Tinkama odelės priežiūra – nuo vystyklų dermatito

Gležną kūdikio odelę gali sudirginti ir karštis, ir drėgmė, ir įvairios cheminės medžiagos. Labiausiai nukenčia su sauskelnėmis besiliečiančios kūno vietos: sėdmenų, lytinių organų sritys, apatinė pilvo dalis, vidinis šlaunų paviršius. Čia greitai atsiranda bėrimų ir gali išsivystyti viena iš dažniausių kūdikių odos problemų – vystyklų dermatitas. Tinkamai prižiūrint kūdikio odelę, šio bėrimo galima išvengti arba padėti greičiau sugyti jau pažeistai odelei.

Gelbėkite odelę tuojau pat

Suaugusio žmogaus odą nuo žalingų veiksnių saugo hidrolipidinė plėvelė, kuri yra rūgštinė. Kūdikio oda plonesnė, jos rūgštingumas mažesnis, todėl ir apsauga silpnesnė. Ypatingai jautri yra alergiškų vaikų oda, todėl jie dažniau serga vystyklų dermatitu, ši liga kamuoja linkusius viduriuoti mažylius.

Vystyklų dermatitas – tai odos uždegimas, kuriam didelės įtakos turi dirginančios medžiagos: išmatose esantys virškinimo fermentai, o šlapime yra amoniako, kuris ardo dar silpną rūgštinį barjerą. Vystyklų dermatitas gali atsirasti ėmus maitinti dirbtiniais mišiniais, pradėjus primaitinti, nes tuomet pakinta šlapimo bei išmatų sudėtis, ligą paskatina antibiotikai.

Iš pradžių pasirodo smulkus rausvas susiliejantis bėrimas, liečiant oda atrodo įkaitusi. Vystyklų dermatitas gali būti sunkesnio ir lengvesnio laipsnio. Paprasčiausias – tai odos paraudimai, kurie gali išplisti. Esant antrojo laipsnio vystyklų dermatitui, atsiranda erozijų ir įtrūkių. Dar sunkesnis – trečiojo laipsnio negalavimas, kai paraudimai apima didesnį plotą, oda pradeda šlapiuoti, padaugėja erozijų, atsiranda mazgelių. Tai sukelia mažyliui skausmą ir niežulį, jis tampa neramus, irzlus, prastai miega.

Kol dar vystyklų dermatitas neišplito, įveikti ligą lengviau, todėl susirūpinkite iš karto – pastebėjusios paraudimus. Tada išbertai odelei galime padėti gana paprastai, svarbiausia – tinkamos sauskelnės, kruopšti higiena ir specialios odos priežiūros priemonės. Laiku nepasistengus padidėja infekcinių komplikacijų tikimybė – ypač grybelinės infekcijos. Rūpesčių bus mažiau, jeigu vaiko užpakaliuku pradėsite rūpintis iš anksto, kol dar nėra bėrimų.

Dažniau keiskite sauskelnes

Pagrindinės vystyklų dermatito priežastys – šiluma ir drėgmė, taip pat – odelės trynimasis į sauskelnes bei dirginančios išskyros. Todėl odelės būklė labai priklauso ir nuo sauskelnių kokybės. Vystyklų dermatitas dažniau atsiranda prastesnes sauskelnes vilkintiems kūdikiams, nes jos greitai sudrėksta, trina odelę, nepraleidžia oro ir net gali sukelti alergiją.

Dažniau išberia kūdikius, kuriems per retai keičiamos sauskelnės. Pirmus tris gyvenimo mėnesius jas patariama keisti prieš kiekvieną maitinimą bei po jo, taip pat – kūdikiui pasituštinus. Vėliau užtenka tai daryti 6–7 kartus per parą.

Atgaivina švara ir oro vonios

Vilkėdamas kokybiškas sauskelnes kūdikis jaučiasi sausas, nes jos gerai sugeria skystį, bet ne visada apsaugo nuo amoniaką gaminančių bakterijų. Todėl pakeitus sauskelnes, nors kūdikis tik pasišlapino, jį būtina apiplauti šiltu vandeniu.

Po maudynių arba apipraususios užpakaliuką, odelę atsargiai nusausinkite, ypač – jos raukšles, neskubėkite vėl apmauti sauskelnes. Atsigauti odai labai padeda oro vonios – tai puiki bėrimų prevencija.

Odelę gali sudirginti ir skalbikliuose esančios cheminės medžiagos. Mažylio drabužėlių ir rankšluosčių skalbimui nenaudokite miltelių ir skalbiklių su sintetiniais kvapikliais. Drabužėlius ir rankšluosčius gerai išskalaukite, kad audinyje nebebūtų skalbimo priemonės likučių.

Padeda specialūs tepalai ir kremai

Nepamirškite, kad odą taip pat dirgina netinkamai parinktas prausiklis ar kremas. Kad išvengtumėte vystyklų dermatito ar padėtumėte jau išbertai odelei, naudokite švelnias priežiūros priemones.

Kūdikių oda jautresnė aplinkos poveikiui – į ją daug greičiau prasiskverbia įvairios medžiagos negu į suaugusiųjų odą. Nepamirškite to rinkdamiesi prausiklį, tepalą ar kremą. Kūdikiams ne visada tinka net tos priemonės, kurių etiketėje parašyta, kad yra natūralios ar ekologiškos. Gali sudirginti net augalinės medžiagos, todėl kūdikių priežiūros priemonėms keliami išskirtiniai reikalavimai.

Išbertoms vietoms valyti netinka jokios drėgnosios servetėlės, nes jos gali dar labiau sudirginti. Nepatariama naudoti vaikiškos pudros, kuri sukietėjusi, mažyliui judant, braižys odelę.

Kaskart, keisdamos sauskelnes, švarią ir nusausintą odą tepkite kūdikiams skirtu tepalu ar kremu, stiprinančiu ir palaikančiu odos barjerinę funkciją. Jis sumažins drėgmės ir kitų dirgiklių poveikį. Taip pat tokios priemonės sudėtyje turi būti išbertai odelei sugyti padedančių medžiagų. Rinkitės tepalą ar kremą, pagamintą be konservantų, parabenų ir kvapiųjų medžiagų, kurios taip pat gali sudirginti.

Parengė Dalia Petrutytė

Susiję straipsniai

Parašykite komentarą

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

Facebook