Prof. V. Urbonas apie dažniausias vaikų virškinimo ligas

Vaikų virškinimo ligosPasak gydytojo profesoriaus dr. Vaidoto Urbono, gastroezofaginio refliukso liga (GERL) ir vidurių užkietėjimas (obstipacija) yra vieni iš dažniausių virškinimo sistemos susirgimų, būdingų vaikams. Kaip šios vaikų ligos pasireiškia ir kokios efektyviausios priemonės gydant jas?

Kaip atpažinti GERL?

Dažniausi GERL simptomai yra rėmuo, dažnai pasireiškiantys atsirūgimai rūgščiu ar karčiu turiniu, skausmas už krūtinkaulio, skausmas viršutinėje pilvo srityje, „po duobute“, seilėtekis, sumažėjęs apetitas, apsunkintas arba skausmingas rijimas, blogas kvapas iš burnos.

Taip pat GERL gali pasireikšti ne virškinimo trakto simptomais: rytiniu užkimimu, laringitu, krenkštimu, lėtiniu kosuliu (ypač naktimis), svetimkūnio pojūčiu gerklėje, dantų emalio pakitimais, blogu miegu ir kitais simptomais.

Nėra žinoma, kas sukelia GERL

Dr. V. Urbonas tikina, jog GERL išsivysto dėl prasto apatinio stemplės rauko funkcionavimo, kai nepakankamai gerai užsidaro „vartai“ tarp stemplės ir skrandžio, todėl skrandžio turinys patenka į stemplę, burną ar kvėpavimo takus.

Daugelis galvoja, kad GERL atsiranda dėl padidėjusios rūgščių gamybos skrandyje, tačiau sergančiųjų šia liga skrandyje pasigamina toks pats kiekis druskos rūgšties, kaip ir sveikų žmonių. Taip pat GERL nesukelia ir H. Pylori bakterija, todėl jos išnaikinimas šios ligos negydo.

„Didžiausią įtaką turi nesubalansuota mityba. Taip pat stresas, alkoholio, kai kurių medikamentų vartojimas, rūkymas, nutukimas, paveldimumas, nervų sistemos ligos ir daug kitų veiksnių“, – teigia prof. V. Urbonas ir pabrėžia, jog kūdikiai iki 12 mėnesių amžiaus GERL beveik neserga.

Jis pabrėžia, jog nėra žinoma, kas tiksliai sukelia GERL, tačiau yra daug rizikos veiksnių, kurie gali padidinti šios ligos atsiradimo tikimybę.

Vidurių užkietėjimas dažnai atsiranda dėl baimės tuštinis

Vidurių užkietėjimas diagnozuojamas, jei vaikas tuštinasi labai skausmingai, daug steni, jaučia tuštinimosi baimę. Vaikui sergant šia liga, išmatos būna labai kietos, pastebimas kelnaičių tepimas išmatomis.

„Dažniausiai mažiems vaikams (iki 10 metų amžiaus) obstipacija atsiranda dėl baimės tuštintis. Tokiame amžiuje labai retai – apie 5 proc. atvejų – obstipacijos priežastys būna įgimtos arba sukeliamos ligų ir kitų rimtų veiksnių, – sako medikas.

O kaip vaikams atsiranda baimė tuštintis? Prof. V. Urbonas komentuoja, jog ligos pradžia dažniausiai fiksuojama vaikui staiga skausmingai pasituštinus dėl užkietėjusių vidurių.

Pirminį užkietėjimą įprastai sukelia maisto pasikeitimas (pavyzdžiui, nuo motinos pieno perėjus prie karvės pieno ar kai kurių adaptuotų pieno mišinių), susirgimas ūmine infekcine liga, tualeto baimė naujoje vietoje (darželyje, mokykloje ir kt.).

„Norėdamas išvengti patirto skausmo, kitą kartą vaikas pats valingai sulaiko išmatas, o tai dar labiau apsunkina tuštinimąsi. Taip susidaro ydingas ratas, – aiškina gydytojas. – Ilgainiui dėl išmatų susikaupimo tiesiojoje žarnoje ji išsiplečia, padidėja, sumažėja jos jautrumo slenkstis (t.y., reikia didesnio kiekio išmatų, kad vaikas pajustų norą tuštintis). Kartais atsiranda vidurių užkietėjimo komplikacijos – ilgai nesituštinus, išmatomis tepliojasi kelnaitės, atsiranda šlapimo takų infekcijos ar šlapimo nelaikymas.“

GERL gydymas – nuo mitybos iki medikamentų

Dr. V. Urbono teigimu, GERL gydoma sureguliuojant dienos režimą, mitybą, skiriant medikamentus. Sunkesniais atvejais gali būti taikomas chirurginis gydymas.

„Gydymas pradedamas nuo sergančiojo padėties korekcijos – ligonis turi gulėti ant kairio šono, 30° laipsnių kampu pakeltu galvūgaliu. Nepatariama gultis bent 3 valandas po gausaus valgio, tačiau galima lengvai pavalgyti likus 1 valandai iki miego“, pasakoja gydytojas. Svarbu, kad vaikas valgytų šiltą maistą, neskubant, dažnai ir po nedaug. Reikėtų vengti riebaus, aštraus, kepto, rūgštaus maisto (daugelio uogų ir vaisių, medaus, rūgščių pieno produktų ir kito maisto, kurio pH siekia mažiau negu 4), svogūnų, pomidorų, taip pat kvietinių miltų, mėtų turinčių produktų, gazuotų gėrimų.

Anot jo, kūdikiams geriausia rinktis sutirštintą maistą (košes) ar specialius pieno mišinius, skirtus atpylinėjimo gydymui. Pastarieji žymimi raidėmis AR.

Nors dėl savo efektyvumo GERL gydymui dažniausiai pasitelkiami rūgštingumą mažinantys vaistai, jie gali sukelti daug neigiamų šalutinių poveikių, todėl geriausia rinktis gleivines apsaugančius vaistus.

„GERL gydymui rekomenduoju rinktis maisto papildus, sudėtyje turinčius alginatų – jūros dumblių ląstelių komponentų. Pavyzdžiui, „Gastrotuss“ preparatus. Alginatai labiau veikia kaip maistas, negu vaistas. Patekę į skrandį, jie sutirštėja ir uždaro „vartus“ tarp stemplės ir skrandžio, tuo pačiu neleidžia agresyviam turiniui patekti į stemplę ir sukelti GERL simptomus. Be to, alginatų pagrindu sukurti preparatai apsaugo gleivinę, neturi šalutinio poveikio, yra tinkami išnešiotų ir neišnešiotų kūdikių atpylinėjimo ilgalaikiam gydymui, taip pat nėščiosioms“, – tikina prof. V. Urbonas.

Anot jo, GERL gydymui puikiai pasitarnauja ir neseniai sukurtas augalinės kilmės preparatas „NeoBianacid“. Jo sudėtyje yra veikliųjų medžiagų, gautų iš tikrojo alavijo, miškinės dedešvos, vaistinės svilarožės, taip pat antioksidantų flavonoidų, gautų iš vaistinių ramunėlių ir paprastojo saldymedžio bei natūralių mineralinių medžiagų.

„Tai – efektyvus, šalutinio poveikio beveik neturintis maisto papildas, tinkamas nuo vienerių metų amžiaus. Jis tinka ne tik GERL, bet ir skrandžio sutrikimų gydymui“, – sako medikas.

Vidurių užkietėjimo gydymui mityba neturi didelės reikšmės

Skirtingai negu sergant GERL, vidurių užkietėjimo gydymui mitybos korekcijos yra mažai efektyvios. Didelės reikšmės neturi ir padidintas skysčių gėrimas, o probiotikų papildai gali net pabloginti obstipaciją.

„Obstipacijos gydymui 1–12 mėnesių ar kelių metų laikotarpiui gali būti skiriami peroraliniai laisvinamieji vaistai. Vaikams geriausiai tinka polietilenglikolis (makrogolis), mažiau efektyvi laktuliozė. Šie vaistai labai saugūs, tik nuo laktuliozės gali pūsti pilvą. Tačiau ne visi vaikai lengvai išgeria šiuos vaistus, todėl kartais tenka naudoti rektalines žvakutes ar klizmutes“, – sako prof. V. Urbonas.

Gydytojo teigimu, vieni efektyviausių preparatų obstipacijos gydymui yra Italijoje sukurtos naujos kartos rektalinės klizmutės vaikams „Melilax Pediatric“. Jų sudėtyje yra promelaksino – natūralios medžiagos iš aktyvaus nektaro ir lipčiaus, skatinančios išmatų pasišalinimą, mažinančios vidurių užkietėjimo sukeliamą diskomfortą, dirginimą bei uždegimą. Dėl sudėtyje esančios alavijo ir dedešvos polisacharidų frakcijos, šis preparatas taip pat saugo ir ramina tiesiosios žarnos gleivinę.

Partnerio turinys

Susiję straipsniai

Parašykite komentarą

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

Facebook