Pirmoji pagalba vaikui susirgus otitu

Vidurinės ausies gleivinės uždegimas – otitas pažįstamas beveik visiems mažamečių tėveliams. Apie 80 proc. vaikų iki 3–5 metų bent sykį perserga šia liga, o kai kuriems ji kartojasi. Otitą mažyliai pakelia itin sunkiai – kamuojamas stipraus ausies skausmo vaikas nuolat verkia, pasidaro neramus, dirglus. Tėveliams pravartu žinoti, kaip atpažinti šią ligą ir padėti mažyliui, kol jį apžiūrės gydytojas.

Kaip atpažinti ausies uždegimą?

Ši užduotis sunkiausia kūdikių tėvams – patys mažiausi nepaaiškins, kad jiems skauda ir ką skauda. Bet stebėdama vaiką mama nesunkiai supras, ar jo nerimo priežastis yra skaudanti ausis. Įtarti ausies uždegimą galima pagal šiuos požymius.

  • Nėra aiškios priežasties, kodėl vaikas nerimsta ir verkia, neįmanoma jo nuraminti.
  • Žindomo kūdikio negalite pamaitinti arba jis valgo tik iš vienos krūties, kai skaudanti ausytė prispausta prie pagalvės.
  • Ausų skausmo kamuojamas kūdikis nuolat griebiasi už ausyčių, neramiai miega, naktį staiga nubunda verkdamas.
  • Mažylis nuolat guli ant vieno šono, priglaudęs sunegalavusią ausytę prie šiltos ir minkštos pagalvės.
  • Pablogėjo vaiko klausa: jis prašo pagarsinti televizorių, nenugirsta tėvų žodžių.
  • Vaiką gali kamuoti bet kokiam uždegimui būdingi požymiai: aukšta temperatūra, silpnumas, suprastėjęs apetitas, vėmimas, viduriavimas.

Sužinoti, ar mažam vaikui skauda ausytę, galima pirštu spustelėjus ausies kaušelio iškyšulėlį, iš priekio pridengiantį išorinę klausomąją landą. Toks prisilietimas ausies uždegimu sergančiam mažyliui itin skausmingas.

Kodėl maži vaikai dažnai serga otitu?

Viena iš pagrindinių priežasčių, kodėl maži vaikai itin imlūs ausų uždegimams, yra viršutinę būgnelio ertmę su nosiarykle jungiančio Eustachijaus (klausomojo) vamzdžio dydis. Mažylių šis vamzdelis yra daug trumpesnis ir platesnis, jo funkcijos silpnai išsivysčiusios, todėl infekcija iš viršutinių kvėpavimo takų lengvai patenka į ausį. Vaiko Eustachijaus vamzdis išburksta dėl menkiausio uždegimo ir dėl to sutrinka vidurinės ausies ventiliacija. Tada vamzdelyje ima kauptis skystis, kuris yra puiki aplinka bakterijoms daugintis. Tai paspartina uždegimo vystymąsi.

Vidurinės ausies uždegimas dažniausiai prasideda sergant viršutinių kvėpavimo takų ligomis. Tuomet peršalimą ar kitą ligą sukeliantys virusai arba bakterijos per Eustachijaus vamzdį patenka į vidurinę ausį. Dėl silpnos mažų vaikų gynybinės apsaugos – nesubrendusio imuniteto jie serga dažnai. Dėl tos pačios priežasties, patekus į ausį infekcijai, ima vystytis uždegimas.

Otitą išprovokuoja sloga, kai mikroorganizmai per klausomąjį vamzdį iš nosiaryklės patenka į ausį. Tuomet išburksta Eustachijaus vamzdžio gleivinė ir atrodo, kad ausis užgulta. Ausų uždegimą gali paspartinti ir stiprus nosies pūtimas. Sloga susirgęs mažas vaikas dar nemoka tinkamai išpūsti nosies ir su stipria oro srove infekcija iš nosiaryklės tiesiog nustumiama į šį vamzdį.

Infekcijos šaltinis gali būti adenoidai, todėl besikartojant otitams verta pasikonsultuoti su gydytoju otorinolaringologu.

Netinkamai maitinant kūdikį, otitas gali atsirasti dėl į ausį patekusio pieno ar mišinio.

Varome ligą nuo pat pradžios

Išskiriami trys vidurinės ausies uždegimo etapai. Pirmajame ausies būgnelis dar nepažeistas (jeigu vaikas nepatyrė traumos), bet vidurinės ausies gleivinė išburkusi, vystosi uždegimas ir kaupiasi skystos išskyros. Dėl skysčių spaudimo į būgnelį ir būgninės ertmės gleivinę atsiranda stiprus ausies skausmas. Ausyje gali jaustis pulsavimas, tempimas, laikinai susilpnėja vaiko klausa. Antrajame etape susikaupę pūliai taip spaudžia ausies būgnelį, kad jis trūksta, ir išskyros teka išorėn. Tuo metu skausmas sumažėja, o išskyrose gali atsirasti kraujo priemaišų. Trečiajame etape pūlingų išskyrų vis mažėja, uždegimas silpnėja ir būgnelio įtrūkio vietoje susiformuoja randas.

Mažyliui atsiradęs otitas nebūtinai pereis į visus ligos etapus, o kad taip neatsitiktų, reikia pasirūpinti patiems tėveliams. Liga gali ir turėtų būti sustabdyta pačioje vystymosi pradžioje. Visų pirma, derėtų stengtis, kad otitas neatsirastų, t. y., jei įmanoma, neleisti infekcijai prasiskverbti į vidurinės ausies ertmę. Būtina prevencinė priemonė – laiku išgydyti viršutinių kvėpavimo takų ligą, nes netinkamai gydoma, pavyzdžiui, sloga, gerklės uždegimas ar gripas, gali komplikuotis į ausų uždegimą. Apsaugai nuo otito ypač svarbus vaiko imunitetas, neįsileidžiantis šios ligos sukėlėjų gilyn į organizmą. Imuniteto stiprinimu tėveliai turi užsiimti nuolat.

Naujagimiams ir kūdikiams bei mažiems vaikams ausies uždegimas yra ypač pavojingas dėl grėsmingų komplikacijų: meningito, smegenų absceso (pūlinio), sepsio, mastoidito (smilkinkaulio speninės ataugos uždegimo), meningito, taip pat – kurtumo.

Pirmiausia malšiname ausų skausmą

Atpažinus otitą, reikia skubiai imtis priemonių vaiko būklei palengvinti. Pirmosios pagalbos priemonę nuo ausų skausmo mažus vaikus auginantiems tėvams verta turėti namų vaistinėlėje. Juo labiau kad itin dažnai ausį ima skaudėti naktį. Paprastai vaikai serga ūminiu otitu – jis kyla labai greitai.

Pagrindinis otito požymis yra vaiką kamuojantis didelis ausų skausmas ir dėl to itin suprastėjusi savijauta. Skausmas sergant otitu laikomas vienu iš pačių stipriausių skausmų, kuriuos patiriame. Todėl vienas pagrindinių gydymo tikslų – skausmo malšinimas, tai daryti reikia nedelsiant. Pirmomis dienomis, jei vaikas neblogai jaučiasi, nevargina aukšta temperatūra, dažniausiai užtenka stebėti jo būklę ir gydyti vaistais nuo skausmo.

Viena iš skubių priemonių vaikui nuo ausyčių skausmo – ausų lašai Otipax, kurių sudėtyje yra lidokaino. Šie lašai ne tik numalšins skausmą, bet ir sumažins uždegimą, nes juose esanti medžiaga fenazonas pasižymi antiseptiniu ir uždegimą slopinančiu poveikiu. Šių dviejų aktyvių sudedamųjų dalių derinys pagreitina nuskausminimą ir pailgina preparato veikimo trukmę.

Skaudančią ausį galite šiltai aprišti arba uždėti šildomąjį kompresą aplink kaušelį. Nuolat išvalykite sloguojančio vaiko nosytę, o jei ji užgulta – įlašinkite atkemšančių vaistų. Mažylį migdykite ant aukštesnės pagalvės, kad gleivės su infekcija nenutekėtų į ausį. Ausų uždegimas iš pradžių nėra pūlinis, todėl antibiotikai neskiriami

Kad vaikas išvengtų rimtų komplikacijų, įtarus ausies uždegimą, reikėtų nuvesti jį pas gydytoją, kuris, esant virusinei infekcijai, paskirs vaistų nuo skausmo ir uždegimo, o, paaiškėjus, kad prisijungė ir bakterinė infekcija, gali prireikti antibiotikų.

Parengė sveikos gyvensenos edukologė Ieva Grabauskienė

Sužinokite daugiau apie ausų skausmą→

Susiję straipsniai

Parašykite komentarą

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

Facebook