Pagalba vaiko akytėms

Vasara – ne tik žavus vaiko pramogų metas, bet ir rūpestis tėvams dėl dažnai šiuo metų periodu ištinkančių traumų. Vienos iš jų – akyčių sužalojimai. Net paprasčiausi akyčių negalavimai sukelia daug nemalonių pojūčių. Vėjas pripūtė smėliuko, įkrito į akytę mašalas ir ji paraudo, peršti ir ašaroja. Vaikas išsigąsta, nes jam skauda, sunku žiūrėti pro ašaras pažeista akyte. Svarbiausia, kad nepasimestų mama, tėtis ar kitas vaiką prižiūrintis suaugusysis. Nelaimė visada atsitinka netikėtai, todėl turime iš anksto žinoti, kaip suteikti vaikui pirmąją pagalbą.

Įkrito svetimkūnis

Žaidžiant lauke, važinėjantis dviračiu, ypač vėjuotu oru, į akytę lengvai gali patekti dulkės, smiltelės, paprasčiausia– blakstiena ar kitas svetimkūnis. Pažeistos akytės gleivinė parausta, akytę skauda, ji ašaroja ir bijo šviesos. Jokiu būdu neleiskite vaikui akytės trinti ranka, nes svetimkūnis gali dar labiau ją pažeisti. Net pati smulkiausia dulkelė gali tapti rimta problema.

Šiuo atveju pirmąją pagalbą suteikiame taip. Pasodiname vaiką veiduku į šviesą. Atsistoję jam už nugaros, priglaudžiame jo galvytę prie savo pilvo. Rodomuoju ir viduriniuoju pirštais išskečiame vokus ir paprašome pažiūrėti į kairę, dešinę, aukštyn ir žemyn. Jeigu matote ant viršutinio voko patekusį svetimkūnį, paprasčiausiai atitraukite voką nuo akies obuolio: svetimkūnį gali išplauti ašaros. Geriausia akytę išplauti specialiu tirpalu.

Jeigu svetimkūnio akytėje nematote, išplaukite ją specialiu akių tirpalu, uždėkite sterilų tvarstį ir kreipkitės į gydytoją.

Akies gleivinę sudirgina į ją įkritusi musytė. Toksiška vabzdžio limfa gali sukelti alerginę reakciją. Visais atvejais būtinai išsiaiškinkite, kur vaikas buvo ir ką veikė tuo metu, kai jam ėmė skaudėti akytę, nes vėliau reikės informuoti gydytoją.

Skystis, nudegimai,

Jeigu į akytę pateko kokio nors skysčio, pavyzdžiui, buitinės chemijos, kruopščiai ją išplaukite tekančiu vandeniu, naudodami vienkartinį švirkštą arba specialią talpą, arba specialiu akių skysčiu. Akies voką reikia atitraukti nuo akies obuolio ir pašalinti viską, kas pateko ant akies gleivinės. Po to būtinai kreipkitės į oftalmologą.

Laužo liepsna, karštas skystis, garai taip pat gali sukelti pavojų akims. Nusideginusį akytę vaiką reikia skubiai vežti pas gydytoją, plauti akies negalima.

Sumušimai ir sužeidimai

Pavojų akytėms gali sukelti smūgis buku daiktu: kumščiu, pagaliu, akmeniu, kamuoliu. Net ir lengvos tokios traumos sukelia vokų odos ir akies junginės kraujosruvas bei patinimus. Jie rezorbuojasi paprastai per 10 –12 dienų. Traumos vietoje reikia uždėti šaltu vandeniu suvilgytą nosinę arba ledo. Stipresnės traumos buku daiktu gali sukelti didesnius pažeidimus: ragenos, vidinės akies membranos, akies nervo pokyčius. Todėl geriausia apsidrausti nuo skaudžių pasekmių ir būtinai kreiptis į gydytoją.

Parengė Undinė Gilė

Susiję straipsniai

Parašykite komentarą

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

Facebook