Kosulys, kuris padeda pasveikti

Vaiko - kosulys kaip gydytiKartais pakosėti yra naudinga, nes kosulys – organizmo apsauginis refleksas, padedantis pašalinti į kvėpavimo takus patekusias dulkes ir kitokius teršalus. Kartu tai vienas iš labiausiai paplitusių kvėpavimo takų infekcijos simptomų. Šaltąjį sezoną jis dažniau ar rečiau užklumpa ir vaikus, ir suaugusiuosius.

Kada dėl kosulio reikia kreiptis į gydytoją?

Susirgus ūmia kvėpavimo takų infekcija iš pradžių kamuojantį sausą kosulį keičia drėgnas, kurio metu atkosėjami skrepliai.

Drėgnas kosulys dažniausiai atsiranda sergant virusinėmis kvėpavimo takų infekcijomis (vadinamosiomis peršalimo ligomis ir gripu), bronchitu, plaučių uždegimu, sinusitu. Sergant peršalimo liga ar gripu, prie kosulio prisideda karščiavimas, sloga, bendras silpnumas, sąnarių ir raumenų skausmas. Jei simptomai nėra stiprūs, paprastą peršalimą galime nesunkiai išsigydyti, bet savijautai pablogėjus ar įtarus gripą reikės kreiptis į gydytoją.

Jeigu kosulį sukėlė ūminis bronchitas ar plaučių uždegimas, nustatyti šių ligų sukėlėjus ir skirti vaistus gali tik gydytojas. Ūminį bronchitą – bronchų gleivinės uždegimą dažniausiai sukelia virusinė infekcija, bet prie jos gali prisijungti ir bakterinė. Sergant bronchitu kosulys gali liautis per 2 savaites, bet gali tęstis ir ilgiau negu mėnesį. Sergant obstrukciniu bronchitu atsiranda dusulys, triukšmingai iškvepiamas oras, padidėja bronchų sekrecija, jie kemšasi ir dėl sunkaus kvėpavimo atsiranda gargaliavimas.

Įvairių kvėpavimo takų ligų sukeltas kosulys gali tęstis iki 3 savaičių. Užsitęsęs kosulys trunka 3–8 savaites. Lėtinis kosulys kamuoja ilgiau nei 8 savaites, o jo priežastis gali būti bronchitas, plaučių uždegimas, lėtinė obstrukcinė plaučių liga, sinusitas bei kitos ligos.

Į nosiaryklę patekę virusai ir bakterijos dėl silpnos imuninės sistemos gali prasiskverbti ne tik į bronchus, bet ir į plaučius, ir sukelti jų uždegimą. Apie plaučių uždegimą (pneumoniją) praneša intensyvus drėgnas kosulys, skrepliuose atsiranda kraujo. Išryškėja kiti simptomai: aukšta temperatūra, šaltkrėtis, silpnumas, oro trūkumas, padažnėja kvėpavimas. Plaučių uždegimu gali komplikuotis peršalimo ligos, bronchitas, lėtinė obstrukcinė plaučių liga. Pneumonija sunki liga, kuri gali būti net mirtinai pavojinga.

 Ką daryti užpuolus kosuliui?

Infekcinės ligos pradžioje atsiradusio erzinančio sauso kosulio, nors jis ir nėra produktyvus, slopinti dažniausiai nepatariama, nes po kelių dienų toks kosulys dažnai virsta drėgnu, t. y. produktyviu. Be to, jo pokyčiai padeda nustatyti ligą. Sausas kosulys slopinamas tik tada, kai jis labai vargina, trukdo miegoti. Svarbu žinoti, kad sauso kosulio gydymui netinka atsikosėjimą skatinantys vaistai, nes tuomet kosulys kamuos dažniau ir dar labiau dirgins kvėpavimo takus.

Esant sausam kosuliui padeda vaistažolių arbatos, pavyzdžiui, šalpusnio, vaistinių svilarožių šaknų, paprastųjų saldymedžių šaknų. Svarbu drėkinti kvėpavimo takus, todėl vartokite daug skysčių, darykite inhaliacijas, drėkinkite kambarius.

Esant drėgnam kosuliui, išsiskiria skrepliai – sekretas, kurį gamina bronchų liaukos. Drėgno kosulio negalima gydyti jį slopinančiais vaistais, nes bronchų sekretas kaupsis kvėpavimo takuose, todėl gali atsirasti dusulys, pakilti temperatūra ir rizikuosite susirgti plaučių uždegimu.

Kvėpavimo takuose besikaupiančiose gleivėse sparčiai dauginasi mikroorganizmai, todėl infekcija išplinta ir ją gydyti sunkiau. Drėgnas kosulys padeda, nes atkosėjant skreplius iš organizmo pašalinami virusai ir bakterijos, todėl pasidaro lengviau kvėpuoti ir pagerėja savijauta. Taigi, labai svarbu neleisti situacijai įsibėgėti ir padėti organizmui greičiau atsikratyti susikaupusių gleivių, kad greičiau pasveiktume. Skatinant skreplių atkosėjimą kosulys lengviau praeina, be to, taip galime išvengti rimtesnių jį sukėlusios ligos komplikacijų. 

Jeigu skrepliai skysti ir gausūs, juos lengviau atkosėti. Sunkiau, kai jie klampūs ir negausūs, tada jie kaupiasi giliau kvėpavimo takuose, kamuoja gilus kosulys. Esant tokiam kosuliui reikėtų kreiptis į gydytoją, nes tai rodo, kad liga slypi gilesniuose kvėpavimo takuose. Taip kosėjama sergant bronchų ir plaučių ligomis, taip pat – sinusitu. Ypač sunkiai atkosėja susikaupusį sekretą vaikai.

Gydant įvairias bronchų ir plaučių ligas padeda ambroksolio hidrochloridas, kuris efektyviai skystina gleives ir skatina sekreto pasišalinimą. Tuomet palengvėja atsikosėjimas, geriau išsivalo kvėpavimo takai ir greičiau pasveikstama. Ligonio būklę palengvina šilti gėrimai, pavyzdžiui, raudonėlių, čiobrelių, šeivamedžio žiedų, liepžiedžių, aviečių arbatos.

Parengė sveikos gyvensenos edukologė Ieva Grabauskienė

Susiję straipsniai

Parašykite komentarą

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

Facebook