Vaikas karščiuoja

Young Woman Taking Sons Temperature --- Image by © Royalty-Free/Corbis
Young Woman Taking Sons Temperature — Image by © Royalty-Free/Corbis

Žiema – puikus metas vaikams mėgautis žiemos žaidimais. Tačiau šiuo metų laiku tyko daug pavojų – peršalimai, virusai, infekcijos. Grįžta mažylis iš kiemo ar darželio vieną dieną ašarojančiomis akutėmis, tekančia nosyte, kosėdamas ir karščiuodamas. Berods žinome, kaip apsaugoti vaiką nuo peršalimo, tik kaskart liga užklumpa netikėtai, o ir patys tėvai neišvengia šių šaltojo sezono nemalonumų.Susirgus kuriam iš tėvų didelis pavojus užsikrėsti ir vaikui, todėl svarbu sergančiajam kiek įmanoma mažiau su juo kontaktuoti ir, žinoma, greičiau gydytis.

Aukšta temperatūra kelia nerimą
Aukšta temperatūra – organizmo reakcija į virusą ar uždegimą. Sergant daugeliu peršalimo virusinių infekcijų karščiuojama 2–3 dienas, o – bakterinių infekcijų (otito, plaučių uždegimo) atveju – 3–4 ir daugiau dienų, dažnai prireikia tęsti gydymą antibiotikais.

Mažyliams temperatūra pakyla dažnai, bet tėvai negali įprasti ir kaskart jaudinasi. Normali laikoma 36,6 laipsnio temperatūra, matuojama pažastyje. Neverta jaudintis, jei vakare ji pakyla iki 36,9 laipsnio ar iki 37 laipsnių. Juk temperatūra priklauso nuo vaiko aktyvumo dieną, nuo jo emocijų. Pavyzdžiui, temperatūra gali padidėti, jei vaikas ilgai verkia.
Matuoti temperatūrą reikia vaikui nurimus, po pusvalandžio. Taip pat reikia palaukti pusvalandį po valgio arba išgėrus karšto skysčio.

Temperatūra naudinga sergančiam organizmui, nes jos veikiami virusai tampa nebeaktyvūs ir nebegali daugintis. Dar viena teigiama aukštos temperatūros savybė: ji priverčia sumažinti aktyvumą ir paguldo į lovą mažąjį nenuoramą, o tai padeda greičiau pasveikti. Gydytojai pataria negydyti vaistais, jei temperatūra ne aukštesnė kaip 38 laipsniai. Bet ši taisyklė netinka mažyliams iki 3 mėnesių ir vaikams, kurie yra patyrę traukulių priepuolių. Jeigu karščiuojančiam vaikui skauda raumenis, taip pat būtina duoti vaistų. Atkreipkite dėmesį ir į vaiko būklę: jeigu vaikas atrodo silpnas ir vangus, verkšlena, atsisako gerti (esant aukštai temperatūrai būtina papildyti organizmą skysčiais), temperatūrą reikia mažinti.

Kaip sumažinti temperatūrą?
Jokiu būdu netrinkite vaiko alkoholiu, nes vaikas ims drebėti, patekęs per odą alkoholis gali sukelti toksinę reakciją, o įkvepiami jo garai dirgina plaučius ir kvėpavimo takus. Vaistinėse siūloma daug vaistų temperatūrai mažinti. Rinkitės vaikams skirtus vaistus: vaistininkas ar gydytojas patars, kurie iš jų geriau tiks vienokio ar kitokio amžiaus vaikui. Atsiminkite, kad vaistai nesumažins temperatūros iki normalios, pvz., jeigu temperatūra 39,5, ją galite sumažinti iki 38 laipsnių.

Kada būtina kreiptis į gydytoją?
Visais atvejais, kai abejojate dėl ligos ir nerimą kelia aukšta temperatūra, geriausia nedelsiant kreiptis į specialistą. Taip pat, jeigu: vaikas verkia ir nepavyksta jo nuraminti; vaikas išlieka dirglus net nukritus temperatūrai; ištinka sąmonės užtemimai; atsiranda traukuliai arba yra buvę traukulių anksčiau; vaikas sunkiai kvėpuoja, nors nosis nėra užgulusi; jį nuolat pykina arba viduriuoja; aukšta temperatūra laikosi 72 valandas.

Kaip prižiūrėti mažąjį ligoniuką?
Karščiuojantį vaiką renkite lengvais drabužėliais. Pernelyg šiltai aprengtas ar užklotas stora antklode, vaikas greitai peršyla ir dėlto gali dar labiau pakilti temperatūra. Ligos pradžioje geriausia vaikui gulėti lovoje, bet jeigu jis kategoriškai priešinasi, nedramatizuokite . Leiskite jam vaikščioti, tik stebėkite, kad jis nepervargtų.Visuose namuose oras turi būti ganėtinai drėgnas.

Kuo daugiau girdykite vaiką. Viduriuojantis vaikas netenka dar daugiau skysčių. Vanduo neturi būti karštas, gerti reikia nedideliais kiekiais ir dažnai. Venkite kavos, kolos, nes tai – šlapimą varantys ir skysčius organizme mažinantys gėrimai.

Stenkitės maitinti vaiką sveiku ir subalansuotu maistu, kuriame gausu vitaminų ir maistingųjų medžiagų, venkite įvairių cheminių priedų. Jeigu smarkiai karščiuojantis vaikas nevalgo, neverskite, stenkitės jam pasiūlyti mėgstamą patiekalą. Leiskite jam pačiam pasirinkti maistą: jeigu jis nori sumuštinio, o ne košės – sutepkite jam sumuštinį.

Susiję straipsniai

One Thought to “Vaikas karščiuoja”

  1. DONATA

    Kaip žinoti,kad temperatūra nėra pavojinga?

Parašykite komentarą

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

Facebook