Išmanusis namas – saugus vaikas ir mažiau buitinių rūpesčių

Kontroliuojamas vaikas - rami mamaIšmanieji namai – ne tik mažesni paslaugų mokesčiai. Gyvenimas tokiuose namuose patogus, jaukus ir šeimininkams daug kuo nebereikia rūpintis. Kaip išmanieji namai pagerina gyvenimą, padeda prižiūrėti vaikus, kai jie lieka vieni namuose ar net pasirūpina augintiniais, pasakoja kompanijos „Jung Vilnius“ automatizuotų namų valdymo sistemų mokymo bei techninės priežiūros centro direktorius Raimundas Skurdenis.

Namuose kontroliuojamas vaikas

Būdami darbe mama ir tėtis nerimauja, kad vaikas pamirš įjungtą buities prietaisą arba užuot ruošęs pamokas visą dieną žiūrės televizorių. Ramybės tėvams suteiks išmaniosios sistemos: jos prižiūrės sugrįžusius iš mokyklos ir dalį dienos praleidžiančius namuose be suaugusiojo kontrolės vaikus. „Kiekvienam šeimos nariui nustatoma galimybė kontroliuoti jame esančius prietaisus. Pavyzdžiui, vaikui namų sistema neleis įjungti lygintuvo, virtuvinio kombaino arba kito buities prietaiso, kuris, tėvų manymu, nesaugus, – pasakojo R. Skurdenis. – Jei vaikas per ilgai žiūri televizorių, protingo namo sistemą galima suprogramuoti taip, kad po tam tikro laiko televizorius ar kompiuteris tiesiog išsijungs“.

Kas sugrįžo namo – vaikas ar suaugusysis ir kokias namų prietaisų funkcijas jis gali valdyti, sistema atpažįsta iš įėjimo kodo – skaičių kombinacijos arba piršto atspaudo. Pastarasis būdas ypač patogus, jei mažas vaikas pamiršta skaičius.

Namų tvarkytojai leisime įjungti dulkių siurblį, bet ji negalės įjungti kompiuterio, televizoriaus arba jai atėjus bus užrakintos kai kurios namų patalpos“, – pasakoja R. Skurdenis. Jis pastebėjo, jog priskirti skirtingas namo valdymo funkcijas skirtingiems ypač populiaru tarp pedantiškų ir privatumą itin saugančių vokiečių.

Išmanusis namas pasirūpins augintiniu

Išmanusis namas gali „pavedžioti“ ir pašerti gyvūnėlį. Nustatytu paros metu prie gyvūnui skirtos angos skambutis praneš keturkojui, kad jis gali išeiti į lauką. Po kelių treniruočių augintinis įsisavins šią galimybę. Specialus šuns ar katės antkaklis – lyg kodas, pagal kurį išmanusis namas gyvūną įleis atgal, bet apsaugos nuo nepageidaujamų svečių – gyvūnėlio kompanijos: į patalpas įleis tik šeimininkų keturkojį.

Pasirūpinti keturkoju nuotoliniu būdu pravers išvykus atostogų. Kai jūsų nėra namuose, augintinį pašers išmanusis namas. Tam tikrą maisto kiekį šuo ar katė gaus kartą ar kelis kartus per dieną – pagal augintinio mitybos režimą. Taigi šeimininkams kelioms dienoms išvykus iš namų, gyvūnui nereiks palikti per daug maisto: jis ir nepersiės, ir nebadaus. Jei namuose įsirengsite kameras, augintinį galėsite ne tik stebėti, bet ir net pakalbinti. Būdami išvykoje namuose likusį šunį ar katę galėsite pamaloninti skanėstu – tereikės paspausti telefono mygtuką.

„Pažengusiose Europos šalyse automatizuotos namų valdymo sistemos padeda rūpintis senyvo amžiaus žmones, kurie gyvena vieni. Filmuoti žmones jų namuose draudžiama, nes tai – jų privatumo pažeidimas, tačiau namų sistemas galima sureguliuoti pagal žmogaus gyvenimo įpročius. Pavyzdžiui, jei žmogus tam tikru įprastu metu nesiverda kavos ar nebesijungia šviesos tualete, išmanusis namas siunčia įspėjimą socialiniams darbuotojams, kurie gali telefonu pasiteirauti namo gyventojo, ar viskas gerai. Jei žmogus kelis kartus neatsiliepia į skambutį, vykstama į namus“, – pasakoja R. Skurdenis.

Išvengsite pykčių dėl neišjungtos šviesos

Automatinis apšvietimo valdymas – didžiulis išmaniųjų namų privalumas. Galėsite ne tik taupyti, bet ir sumažinti konfliktų šeimoje. Judesio jutikliai įjungs šviesas, kai įeisite į patalpą ir išjungs pasišalinus. Nereikės barti vaiko dėl vonioje degančios lemputės ar pyktis su vyru dėl to, kad neišjungė apšvietimo garaže! Naktį išlipus iš lovos įsijungs tik 10 procentų apšvietimo, taigi ryški šviesa nepažadins namiškių, o jūs saugiai nukeliausite į vonios kambarį arba virtuvę.

Klimato kontrolė užtikrins tinkamos temperatūros ir drėgmės orą, o patalpos bus gerai vėdinamos. Automatizuoti namai moka suskaičiuoti, kiek žmonių yra patalpoje ir kokio klimato reikia, kad visi jaustųsi patogiai.

Kiek kainuoja tokie patogumai?

Išmaniosios sistemos – tai elektros laidai ir keli nepriklausomai funkcionuojantys valdymo blokai. Statant namą, butą ar kitas patalpas, elektros instaliacijos sudaro apie 5-7 proc. visų statybos bei įrangos išlaidų. Įrengiant automatizuotas namų valdymo sistemas, elektros instaliacijos kaštai, pavyzdžiui, didesniame name, padidėja 2-3 proc. Atsižvelgiant į patalpų plotą ir energijos naudojimą, automatinės namų valdymo sistemos leidžia sumažinti energijos suvartojimą nuo 25 iki 40 proc., taigi energiją taupanti sistema atsipirks per kelerius metus. Tik žmonių poreikiai skirtingi, todėl į didesnį komfortą orientuota sistema gali ir neatsipirkti.

Automatizuotos namų valdymo sistemos tinka ir mažesniuose namuose bei butuose, loftuose, biuruose ir kitos paskirties patalpose. Šios sistemos tarnauja ištisus dešimtmečius.

Statant būstą galima įdiegti tik bazinę šios sistemos įrangą, papildomomis funkcijomis sistemą galima pagerinti vėliau, kai galėsite šiam reikalui skirti daugiau pinigų arba pasikeis poreikiai.

Susiję straipsniai

Parašykite komentarą

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

Facebook