Negydomas peršalimas gali būti pavojingas

Peršalimas gali komplikuotisVaiko peršalimas – įprastas reiškinys, prie kurio tėvai įpratę. Juk peršalimo ligomis vaikai pradeda sirgti nuo ankstyvo amžiaus. Ikimokyklinio amžiaus mažyliai persišaldo maždaug 6 kartus per metus, o moksleiviai – apie tris. Laikoma, kad tiek sirgti yra normalu, bet derėtų sunerimti, jei liga užklumpa daugiau kaip kartą per mėnesį, taip pat, jei ji užsitęsia (trunka ilgiau kaip 10 dienų).Tuomet net paprastas peršalimo kosulys ar sloga gali būti rimtų komplikacijų priežastis. Kad jų išvengtumėte ir vaikas greičiau pasveiktų, nedelsdami apsilankykite pas gydytoją ir pagal jo nurodymus gydykite vaiką namuose. Vienas itin efektyvių pagalbos peršalusiam vaikui būdų –inhaliacijos.

Sloga leidžia išplisti infekcijai

Paprasto peršalimo požymiai visiems gerai pažįstami. Vaikas tampa vangus, kaprizingas, pradeda kosėti, ima perštėti gerklę, užgula nosį, pakyla temperatūra (maždaug iki 37– 37,5 laipsnių).

Staiga užklupusi sloga yra susijusi su daugeliu virusinių kvėpavimo takų infekcijų, nes nosiaryklė, kurios gleivinė pirmiausia reaguoja į virusų puolimą, yra vartai patekti jiems į organizmą. Laikoma, kad sloga praeina per 7 – 10 dienų, bet tai nereiškia, kad reikia paprasčiausiai palaukti jos negydant. 

Negydoma sloga sukelia ne tik nuolatinį diskomfortą (nosies užgulimas, bėgančios išskyros), bet gali komplikuotis sunkesnėmis ligomis – lėtiniu rinitu, sinusitu (prienosinių ančių – sinusų – uždegimu), otitu (vidurinės ausies uždegimu), konjunktyvitu (akių junginės uždegimu). Nosis – geriausias organizmo filtras, nepraleidžiantis įvairių teršalų, taip pat ir bakterijų bei virusų.  Jeigu neįmanoma kvėpuoti nosimi, infekcija gali patekti ir į apatinius kvėpavimo takus.

Pirmoji pagalba sloguojančiam vaikui – išvalyti užsikimšusią nosytę. Ją galima plauti, pavyzdžiui, su jūros vandeniu, pagamintais preparatais. Greitai palengvinti kvėpavimą sloguojančiam vaikui padeda inhaliacijos. Nosies gleivinė iš karto sudrėkinama, atsikemša nosis ir lengviau pasišalina gleivės. Drauge su jomis išstumiami ir gleivinėje susikaupę virusai. Todėl ligoniukui greitai pasidaro lengviau. Ši procedūra nepakeičiama sloguojančiam kūdikiui, kuris nemoka pats išsipūsti nosytės.

Užsitęsęs kosulys gali komplikuotis bronchitu

Kosulys – vienas iš pagrindinių peršalimo požymių. Jis gali būti sausas ir drėgnas – produktyvus kosulys. Į kosulio pobūdį atsižvelgiama parenkant vaistus: esant sausam kosuliui reikia paspartinti jo perėjimą į drėgną, jeigu kosulys produktyvus, svarbu palengvinti skreplių išsiskyrimą. Vaikams kosulys praeina maždaug per 10 dienų, per kurias turėtumėte atidžiai stebėti mažylio būklę.

Tinkamai gydant, po kelių dienų sausas kosulys tampa drėgnu ir padaugėja skreplių.

Jeigu kosulys nesiliauja daugiau kaip 2 savaites, kyla didelė grėsmė atsirasti dažnai peršalimo komplikacijai – bronchitui. Kai drauge su kosuliu tebesilaiko 37,1–37,5 laipsnių temperatūra, skauda krūtinę, girdimas švokštimas, vaiką būtinai turi apžiūrėti gydytojas, nes šie požymiai būdingi bronchitui.

Kosėjančiam vaikui greitai palengvėja po inhaliacijos. Esant sausam kosuliui, į smulkias daleles suskaidyti vaistai greitai sudrėkina bronchų gleivinę, skystina skreplius ir padeda jiems greičiau pasišalinti. Inhaliacijomis patariama gydyti ir drėgną kosulį, įkvepiant gydytojo skirtus atsikosėjimą skatinančius vaistus.

Kalbėdami apie inhaliacijas neturime omenyje praeityje populiaraus garuojančio vandens puodo, kuris nėra saugus – ypač vaikui. Saugios ir veiksmingos procedūros atliekamos elektriniu prietaisu – inhaliatoriumi.

Inhaliacijos greita ir sveikatą tausojanti pagalba peršalusiam vaikui

Kad paprastas peršalimas neužsitęstų ir nevirstų rimtesne liga, jo gydymas turėtų prasidėti pirmosiomis dienomis, vos pajutus ligos požymius. Inhaliacijos specialiu prietaisu laikomos vienu iš efektyviausių vaikų ir suaugusiųjų peršalimo ligų gydymo būdų, nes tiesiogiai veikiamos virusų susikaupimo vietos – nosies ertmė, gerklės gleivinė, bronchai.

Kompresoriniu inhaliatoriumi išpurkšti vaistai pasklinda visame kvėpavimo takų gleivinės paviršiuje, todėl veikia iš karto. Toks inhaliatorius sukuria aerozolinį debesį, sudarytą iš vaisto mikrodalelių, galinčių pasiekti net smulkiausias bronchų atšakas. Inhaliuojami vaistai veikia tik kvėpavimo takus ir beveik nesukelia šalutinių poveikių, skirtingai negu geriamieji preparatai, kurie suvirškinti skrandyje patenka į kraują ir pasiekia kitus organus.

Be to, inhaliatorius padeda greičiau pašalinti mikrobus ir virusus – drauge su gleivėmis ir skrepliais, todėl pagreitina gijimą. Inhaliacijos rekomenduojamos gydant faringitą, laringitą, sinusitą, tonzilitą, taip pat ir bronchitą, plaučių uždegimą. Šis gydymo būdas padeda ne tik sergant ūmia, bet ir lėtine kvėpavimo takų liga.

Kompresorinį inhaliatorių galima naudoti bet kurio amžiaus vaikams, net naujagimiams, tinka visi gydytojo paskirti vaistai. Kol sulauksite gydytojo, inhaliacijas galima atlikti su negazuotu mineraliniu vandeniu.

Parengė Dalia Petrutytė

Susiję straipsniai

Parašykite komentarą

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

Facebook