Oftalmologės patarimai: kaip saugoti ir stiprinti vaikų akis

Tikriname vaiko akisVaikų akis gadina televizorius ir kompiuteris. Apie tai, ką daryti tėvams, kad geras vaiko regėjimas būtų išsaugotas, pasakoja Medicinos diagnostikos ir gydymo centro gydytoja oftalmologė, medicinos daktarė Dalia Krivaitienė.

– Kuo dažniausiai skundžiasi vaikai ?

– Įprastos vaikų akų problemos : žvairumas, įvairios įgimtos patologijos, refrakcijos sutrikimai: trumparegystė, astigmatizmas ar toliaregystė. Mama ir tėtis turėtų nuolat stebėti vaiką. Galbūt vaikas ėmė dažniau skųstis, kad jam skauda akis, pastebite, kad į kokį nors objektą jis žvelgia ne tiesiai, o viena veido puse. Verta susirūpinti, jeigu nuotraukoje, darytoje su blykste, jo akys ne raudonos arba raudona tik viena. Tai rodo vienokį ar kitokį regėjimo pablogėjimą. Akių gydytojas, gali ne tik sustabdyti silpnėjantį regėjimą, bet dažnai ir visiškai jį atkurti.

– Vaikas auga, pradeda lankyti mokyklą, padidėja krūvis akims ir jos greičiau pavargsta. Ką patartumėte?

– Mažo vaiko akytėms labai kenkia televizorius. Neatsilieka ir kompiuteris, mobilusis telefonas, skaitmeninių žaidimų aparatai. Su šiais įrenginiais daug laiko praleidžiantiems vaikams padidėja trumparegystės rizika. Būtent dabar itin plinta mokyklinio amžiaus vaikų trumparegystė. Taip yra todėl, kad žiūrint į kompiuterio ekraną, akys pavargsta kur kas greičiau. Kiekvienas simbolis (raidė, paveiksliukas ir kt.) kompiuterio monitoriuje sudarytas iš mažyčių taškelių. Dėl to tekstas mirga, pavargsta akys. Be to, vaikai į kompiuterio monitorių mėgsta žiūrėti iš labai arti. Tai irgi nesveika akims.

Vaiko kambaryje televizoriaus nereikia, o kompiuterinių žaidimų laiką mama ir tėtis turėtų griežtai riboti. 2–5 metų vaikams – iki 1 val. per dieną, o vaikams iki dvejų metų televizorius ir kompiuteris apskritai turėtų būti tabu.

– Kas dar prastina vaiko regėjimą?

– Tai – teršalai vandenyje, maiste ar ore. Jie gali patekti ir į akių gleivinę bei ją sudirginti. Dažniausiai susiduriame su smalkėmis, azoto bei sieros oksidais, angliavandeniliais ir dulkėmis. Akis gali dirginti ir tabako dūmai, buitinė chemija, dirbtiniai šviesos šaltiniai (suvirinimo aparatai ar net paprasčiausia dienos šviesos lempa). Net natūrali saulės šviesa gali pažeisti akis, nes jos, skirtingai nei žmogaus oda, nesugeba apsisaugoti nuo ultravioletinių spindulių. Žiūrėjimas į saulę gali pakenkti nejučia, nes akies tinklainė neturi skausmo receptorių.

– Kaip dažnai reikia tikrinti vaiko akis, norint laiku pastebėti regėjimo trūkumus?

– Pirmąkart kūdikio regėjimas tikrinamas iki jam sukanka vieneri metukai. Tačiau jei tėveliams kyla abejonių, kad kūdikio akims kažkas negerai, nereikėtų delsti. Sveikos vaiko akytės antrąkart tikrinamos trejų, trečiąkart – šešerių metų.

Jei vaikui nustatoma akių liga, jos gali būti tikrinamos ir du kartus per metus, ir net kas tris mėnesius.

– Kokią dar profilaktiką vaiko akims siūlytumėte?

– Vaiko akims padeda judrūs žaidimai lauke 2–3 valandas per dieną. Akys gauna deguonies ir pagerėja kraujotaka. Akims reikalingi vitaminai A, C ir E, greipfrutų sėklų ekstraktas bei liuteinas (jo galima gauti valgant žalias daržoves: špinatus, ropes, salotas, brokolius ir žirnius). Ruošdamas namų darbus, vaikas turi daryti pertraukas – kas 1 valandą po 15 min., o kas 3 val. daroma pertrauka turėtų būti ne trumpesnė kaip 1valanda. Tuo metu gerai pabūti gryname ore lauke. Svarbu profilaktiškai tikrinti vaikų akis pas specialistus. Nenumokite ranka į šeimos gydytojų siuntimus, net jei vaiko rega atrodo gera

Susiję straipsniai

Parašykite komentarą

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

Facebook