Kramtomajai gumai – griežtas ne

Duodate vaikui kramtomąją gumą vietoj saldainio? Manote, kad ji sveikesnė, anot reklamos, becukris ir dar valantis dantis produktas? Tačiau sveikos mitybos specialistė Raminta Bogušienė įspėja, kad tai netiesa. Tuo galite įsitikinti patys, pažvelgę į kramtomosios gumos sudėtį. Iš tikrųjų ji ne tik nieko gero nesuteikia, bet ir gali pridaryti žalos.

Kramtomoji guma – žalingų E priedų klodai

Kramtomoji guma yra nesveikas saldus produktas. Smulkiausiu šriftu ant pakuotės išvardintos jos sudėtinės dalys slepia per 15 E ženklu pažymėtų priedų: saldiklių, dažiklių, tirštiklių ir tt. Kad suviliotų vaikus, gamintojai sugalvojo papildomą kramtomosios gumos priedą – pramogą. Kuriam mažyliui nesinorės pūsti burbulus! O iš tikro, anot Ramintos Bogušienės, kramtomoji guma gadina dantų emalį, gali sukelti galvos skausmus, sutrikdyti virškinimą.

Štai kokie ingredientai sudaro vieną iš vaikams siūlomų kramtomųjų gumų: saldikliai E953, E420, E967, E951, E962, E950; kvapiosios medžiagos, glajinė medžiaga E170, užpildas E341, drėgmę išlaikanti medžiaga E422, tirštiklis E414, emulsiklis sojų lecitinas, dažiklis E171, rūgštingumą reguliuojanti medžiaga E500, glajinė medžiaga E903, antioksidantas E320, dažiklis E133.

Saldikliai dar blogiau už cukrų

Produkto sudėtis visada pradedama vardinti nuo didžiausią jo dalį sudarančio priedo. Šiame produkte daugiausia saldiklių – net 6 skirtingų rūšių. Cukrų pakeitus saldikliu, kalorijų yra mažiau, deja, dėl to produktas nėra sveikesnis. Saldikliai yra 200 kartų saldesnės už cukrų sintetinės medžiagos. Dar blogiau – jie sukelia nenumaldomą troškulį, silpnina skonio receptorius.
Didelių bėdų gali pridaryti kramtomojoje gumoje esantis saldiklis aspartamas (E951). Nuo jo gali svaigti ir skaudėti galvą, sutrikti regėjimas ir klausa. Manoma, kad šis saldiklis didina vėžio riziką. Europos Sąjungoje aspartamą draudžiama dėti į produktus iki 4 metų vaikams.

Manote, kad padeda virškinimui?

Kramtant išsiskiria skrandžio sultys, nes tai nulemta fiziologiškai – organizmas ruošiasi virškinti į jį patenkantį maistą. Gumą kramtant ilgai ir dar nevalgius išsiskiria itin daug skrandžio sulčių, o dėl to gali skaudėti skrandį. Vėliau, pavalgius, skrandžio sulčių susidarys per mažai, todėl sutriks virškinimas.

Labai kenkia dantims

Gamintojai žada, kad kramtomoji guma padės išvengti dantų ėduonies, siūloma ją kramtyti po valgio. Deja! Nors ji ir be cukraus, gali pakenkti dar labiau negu ėduonis, nes rūgštingumą reguliuojančios medžiagos ir konservantai tirpdo dantų emalį. Be to, nuolat kramtant gumą pertempiami žandikaulio raumenys, todėl gali skaudėti dantis, ausis ir galvą. Kramtomoji guma sukelia ir migreninius skausmus.

Keiskime į naudingą skanumyną

Mitybos specialistė Raminta Bogušienė ragina atidžiai perskaityti užrašus ant kramtomosios gumos pakuotės prieš ketinant ją pirkti vaikui. Maisto produktas, kuriame yra daugiau nei 5, ypač – E raide pažymėti priedai, ne tik nenaudingas, bet ir žalingas. „Palepinti vaiką galite juoduoju šokoladu, sezoninių uogų ir vaisių pyragu”, – pataria mitybos specialistė.

Parengta pagal mitybos specialistės Ramintos Bogušienės informaciją

Susiję straipsniai

Parašykite komentarą

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

Facebook