Makšties sausumas po gimdymo – ką daryti?

Sausa makštis po gimdymoNėštumas ir gimdymas – nemažas išbandymas moters organizmui, nes šiuo gyvenimo periodu pakinta daugelio organų bei organizmo sistemų darbas. Vos spėjus atsitokėti po gimdymo, užgriūna begalė naujų rūpesčių – dėl vaikelio žindymo ir priežiūros, o prie jų dar prisideda intymaus gyvenimo problemos. Dėl lytinės sistemos pokyčių pasidaro sunku sugrįžti prie įprastinių intymių santykių – trukdo po gimdymo atsiradęs makšties sausumas, dėl kurio jie tampa skausmingi ir sukelia nemalonius deginimo pojūčius, niežulį, perštėjimą.

Makšties drėgmę lemia hormonai

Makšties epitelio viršutinis sluoksnis nuolat atsinaujina – senos ląstelės pasišalina ir jas keičia naujos. Šis apsivalymo procesas leidžia atlikti apsauginę funkciją. Visiems makšties epitelyje vykstantiems procesams didelės įtakos turi hormonas estrogenas. Būtent nuo šio hormono priklauso makšties gleivinės būklė. Esant hormoniniams sutrikimams, kai sumažėja estrogeno kiekis, mažiau gaminasi ir makšties sekreto. Mažėja tuomet ir išskyrų iš gimdos kaklelio, nuo kurių taip pat priklauso makšties drėgmė.

Pokyčiai po gimdymo

Taigi, pagrindinė makšties sausumo po gimdymo priežastis – hormoniniai pokyčiai. Pagimdžius, iš karto labai sumažėja estrogeno.

Estrogenų sumažėjimas po gimdymo – natūralus reiškinys, kuriam įtakos turi dar ir žindymas bei pieno gamyba. Dėl hormonų stokos makštis sausėja jau nėštumo metu, bet tai vyksta pamažu, todėl daugumai moterų nerimą tai ima kelti tik po gimdymo.

Gimdymas – natūralus fiziologinis procesas, kaip ir gamtos numatytas organizmo atsikūrimo mechanizmas po jo. Pamažu į pradinę padėtį sugrįžta dubens raumenys, lytiniai organai tampa ankstesnių parametrų. Palengva, susitraukiant raumenims, savo ankstesnes savybes atgauna ir makštis. Hormonų balansui, kuris turi įtakos ir makšties mikroflorai, atsikurti po gimdymo taip pat reikia laiko. Kai kurioms moterims makšties sausumas išlieka ne tik pirmaisiais mėnesiais po gimdymo, bet ir visą žindymo periodą, kol nėra mėnesinių.

Kitos makšties sausumo priežastys

Be organizmo pokyčių, susijusių su nėštumu bei gimdymu, makštis gali išsausėti ir dėl kitų priežasčių. Nėštumas ir gimdymas išsekina imuninę sistemą, todėl po gimdymo organizmas tampa jautresnis ir greičiau atsiranda alerginės reakcijos. Viena jų – alergija prezervatyvams. Ši alergija po gimdymo dažna, nes tuo metu makštis būna itin jautri. Ką tik pagimdžiusiai moteriai svarbu pasirinkti tinkamas higienos priemones, gali pakenkti ir nepakankama, ir pernelyg uoli intymių vietų higiena. Patariama vengti tamponų, kurie sugeria makšties sekretą ir dar labiau ją išsausina.

Neseniai pagimdžiusi moteris nei psichologiškai, nei fiziškai nėra pasirengusi naujam nėštumui, todėl renkasi nuo jo apsaugančias kontracepcijos priemones. Jas turi patarti gydytojas. Makštį išsausina netinkamai pasirinktos geriamosios kontraceptinės tabletės, kurios dar labiau sumažina estrogenų bei sutrikdo bakterijų pusiausvyrą.

Kita priežastis – trumpa lytinio akto preliudija, ypač, kai moteris dar nesusijaudinusi. Jeigu partneris pernelyg skuba, makštis nespėja sudrėkti. Po gimdymo dažnai moteriai pasiruošti lytiniam aktui reikia daugiau laiko – makšties gleivinė lėtai drėksta ir lengvai traumuojama.

Kodėl neverta laukti, kol problema išnyks savaime?

Nors ir makšties sausumas po gimdymo nėra liga, gydytojai pataria imtis priemonių, ir ne tik todėl, kad nukenčia lytinis gyvenimas. Dėl šio nemalonaus požymio susidaro palankios sąlygos mikrobams ir grybeliams daugintis. Taip yra todėl, kad išsausėjus makščiai sutrinka jos gleivinės mikroflora, t. y. sumažėja gerųjų bakterijų, kurios yra apsauginis barjeras nuo infekcijų. Be to, sausoje makštyje greitai atsiranda įtrūkių bei žaizdelių, kurios dar labiau sustiprina deginimą, perštėjimą ir kitus nemalonumus. Todėl prie nemalonių pojūčių gali prisijungti ligos, pavyzdžiui, bakterinė vaginozė, makšties uždegimas. Be to, sausos makšties gleivinė plonėja ir praranda elastingumą.

Išsausėjusią makštį būtina drėkinti

Pirmiausia reikia išsiaiškinti visas makšties sausumo priežastis. Kartais užtenka pakeisti intymios higienos priemones, atsisakyti sintetinių apatinių, atsikratyti stresų. O tuo metu, kai makštis išsausėjusi, ją būtina drėkinti. Pasirinkus tinkamas drėkinamąsias priemones galima išvengti nemalonių pojūčių, kuriuos lemia ypatingas periodas po gimdymo. Jeigu makšties sausumas nėra ligos pasekmė, situaciją pagerins paprastos priemonės.

  • Tinkama intymi higiena, naudojant specialiai tam skirtas priemones.
  • Racionali mityba. Pakankamas skysčių kiekis palaikys tinkamą vandens bei druskų apykaitą ir padės išvengti audinių skysčių netekimo. Hormonų pusiausvyrą ir apykaitą audiniuose teigiamai veikia augaliniai riebalai, esantys maisto produktuose ( riešutuose, alyvuogių aliejuje).
  • Psichologinis komfortas. Streso metu organizme susidaro daug cheminių junginių, konkuruojančių su estrogenais. Jie gali išprovokuoti ne tik diskomfortą makštyje, bet ir hormoninius pokyčius.
  • Nemalonių pojūčių lytinio akto metu galima išvengti naudojant drėkinamąjį gelį, bet jis padės tik tuo momentu.
  • Makšties gleivinei sudrėkinti, natūraliai mikroflorai bei normaliam rūgštingumui atkurti į pagalbą galima pasitelkti specialias žvakutes, pavyzdžiui, ovules su hialurono rūgštimi. Hialurono rūgštis – natūrali organizmo medžiaga, esanti daugelyje audinių ir turinti savybę prijungti vandenį. Todėl ji svarbi drėgmei ir elastingumui palaikyti. Priemonės su hialurono rūgštimi – natūralus ir saugus būdas, padedantis atkurti drėgmę makštyje.

Jeigu makšties sausumas užsitęsia, derėtų kreiptis į gydytoją. Nepamirškite, kad po gimdymo atsiradęs makšties sausumas kartu su deginimu bei niežuliu gali būti uždegimo požymis.

Parengė Undinė Gilė

Susiję straipsniai

Parašykite komentarą

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

Facebook