Padėkime suskilusiems speneliams

Žindymas ir suskilę speneliaiŽindymo periodas pakankamai ilgas. Pirmuosius 6 mėnesius mamos pienuko kūdikiui visiškai užtenka. Vėliau papildomai primaitinamas kūdikis žindomas dar iki 2 – 3 metų. Šis periodas svarbus kūdikiui ir ypatingas mamai. Žindymas – atsakingas darbas moters organizmui. Ji turi tinkamai maitintis, be gydytojo leidimo nevartoti vaistų. Labai svarbu, kad žindanti mama būtų pailsėjusi bei geros nuotaikos, nes ji trokšta perduoti kūdikiui viską, kas geriausia – maistą, sveikatą ir švelniausius motiniškus jausmus.

Visą žindymo periodą mama laikosi ypatingos higienos, jai aktuali krūtų priežiūra ir, žinoma, susiduria su problemomis, viena kurių – jautrūs ir suskilę speneliai.

Kodėl maudžia krūtis

Maitindamos naujagimį pirmosiomis dienomis po gimdymo nemalonius pojūčius krūtyse ir net skausmus jaučia beveik visos jaunos mamytės. Tai natūralu: spenelių oda anksčiau nepatyrė tokio intensyvaus spaudimo, todėl skausmo receptoriai siunčia signalus apie padidėjusį krūvį. Tuomet žindyti geriausia pradėti iš mažiau skaudančios krūties, po to krūtį pakeisti. Jei skauda abi krūtis, nutraukite pieną rankomis, kol jis ims tekėti, ir tuomet pradėkite žindyti.

Maitinimo pradžioje atsiradę nemalonūs pojūčiai vis mažėja ir po kurio laiko išnyksta. Per savaitę spenelių oda užsigrūdina ir skausmas nebekamuoja.

Spenelių trūkinėjimo priežastys

Dažniausia priežastis, dėl kurios suskyla speneliai – netaisyklinga kūdikio padėtis prie krūtinės ir kūdikis blogai apžioja spenelį. Netinkamai žindomas kūdikis žinda tik spenelį, o turėtų apžioti ir pigmentinį plotelį aplink jį. Jeigu kūdikis lūpomis ir dantenomis spaus tik spenelį, pienas netekės, o spenelis įtruks. Kūdikis nervinsis ir liks alkanas. Kai kurių mamų krūtų speneliai nėra galutinai susiformavę, netaisyklingos formos. Tokį spenelį kūdikiui ypač sunku apžioti.

Speneliai gali trūkinėti sutrikus vandens ir riebalų pusiausvyrai odoje. Šis sutrikimas atsiranda dažnai plaunant krūtis, ypač – su muilu. Apsiprausti rekomenduojama vieną kartą per dieną. Rudajame krūtų plotelyje yra nedidelės angelės, tai – liaukutės, kurios išskiria riebalinį sekretą, saugantį šią vietą nuo seilių ir drėgmės. Pamaitinus kūdikį rekomenduojama išspausti lašą pieno ir leisti jam nudžiūti bent 20 minučių.

Kaskart žindydama kūdikį keiskite padėtį. Spenelis bus spaudžiamas iš visų pusių ir mažiau traumuojamas.

Suskilusių spenelių gijimas

Suskilę speneliai ne tik padaro žindymą kančia. Per juos gali patekti infekcija ir sukelti mastitą (krūties uždegimą) mamai, o kūdikis infekciją gaus su mamos pienu. Todėl pažeistus spenelius reikia iš karto gydyti.

Spenelių gijimą pagreitina specialus tepalas. Krūtims prižiūrėti tinka tepalas, kuris suminkština spenelį, apsaugo jį nuo įtrūkių, sumažina krūties odos įtampą bei nuramina jau esantį uždegimą. Krūtų speneliai ir rusvi ploteliai aplink juos tepami plonu sluoksniu valandą prieš žindymą, taip pat – po kiekvieno žindymo. Patogus naudoti tepalas, kurio nereikia nuplauti.

Suskilusius spenelius nuramina tepalo kompresai. Gausiai juo išteptas visas krūties paviršius aplojamas šiltu rankšluosčiu. Gerai tokį kompresą uždėti vakare, o ryte nuplauti drungnu vandeniu. Toks kompresas padės spenelių odai atsigauti ir pirmosiomis žindymo dienomis.

Jei negalite žindyti, kol užgis speneliai, keletą dienų leiskite jiems pailsėti – nežindykite kūdikio. Pieną iš krūties, kurios spenelis suskilęs, geriausia atsargiai nutraukti rankomis, kad dar labiau nepažeistume spenelio.

Spenelių gijimo periodu krūtis turi liesti tik sausi drabužiai: galima naudoti liemenėlės įdėklus. Naktį duokite ir krūtims pailsėti – miegokite be liemenėlės.

Visus žindymo sunkumus mylinti mama gali įveikti. Juos atperka džiaugsmas, bendravimas ir besąlygiškas ryšys, kurį maitinimas krūtimi dovanoja mamai ir kūdikiui.

Parengė Dalia Petrutytė

Susiję straipsniai

Parašykite komentarą

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

Facebook