ligos ir karščiavimo mažyliui reikia gauti daugiau skysčių, todėl jį dažnai girdykite šilta mėlynių, aviečių arbata.

Parengė sveikos gyvensenos edukologė Ieva Grabauskienė

Susiję straipsniai

Parašykite komentarą

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

Facebook