Mama, iš kur atsiranda pinigai?

Saving for the futureNet jei vaikas jau pakankamai sumanus ir nutuokia, kad gandrai ir kopūstai jo atsiradime nedalyvavo, o kalėdinės dovanos atgabenamos ne elnių traukiamomis rogėmis, tai dar nereiškia, kad mažyliui suprantama pinigų vertė. Norint išvengti nesusipratimų parduotuvėje, kai atžala primygtinai reikalauja dar vieno žaislo ar skanėsto, o pritrūkus pinigų pasiūlo nueiti į banką ir pasiimti, vertėtų su juo pakalbėti ir apie finansus. Tema – ne iš lengvųjų, tad „Swedbank“ Asmeninių finansų instituto vadovė Lietuvoje Odeta Bložienė pateikia keletą patarimų, kurie gali padėti pradedant su atžalomis kalbėtis apie pinigus.

1. Negali turėti visko, ko nori. Dažnai tėvai savo nuolaidumą vaikui pateisina – „juk vaikui nepaaiškinsi, kad nėra pinigų“. O vertėtų. Jei nebūsite atsargūs vykdydami vaikų įgeidžius, rizikuojate ateityje (kai vaikas užaugs) tapti „mamos ir tėčio banku“. To išvengti galite vaikystėje formuodami vaikų įpročius, sugebėjimus bei požiūrį į pinigus. Net jei ir turite galimybių įgyvendinti kiekvieną vaiko norą, išmokite be kaltės jausmo kartais pasakyti „ne“ paties vaiko labui.

2. Kodėl taip, o ne kitaip. Jei išmokysite vaiką atskirti norus ir būtinybę, jam bus lengviau suprasti, kodėl kartais sakote „ne“. Paaiškinkite, kas nulėmė vienokį ar kitokį jūsų sprendimą. Pavyzdžiui, pirkau 20 sąsiuvinių pakuotę, nes pirkti pakuotę yra pigiau nei 20 vienodų sąsiuvinių atskirai.

3. Jūs – gyvas pavyzdys. Jei vaikui neleidžiate įsigyti žurnalo su mėgstamos grupės plakatu, tačiau apsisukę perkatės bilietus į mėgstamo atlikėjo koncertą, vaikas nesupras prieštaringų jūsų poelgių. Taigi būkite nuoseklūs ir paaiškinkite vaikui savo (finansinius) sprendimus. Net jei vaikas nesupras visų jūsų argumentų, jis bent jau suvoks, kad yra priežastis taip elgtis. Parodykite, kad ir jūs kartais turite kažko atsisakyti, pasakyti sau „ne“.

4. Pinigai ant medžių neauga. Dabar vaikai, kitaip nei mes vaikystėje, labai dažnai mato, kaip tėvai lankydamiesi parduotuvėje paduoda plastikinę kortelę arba paima pinigų iš „langelio sienoje“. Todėl nuo mažų dienų reikėtų pradėti aiškinti, kad, prieš išleidžiant pinigus, reikia juos uždirbti. Paaiškinkite vaikui, kodėl mama ir tėtis eina į darbą. Esant galimybei, nusiveskite vaiką į darbą, kad jis savo akimis pamatytų, ką jūs ten veikiate, kaip šeimoje ar „langelyje sienoje“ atsiranda pinigai.

5. Vaikai mąsto vaizdais. Kalbėdami ir aiškindami vaikui apie finansinius dalykus, kurie kartais sudėtingi net suaugusiesiems, naudokite daug pavyzdžių, o dar geriau – vaizdines priemones: paveiksliukus, piešimą ir pan. Tai ne tik padės paprasčiau paaiškinti situaciją, bet ir labiau patrauks vaiko dėmesį.

6. Žaiskite „banką“. Vaikai labai imlūs naujiems dalykams. Jau 6 metų vaikams galite parodyti ir paaiškinti, kuo skiriasi banknotai ir monetos. Tinkamo pinigų valdymo ir taupymo svarba išryškės pasitelkus žaidimus. Pavyzdžiui, įsteikite šeimos banką ir paskatinkite vaiką taupomus pinigus laikyti pas jus. Jei vaikas pinigų per mėnesį neišleis, prie sumos pridėkite 50 centų ar daugiau palūkanų (priklausomai nuo laikomos sumos ir jūsų finansinių galimybių). Paaiškinkite, jog taip darote ir jūs – pinigus taupote banke.

7.„Šeimos finansų tarybos“ susirinkimas. Bendras finansinių klausimų svarstymas su sutuoktiniu ar partneriu yra labai pagirtinas būdas planuoti ir valdyti šeimos finansus. Tačiau dar labiau sveikintinas sugebėjimas surengti tokius susirinkimus, kuriuose galėtų dalyvauti ir vaikai. Visų kartu priimami finansiniai spendimai ugdo vaiko finansinį raštingumą, atsakingą finansinę elgseną, bet svarbiausia – sudaro galimybę vaikams jaustis visateisiais šeimos nariais, turinčiais įtakos priimant sprendimus. Be to, vaikai, turėdami galimybę prisidėti, lengviau priima pokyčius, pavyzdžiui, kuomet ekonominės recesijos metu šeimai, o taip pat ir atžaloms, tenka atsisakyti kai kurių įprastų ar mėgiamų dalykų (užklasinės veiklos, naujo pirkinio ir pan.).

8. Perku savarankiškai. Jau šiek tiek ūgtelėjusioms atžaloms suteikite daugiau atsakomybės – kartu sudarykite reikiamų pirkinių sąrašą ir leiskite vaikui apsipirkti vienam. Jei anksčiau tai darėte kartu, savarankiškas apsipirkimas jam bus puiki praktika prieš pradedant savarankišką gyvenimą. Prieš perkant pirkinį, kuriam buvo taupyta, patarkite kaip išsirinkti geriausią variantą (lyginti kainas skirtingose parduotuvėse arba panašių prekių kainas ir pan.).

9. Kiek litų „išbėga“ per čiaupą. Vyresnių vaikų paprašykite pagalbos skaičiuojant mokėtiną sumą už komunalines paslaugas ir kt. Paprašykite užrašyti vandens, elektros, dujų skaitiklių rodmenis ir parodykite, kaip skaičiuojate ir kiek šios paslaugos šeimai kainuoja. Tai puiki galimybė paaiškinti vaikui, kodėl reikia užsukti vandenį, kai nenaudojame, ar išeinant iš kambario užgesinti šviesą.

10. Darbas geriau nei žodžiai. Sulaukusį tinkamo amžiaus vaiką galite paskatinti įsidarbinti – vasarą ar pavieniams darbams. Paties uždirbti pinigai paaugliui ne tik suteikia laisvės pojūtį, bet ir padeda geriau suprasti pinigų vertę. Nustebsite pamatę, kaip nenoriai ir apgalvotai jis leis savo uždirbtus litus.

11. Būkite kantrūs. Su finansais susiję reikalai sudėtingi net suaugusiesiems, tad nesitikėkite, jog, pradėjus kalbėti su vaiku apie pinigus, per naktį jis taps finansų ekspertu ar gautus kišenpinigius investuos į vertybinius popierius. Kaip ir auklėjimui apskritai, pinigų valdymo įgūdžiams reikia laiko ir kantrybės.

Susiję straipsniai

Parašykite komentarą

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

Facebook