Natūralūs eteriniai aliejai – nuo vasaros pavojų visai šeimai

Eteriniai aliejai vaikamsNatūralūs eteriniai aliejai, gauti išdistiliavus augalinę žaliavą, pasižymi nepaprasta sudedamųjų medžiagų įvairove, kokią gali teikti tik gamta. Tinkamai vartojami eteriniai aliejai –puiki pagalbinė priemonė esant daugeliui negalavimų ir sergant įvairiomis ligomis.

Pakanka vos kelių šių aliejų rūšių, kurias sumaniai maišant galima turėti puikią augalinę vaistinėlę. Eteriniai aliejai puikiai tinka ir suaugusiesiems, ir vaikams. Mažiesiems reikia labai nedidelio jų kiekio.

Ar aromaterapija tinka kūdikiams? Kokios priemonės pagelbėtų vasarą?

Pagrįstų įrodymų, kodėl negalima kūdikį supažindinti su švelniais natūraliais gamtiniais kvapais, nėra. Be abejo, kūdikio odelės nereikia tepti grynu eteriniu aliejumi, būtina saugoti akytes ir veiduką bei naudoti tik pačius švelniausius šiuos aliejus.

Geriausia aromaterapija ir švelni pažintis su kvapų karalyste mažam vaikui yra hidrolatai. Levandų hidrolatas vienas iš labiausiai subalansuotų natūralių gamtinių kosmetinių produktų. Levandų vanduo labai tinka vasarą: jis maloniai atvėsins, nuramins saulėje įkaitusią odelę ar įkandus uodui. Jis taip pat padės nurimti susierzinus ir pakels nuotaiką.

Papurkškite kambaryje gryno (be jokio spirito, konservantų ar kitų priedų) laukinių levandų hidrolato, valgomąjį šaukštą jo įpilkite į vonelę ir gerai išmaišykite vandenyje. Apipurkškite savo mažylį, kai karšta, kūdikis sukaitęs ir suirzęs, jei nuo šilumos išbėrė jo odelę.

Kaip naudoti eterinius aliejus? Ar reikia laikytis tam tikrų taisyklių pagal vaiko amžių?

Eteriniai aliejai yra itin lakios medžiagos, todėl, naudojant masažui, terapiniams tepalams ar tiesiog kūno priežiūrai, juos derėtų sumaišyti su kokiu nors augaliniu aliejumi. Jei etiketėje nėra nurodyta kitaip, kūdikiams ir vaikams iki 7 m. mišinius pradėkite gaminti nuo 0,5 –1 proc. koncentracijos, t.y. 5–10 lašų eterinių aliejų maišykite su 30 ml bazinio aliejaus.

Tokiu mišiniu plonai ištepkite odą, masažuodami delnais švelniais sukamaisiais judesiais. Ištepus odą eterinių aliejų mišiniu, didžiausias jo kiekis iš organizmo pasišalins per 1 – 1,5 val., taigi, jeigu negalavimai yra ilgalaikiai, mišiniu tepti reikia gana dažnai, jei trumpalaikiai – pagal poreikį.

Kada negalima naudoti eterinių aliejų?

Bet kuris žmogus gali būti jautrus ir natūralioms medžiagoms. Prieš naudodami eterinių aliejų turintį preparatą įtrynimams, masažui ar voniai, būtinai patikrinkite jį ant mažo odos lopelio – alkūnės linkyje, pakinklyje ir įsitikinkite, kad nėra neigiamų reakcijų. Paprastai jos išryškėja iš karto, tačiau gali pasirodyti per 24 valandas. Jei atsiranda bent mažiausių odos pokyčių, preparato nenaudokite.

Kai gamindavau kokį nors aromatinį preparatą savo mažiems vaikams, visuomet jį tikrindavau ant savo odos, nesvarbu, kiek kartų tą pačią formulę būčiau išbandžiusi anksčiau. Tada truputį preparato užtepdavau jiems ir stebėdavau, ar nėra paraudimo bei niežėjimo.

Eterinių aliejų mišinius naudojant kūdikiams ir vaikams, patartina ištepti kojytes, nugarą, bet saugoti, kad jų nepatektų į akis ar burną. Nors ir tokiu atveju pavojaus nebus: patekus eterinio aliejaus į burną, didžiausia blogybė – nemalonus skonis, o, sudirginus akytes, jos nurims, kai šis aliejus išgaruos.

Cheminiais repelentais tepti vaiką nesaugu, tad kaip natūraliai apsiginti nuo uodų? Ar eteriniai aliejai tokie pat veiksmingi?

Pastaraisiais metais didėja susidomėjimas augaluose esančių eterinių aliejų savybėmis atbaidyti nepageidaujamus vabzdžius – stengiamės naudoti kuo sveikesnius žmogui ir aplinkai produktus.

Lietuvoje esantys uodai nėra tokie pavojingi kaip jų tropinių kraštų giminaičiai, nes nenešioja jokių ligų ir didžiausias jų sukeliamas nepatogumas tėra sudirgusi, niežtinti oda. Galbūt dėl to nėra atlikta daug tyrimų, kaip eteriniai aliejai veikia mūsiškius uodus. Išbandyti galime tik mes patys.

Lietuviškus uodus atbaido rutulinių eukaliptų, levandų (tinka ir vaikams), rozmarinų, čiobrelių, anyžių, bazilikų eteriniai aliejai. Eukaliptų, ypač rausvųjų, lapų arba spindulinių eukaliptų aliejai – tinka ir vaikams. Kiek silpniau veikia pipirmėčių ir laurų eteriniai aliejai.

Eterinius aliejus naudoti apsaugai nuo vabzdžių galite įvairiais jums patogiais būdais: garinkite aromatinėje lempoje ar garintuve, užlašinkite ant drabužių, taip pat – po lašą ant kiekvieno delno, o juos patrynę vieną į kitą ištepkite atviras kūno vietas, plaukus ar drabužius.

Kitas būdas: sumaišykite 5 ml pasirinkto eterinio aliejaus ar jų mišinio su 1 valgomuoju šaukštu spirito, 80 ml žolynų vandens-hidrolato (geriausia – to paties augalo, kaip ir eterinis aliejus) ir purkškite ant odos ar drabužių. Ruošdami purškalą vaikams nuo 2 metų, spirito nenaudokite.

Jautresniems žmonėms ir vyresniems nei 2 metai vaikams odą tepkite 10-50 proc. mišiniu su baziniu aliejumi (migdolų, lazdynų riešutų ar pan.). Vaikams iki 2 metų kvėpinkite tik drabužius arba garinkite eterinius aliejus ore, tačiau netepkite jų tiesiai ant odos.

Ar gali eteriniai aliejai apsaugoti nuo erkių?

Iš tiesų ligas platinančias ir skaudžiai kandančias erkes galima nubaidyti ne tik neurotoksiškai veikiančia chemine medžiaga DEET, bet ir eteriniais aliejais. Beje, tas pats mišinys veiks ir uodus, , jis saugus purkšti ant odos vaikams, taip pat ir šunims.

Naudokite palmarozų hidrolatą ir pelargonijų eterinį aliejų. Įrodyta, kad pelargonijų (pelargonium graveolans) sudėtinė medžiaga eudesmolis veiksmingumu nenusileidžia minėtai cheminei medžiagai. 25 lašus arba 1 ml Himalajų pelargonijų eterinio aliejaus sumaišykite su 100 ml palmarozų hidrolatu. Prieš purkšdami gerai suplakite ir drąsiai naudokite ant odos, plaukų ir drabužių. Šis mišinys apsaugos ir uodų spietyje Lietuvoje, ir keliaujant egzotinėse šalyse.

Ar reikia vengti saulės Lietuvoje ir ar galima apsieiti be apsauginių kremų?

Saulės spinduliai naudingi sveikatai, ypač vitamino D gamybai. Jų vengti šiuolaikiniam žmogui, kuris beveik visą laiką praleidžia patalpose, neracionalu. Žinoma, kaitinantis saulėje, būtinas saikas. Lietuvoje užtenka pamaitinti odą nerafinuotais aliejais ir nesikaitinti per ilgai. Daugeliu atveju kremai su SPF filtru, ypač stipresniu nei SPF10, nebūtini.

Geriausios augalinės medžiagos nuo saulės: nerafinuoti sviestmedžių, kokosų, MONOI, baobabų, sezamų aliejai – gryni arba mišinyje, vaistinių puiklapių (naudokite iki 5 proc.) ir sezamų aliejų mišinys. Didelio saulės aktyvumo periodais geriausia apsauga – pavėsis, rūbai, skrybėlė ir akiniai.

Vaikų oda daug greičiau reaguoja į UV spindulius, nes yra plonesnė ir jautresnė. Jiems galima rinktis apsauginį ekologišką kremą nuo saulės su mineraliniais ir botaniniais UV filtrais. Kremą nuo saulės su SPF 50 filtru vaikams naudokite tik išimtiniais atvejais: vidudienį, kai saulė intensyviausia, nėra jokio šešėlio ir vaiko kūnas neuždengtas, arba atostogaujant pietų šalyse, kur saulės aktyvumas didesnis.

Nepamirškite, kad saikinga pigmentacija yra natūrali fiziologinė odos apsauga nuo žalingų UV spindulių, tad Lietuvoje ir vaikai gali apsieiti be apsauginių kremų, jeigu neleisime jų į lauką, kai saulė intensyviausia. Vaiką pratinkite prie saulės kasdien, didinkite buvimo joje laiką: po 10, 15, vėliau – 20 minučių išsirengus. Taip pamažu įgaunama pigmentacija. Kūdikiams leiskite būti tik šešėlyje.

Tik pradedant pratintis, prieš išeinant į saulę ar po maudynių keletą dienų vaiko odą tepkite apsauginiu kremu, vėliau kas valandą – sviestmedžių ar kitais minėtais nerafinuotais aliejais. Paraudusios, nudegusios odos aliejais tepti negalima, nes jie sulaiko karštį. Nudegusias vietas purkškite hidrolatais, vėsinkite alavijų kompresais ar tepkite jogurtu.

Vasarą šeimos daug laiko praleidžia gamtoje. Kokie eteriniai aliejai tinka vaikams nusideginus, įsidrėskus, atsiradus mėlynėms ir pan.?

Eteriniai aliejai gali puikiai pagelbėti nuo gamtoje užklupusių bėdų: nusideginus, įsidrėskus padės levandų ar levandinų aliejai, nuo gumbų ir mėlynių tinka italinių šlamučių, o bėrimus, dermatitus, įkandimus, niežėjimus švelniai nuramins didramunių, tuopų pumpurų ar Maroko ramunėlių eteriniai aliejai. Skaudantį pilvuką (perpildytą šviežių uogų) galima švelniai pamasažuoti atskiestu kmynų arba didramunių eteriniu aliejumi. Greičiau nusiraminti po dienos įspūdžių, užmigti padės bergamočių, didramunių ar melisų eterinio aliejaus lašiukas, išmaišytas augaliniame aliejuje.

Visi paminėti eteriniai aliejai yra itin švelnūs, juos mažais kiekiais praktiškai galima naudoti grynus, tačiau galima skiesti net iki 1 ar 0,5 procento, atsižvelgiant į vaiko amžių, svorį, jautrumą, o jei manote, kad eteriniai aliejai vaikui per stiprūs, naudokite dar švelnesnes priemones – minėtų augalų vandenis (hidrolatus).

 

Kvapų namų aromaterapeutė,

Lietuvos aromaterapeutų asociacijos (LAA) tikroji narė Laimė Kiškūnė

Kvapų namų gamybos vadovė, natūralios kosmetikos specialistė Rūta Daunoravičienė

 

Susiję straipsniai

Parašykite komentarą

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

Facebook