Sveikam vaikui ir suaugusiajam trimačiai filmai nekenkia

Vaikas ir 3D filmasDėl trimačių filmų galimo pavojaus akims diskutuojama, tačiau išsamių mokslinių tyrimų apie 3D filmų žalą sveikatai šiuo metu neatlikta. Vis tik didžiausią visų laikų pelną kino industrijoje yra atnešę būtent 3D filmai, o didžiausio kino festivalio Lietuvoje „Kino pavasaris“ lankytojai šiemet turės galimybę pamatyti 4 trimačius filmus.

Savijauta po 3D filmo priklauso nuo nervų sistemos

Mokslininkai, tyrę 3D filmus žiūrinčius vaikus ir suaugusiuosius teigia, kad tam tikrą trimačių filmų saugumą garantuoja didelis atstumas tarp žiūrovų ir ekrano. „Kitaip, kai trimačiai vaizdai yra žiūrimi iš arti – per televizorių ar žaidžiant kompiuterinius žaidimus. Kai kurių tyrimų duomenimis, trimačius filmus žiūrintys žmonės patiria akių ir galvos skausmus, mirgėjimą akyse, galvos svaigimą, net pykinimą, jiems taip pat pablogėja matymas. Tačiau išsamių tyrimų apie 3D filmus nėra“, – teigia privačios ligoninės ir poliklinikos „Kardiolita“ oftalmologė Kristina Kuolienė.

Gydytoja sako, kad tokie simptomai dažniau pasitaiko turintiems regos problemų žmonėms, kuriems nedidelis akį judinančių raumenų disbalansas nesukelia problemų kasdienėje veikloje, tačiau žiūrint trimačius filmus akis ir centrinę nervų sistemą nuvargina didelis informacijos srautas, greitai besikeičiantys vaizdai. Sveiki žmonės retai patiria nepatogumų ar sveikatos sutrikimų, žiūrėdami 3D filmus ar po jų. Todėl tiems, kurie po trimačio filmo seanso jaučiasi blogai, rekomenduojama akių gydytojo ar gydytojo neurologo konsultacija. Jiems taip pat vertėtų pasitarti su gydytojais prieš žiūrint šiuos filmus.

Vaikai dažniau nei suaugusieji patiria diskomfortą dėl 3D filmų

Gebėjimas atskiromis akimis matomą vaizdą sulieti į vieną išsivysto 3-4 mėn. kūdikiams, o visiškai susiformuoja 6-10 metų vaikams. Nors vaikai ir gali mėgautis trimačiais filmais, tačiau nedera pamiršti, kad jų nervų sistema jautresnė nei suaugusiųjų. Todėl vaikais dažniau patiria nemalonius pojūčius žiūrėdami 3D filmus. Gydytoja K. Kuolienė sako, kad nėra vieno recepto, kiek laiko vaikas gali žiūrėti trimačius filmus.

„Kaip ir visi užsiėmimai, trimačių filmų peržiūros turi būti ribojamos. Vieniems diskomfortas atsiras ir nuo vieno tokio filmo per mėnesį, kiti niekada nesiskųs bloga savijauta. Pasijutus blogai ignoruoti tokios savijautos nederėtų. Galbūt geriau išeiti iš kino teatro ir artimiausiu metu apsilankyti pas gydytoją. Jei blogai pasijuto vaikas, jam geriausia kuriam laikui nusiimti specialius akinius“, – pataria oftalmologė.

Trimatį vaizdą galime matyti dėl smegenų ypatybių

Trimatis vaizdo efektas sukuriamas filmuojant du skirtingus vaizdus, o kino teatre 3D efektas atsiranda juos kartu sujungtus sluoksniais projektuojant į ekraną ir filmą žiūrint pro specialius akinius, kurie turi spalvotus arba poliarizuojančius stiklus. „Žiūrėdami filmą žmonės užsideda specialius akinius, su kuriais žiūrint į dešinę akį patenka vienoks vaizdas, o į kairę – kitoks. Smegenys iš abiejų akių gautą skirtingą informaciją sudėlioja į erdvinį vaizdą“, – teigia „Kardiolitos“ gydytoja K. Kuolienė.

Gydytoja taip pat sako, kad šiuo metu nėra duomenų, kad apie 3D filmų akiniai kenksmingi akims, tačiau sergantys tam tikromis ligomis žmonės tiesiog negali matyti trimačio vaizdo. „Suaugusieji ir vaikai, kurių viena akis silpna, nustatytas žvairumas arba kita akių liga, dėl kurios sutrinka regėjimas, negali matyti 3D vaizdo ir kino teatre. Regos sutrikimų 3D filmai nesukelia, regos sutrikimų turintis vaikas ar suaugusysis gali skųstis galvos skausmais ar pablogėjusiu matymu“, – sako oftalmologė. Gydytoja teigia, kad žmonės, kurių abiejų akių ir erdvinis regėjimas nėra išsivystęs, negalės džiaugtis erdviniu vaizdu kino teatre.

Susiję straipsniai

Parašykite komentarą

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

Facebook