Pagalba dieglių kamuojamam pilvukui

Pirmaisiais mėnesiais kūdikio tėvai susiduria su daugybe sunkumų, vienas iš kurių yra pilvo diegliai.Stiprų mažylio pilvo skausmą sukeliantys diegliai laikomi nemaloniu, bet natūraliu fiziologiniu reiškiniu, tik reikalauja didelės tėvų kantrybės.

Apie pilvo dieglius kūdikis praneša nenumaldomu verksmu

Pilvo diegliai dažniausiai atsiranda pirmosiomis savaitėmis po gimimo ir kamuoja visiškai sveikus vaikus. Mažylius apima periodiškai pasikartojantis stiprus pilvo skausmas. Užeina jis dažniausiai vakare ir prasideda staiga, tuo pačiu paros metu ir trunka 2–3 valandas. Pusantro ar dviejų mėnesių kūdikiui priepuoliai tampa ypač stiprūs. Jaunoms mamoms iš pradžių gali būti sunku suprasti, kas vaikui negerai: jis pradeda tiesiog klykti, atrodo, be jokios priežasties. Mažylį sunku nuraminti net paėmus ant rankų ir sūpuojant.   

Pilvo dieglių sukeltas verksmas yra kitoks nei įprastinis – mažylis tiesiog rėkia kiek įmanydamas. Verkdamas jis nuryja daug oro, todėl ima pūsti pilvuką. Kūdikis tvirtai sugniaužia kumštukus, kojytes pritraukia prie pilvuko ir vėl jas ištiesia, padais daužo čiužinį, išriečia nugarą, veidukas paraudęs, pilvukas įtemptas, gali gurguliuoti. Nepaisant verksmo priepuolių, kūdikis yra sveikas, gerai valgo ir miega, normaliai priauga svorio. Bet, užpuolus diegliams, geriausia pasikonsultuoti su gydytoju, nes kūdikio riksmo priežastis gali būti virškinamojo trakto, šlapimo sistemos ar kitos ligos.

Kodėl pilvuką apipuola diegliai?

Pilvo dieglių priežastys nėra iki galo aiškios, manoma, kad jie gali atsirasti dėl žarnų nebrandumo, dujų susikaupimo žarnyne. Žįsdamas ar valgydamas iš buteliuko kūdikis praryja oro, kuris kaupiasi skrandyje bei žarnyne, ir sukelia pilvo skausmą. Viena iš negalavimo, panašaus į dieglius, priežastis gali būti kūdikio permaitinimas pieno mišiniais, nes skylant juose esančiai laktozei susidaro dujos, kurios išpučia pilvuką.

Dieglių atsiradimui turi įtakos žarnyno spazmai, taip pat tai, kad žarnynas nesugeba gerai suvirškinti maisto medžiagų ir dėl to padaugėja dujų. Pilvo skausmų lydimas meteorizmas kamuoja ir tada, kai blogai virškinamas pienas trūkstant fermento laktazės, kuri skaido pieno baltymą laktozę.

Manoma, kad viena iš dieglių priežasčių gali būti centrinės nervų sistemos brendimas, padidėjęs nervų sistemos dirglumas. Pastebėta, kad diegliai labiau kamuoja kūdikius, kurių mamos nėštumo metu nervinasi ir patiria stresą. Nervinga mama nesugebės nuraminti kūdikio, nes jos rankose mažylis jausis nesaugiai.

Pastebėta, kad rūkančių tėvų kūdikius diegliai kamuoja dažniau, o rūkančios mamos turi mažiau kantrybės, todėl nelabai gali padėti pilvuko skausmą kenčiančiam kūdikiui.

Diegliams atsirasti gali turėti įtakos ir alergija. Maitinant pieno mišiniu, dieglius gali paskatinti alergija karvės pieno baltymams.

Žindomo kūdikio pilvukui turi įtakos mamos mityba, nes jos valgomo maisto medžiagų patenka į vaiko organizmą. Jeigu mažylis pradeda klykti praėjus kelioms valandoms po žindymo, galima įtarti, kad mama netinkamai maitinasi. Tuomet diegliai praeina per 1–2 dienas, kai mama nebevalgo juos sukėlusių maisto produktų.

Pagrindiniai įtariamieji yra ankštinės daržovės, rauginti kopūstai ir agurkai, karvės pienas, aštrūs prieskoniai, saldūs vaisiai ir riešutai, šokoladas, ridikai, svogūnai, česnakai. Gali būti, kad mažylis netoleruoja tų maisto produktų baltymų ar kitų medžiagų. Todėl reikėtų išsiaiškinti, kurie maisto produktai sukelia problemų, ir mamai kol kas jų nebevalgyti.

Kai pritrūksta gerųjų bakterijų

Spazminiai pilvo skausmai pirmaisiais mėnesiais būdingi kūdikiams, sergantiems žarnyno disbioze, t. y. sutrikus naudingųjų ir sąlyginai patogeninių bakterijų santykiui. Tuomet gydytojas nustato naudingų bifidobakterijų ir laktobakterijų stoką. Disbiozė kūdikiams gali atsirasti dėl daugelio priežasčių: naujagimio žarnyno mikroflorą lemia ir tai, kaip jis gimė – natūraliai ar atliekant Cezario pjūvį. Operacijos būdu gimę kūdikiai dažniau kamuojami disbiozės.

Taip pat disbiozei atsirasti turi įtakos maistas: kūdikio maitinimas motinos pienu ar pieno mišinėliais. Pieno mišinėliais maitinami kūdikiai negauna normaliai žarnyno mikroflorai svarbių mikroorganizmų, esančių tik mamos piene. Dėl to dažniau linkę į disbiozę. Šį negalavimą skatina stresai, įvairios infekcinės ir kitos ligos, tarp jų ir alergija, vaistai, pavyzdžiui, antibiotikai.

Naujagimio žarnyno mikrobiota labai priklauso nuo mamos sveikatos nėštumo metu. Nustatyta, kad per nėštumą patyrusių didelį stresą, neatsisakiusių žalingų įpročių, taip pat – vartojusių antibiotikus moterų naujagimiai turi daug mažiau gerųjų laktobakterijų ir bifidobakterijų.

Kūdikiams, sergantiems disbioze, gydytojas skiria probiotikų – naudingųjų bakterijų preparatą, gerinantį žarnyno darbą.

Kaip padėti kūdikiui?

Yra daugybė priemonių, kurios gali padėti susilpninti dieglių sukeltą skausmą. Viena iš jų – tinkamas maitinimo būdas. Žindomas kūdikis turi gerai suimti krūtį (ne tik spenelį, bet ir areolę aplink jį). Dirbtinai maitinamam kūdikiui reikia pasirinkti tinkamo dydžio ir formos žinduką su tokia skylute, per kurią ištekės reikiamos mišinio porcijos, ir buteliuką laikyti 45 laipsnių kampu. Pamaitinusi kūdikį, kurį laiką palaikykite jį vertikalioje padėtyje, kad atsirūgtų, ir nurytas oras išeitų nepatekęs į žarnyną.

Prieš maitinimą paguldykite mažylį ant pilvuko, panešiokite, jis aprims priglaustas prie krūtinės ir jausdamas šilumą, mamos ar tėčio širdies plakimą. Neramius kūdikius patariama kuo ilgiau nešioti.

Išbandykite paprastą pratimą: ant nugaros gulinčiam kūdikiui keliolika kartų pakaitomis lengvai lenkite kojytes prie pilvuko, imituodamos dviračio mynimą. Švelniai pamasažuokite pilvuką pagal laikrodžio rodyklę – tai padės greičiau atsikratyti dujų.

Kūdikiui gali padėti vežiojimas automobiliu. Vibracija važiuojant ramina, o nurimus pilvuko raumenys atsipalaiduoja ir mažyliui palengvėja.

Kūdikiui maloni šiluma, kuri sumažina įtampą ir atpalaiduoja raumenis. Šildyklė arba šilta vonia, šiltas delnas ant pilvuko gali labai sumažinti pilvuko bėdas. Galbūt mažylį nuramins čiulptukas, muzika, dulkių siurblio garsas arba skalbyklės centrifugos vibracija.

Universalių visiems pagalbos priemonių nuo pilvo dieglių nėra. Jų reikia ieškoti kiekvienam mažyliui individualiai. Jeigu nepadės vienas dieglių kamuojamo kūdikio nuraminimo būdas, bandykite kitą, o svarbiausia – išlikite rami pati, nes jūsų nerimas mažylį dar labiau sudirgins.

Parengė Undinė Gilė

Susiję straipsniai

Parašykite komentarą

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

Facebook