Kaip greitai išvaduoti vaiką nuo ausies skausmo?

nuo ausų skausmoTėvams labai pasisektų, jeigu vaikas niekada nesusirgtų ūminiu vidurinės ausies uždegimu (otitu). Tai viena iš dažniausiai pasitaikančių vaikų ligų.  Pagrindinis ir didžiausią nerimą keliantis požymis – nepakeliamas ausies skausmas. Šiai ligai ypač imlūs vaikai iki trejų metų, o daliai jų vidurinės ausies uždegimas kartojasi kelis kartus per metus. Žinoma, patyrę tėveliai puikiai žino, kaip gelbėti vaiką nuo ausies skausmo.

Ausies skausmas lyg tyčia užklumpa pačiu netinkamiausiu laiku: naktį ar savaitgalį, gali sugadinti išvyką į sodybą arba kelionę. Todėl labai svarbu, kad tėvai žinotų, kaip padėti ausų skausmą kenčiančiam vaikui.

 Otito kaltininkės kvėpavimo takų infekcijos

Ūminį vidurinės ausies uždegimą sukelia bakterijos ar virusai, iš nosiaryklės patekę į vidurinės ausies ertmę per klausomąjį vamzdį. Ši infekcija dažniausiai yra kitos ligos – ūmios viršutinių kvėpavimo takų infekcijos, slogos ar alerginio rinito – komplikacija. Dažniausiai vidurinės ausies uždegimas vaikui atsiranda po kelių dienų, kai jis susloguoja.

Otitas pažeidžia prie būgnelio esančią ausies ertmę, kurioje yra maži klausomieji kauliukai, perduodantys būgnelio garso virpesius į vidinę ausį. Vidurinės ausies būgninė ertmė sujungta su nosiarykle klausomuoju vamzdžiu, kuris padeda sureguliuoti oro slėgį abipus būgnelio. 

Bet kai vaikas užsikrečia kvėpavimo takų infekcija, paburksta nosies ir nosiaryklės gleivinės, išsiskiria gleivės. Klausomasis vamzdis patinsta ir užsikemša, o vidurinės ausies ertmėje sutrinka oro cirkuliacija, dėl to keičiasi slėgis ir už būgnelio pradeda kaup­tis skystis. Tokia aplinka yra labai palanki mikrobams, kurie lengvai prasiskverbia iš nosiaryklės į vidurinės ausies ertmę ir pradeda daugintis, sukeldami uždegimą. Tada otitas gali pereiti į pūlinę formą.

Vystantis uždegimui, vidurinės ausies ertmėje kaupiasi skystis, kuris trukdo normaliai persiduoti garsui ir vaikas pradeda blogiau girdėti. Jei susikaupia pernelyg daug skysčių, ausies būgnelis gali plyšti ir iš ausies pasirodo išskyros. Ši komplikacija daugeliu atvejų baigiasi palankiai, tačiau kartais sukelia ilgalaikį klausos sutrikimą.

Infekcija į ausį gali patekti ir pučiant nosį

Vidurinės ausies uždegimas gali atsirasti gydant slogą, kai praplaunant nosį, dėl purškiamo skysčio spaudimo į nosies ertmę, infekcija nustumiama į klausomąjį vamzdį ir toliau – į vidurinę ausį. Vidurinės ausies uždegimo vystymuisi palankios anatominės ir fiziologinės vaikų ypatybės. Mat klausomasis vamzdis, jungiantis nosiaryklę su vidurinės ausies ertme, yra platesnis, trumpesnis ir išsidėstęs horizontaliau nei suaugusiųjų. Be to, neapsaugo dar silpnas mažų vaikų imunitetas.

Infekcija gali patekti į ausį vaikui pučiant nosį iškart pro abi šnerves, nes tuomet nosies ertmėje susidaro didelis spaudimas. Kitas veiksnys, lemiantis ūminį vidurinės ausies uždegimą vaikams, yra išvešėję adenoidai (nosiaryklės tonzilės). Turi reikšmės ne tik adenoidų dydis, bet ir ūminis ar lėtinis jų uždegimas, dėl kurio infekcija labai lengvai plinta per klausomąjį vamzdį į vidurinės ausies ertmę. Išvešėję adenoidai gali užblokuoti nosiaryklėje esančias klausomojo vamzdžio angas, tada už būgnelio kaupiasi skystis, dėl kurio sutrinka klausa.

Atpažinti ligą nėra sunku

Įtarti vidurinės ausies uždegimą tėvai gali nesunkiai. Pagrindinis ligos simptomas yra stiprus ausies skausmas, apie kurį kūdikis praneš savo elgesiu, o vyresnis vaikas pasakys žodžiais ir verksmu.

Kūdikis tampa neramus, kamuoja širdį veriantis ir ilgai trunkantis verksmas, mažylis atsisako krūties, nes čiulpiamieji judesiai sustiprina skausmą. Lovelėje jis gulasi ant šono, skaudančią ausį prispausdamas prie čiužinio, nes tai padeda sumažinti skausmą. Spustelėjus ausies kriauklės spenelį skausmas padidėja, ir vaikas smarkiai verkdamas atstumia mamos ranką. Gana dažnai otitu susirgusiems vaikams pakyla temperatūra.

Pirmoji pagalba vaikui skaudant ausį

Stiprus ausies skausmas neleidžia vaikui nurimti, labai jį išvargina, todėl vienas iš svarbiausių gydymo tikslų – skausmo malšinimas. Greitai mažylio savijautą pagerina vietinis nuskausminimas skausmą malšinančiais ir uždegimą mažinančiais lašais. Tai yra skubi ir veiksminga pagalba nepūlingu otitu sergančiam mažyliui. Šiuos lašus galima naudoti gydant nekomplikuotą vidurinės ausies uždegimą, kai iš ausies neteka išskyros. Tokių ausų lašų verta turėti vaiko vaistinėlėje, kad prireikus negaištumėte laiko jų paieškoms: kamuojant stipriam ausų skausmui svarbu padėti vaikui tuojau pat.  

Renkantis lašus nuo ausų skausmo verta pasidomėti, nuo kokio amžiaus juos galima naudoti. Kadangi vidurinės ausies uždegimu daugiausia serga maži vaikai, patariama rinktis tuos, kuriuos galima lašinti ir patiems mažiausiems.  

Prieš lašinant lašus į ausį, juos reikia pašildyti iki kūno temperatūros, nes šaltas tirpalas dar labiau sustiprins skausmą. Užteks palaikyti buteliuką delne porą minučių. Prieš lašinant ausies kaušelis patraukiamas į viršų, kad lašai lengvai nutekėtų.

Padeda sausa šiluma (tik ne karštis): galima priglausti prie ausies lygintuvu sušildytą flanelinį vystyklą. Vaikui galima duoti vaistų nuo skausmo jo amžių atitinkančiomis dozėmis.

Jeigu ausies būgnelis prakiūra ir pradeda tekėti pūlingos išskyros ar jos su kraujo priemaiša, vaiką turi apžiūrėti gydytojas. Tuomet galima lašinti tik gydytojo paskirtus lašus.

Dažniausi vidurinės ausies uždegimo sukėlėjai yra virusai: adenovirusai, enterovirusai, rečiau bakterijos, todėl gydant šią ligą dažnai apsieinama be antibiotikų. Karščiuojančiam vaikui duodama vaistų nuo temperatūros.

Kad paprastas peršalimas nesikomplikuotų į ausų uždegimą, svarbu tinkamai gydyti slogą. Nemokančiam pūsti nosies kūdikiui gleivėms pašalinti naudokite specialius aspiratorius. Jeigu vaiko nosis užgulusi, reikėtų įlašinti gleivinę sutraukiančių vaistų. Gydydami peršalimą, sumažinsite nosies gleivinės ir klausos vamzdelio patinimą, todėl pagerės vidurinės ausies ventiliacija. Atsiminkite, kad nedera plauti nosį stipria srove, nes skystis per klausomąjį vamzdį gali patekti į vidurinę ausį ir bus sunkiau išgydyti otitą.

Parengė Undinė Gilė

 

Susiję straipsniai

Parašykite komentarą

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

Facebook