Vaikas kosėja: gydyti patiems ar kreiptis į gydytoją?

Vaikas kosėja - neslopiname kosulioKosulys yra dažnas įvairių kvėpavimo takų ligų simptomas. Tai yra refleksas, kurį sukelia gerklose, trachėjoje ar bronchuose esančių jautrių receptorių dirginimas. Pats kosulys yra apsauginė organizmo reakcija, kuriai padedant išvalomi kvėpavimo takai: pašalinami susikaupę skrepliai ir mikrobai. Tad blokuoti šį naudingą mechanizmą, padedantį greičiau pasveikti, dažniausiai neverta.

Pasveikti padedantis kosulys

Kosulys yra dviejų rūšių . Jeigu jis sausas, nieko neatkosėjama. Toks kosulys atsiranda virusinės kvėpavimo takų infekcijos pradžioje. Naudingas organizmui yra drėgnas kosulys, kai atkosėjami skrepliai, o su jais iš kvėpavimo takų pašalinami ir ligos sukėlėjai.

Kosulio funkcija panaši į pakilusios temperatūros. Pakilusi temperatūra, kaip žinoma, yra ir apsauginis mechanizmas, padedantis kovoti su ligomis, todėl numušti neaukštą ir nekenkiančią temperatūrą ne tik nėra būtina, bet ir žalinga. Tą patį galima pasakyti ir apie kosulį. Dažniausiai jį reikia ne slopinti, o skatinti, lengvinti atsikosėjimą, skystinant skreplius, nes turime atkosėti visa tai, kas nereikalinga. Taip pat dažniausiai nepatariama slopinti ir sausą kosulį, o reikėtų vartoti jį lengvinančias, skreplius skystinančias, bronchų liaukų sekreciją skatinančias priemones.

Slopinti kosulį prireikia tik tuo atveju, jeigu jis rimtai sutrikdo bendrą būklę ir iš apsauginio reflekso virsta pakenkti organizmui galinčiu veiksniu. Laimei, tokie vaikų kosulio atvejai yra gana reti. Todėl svarbiausia užduotis padaryti taip, kad kosulys būtų kuo efektyvesnis ir vaikas greičiau pasveiktų.

Paprastos priemonės nuo kosulio, kurį sukėlė peršalimo liga

Kosulys yra vienas iš įvairių ūminių kvėpavimo takų infekcijų (peršalimo ligų) požymių. Be kosulio, dažniausiai atsiranda ir kiti peršalimo simptomai: sloga, karščiavimas, viso kūno skausmas, silpnumas. Jeigu vargina paprastos viršutinių kvėpavimo takų infekcijos sukeltas kosulys, sloga, temperatūra pakyla nedaug, vaikas žvalus, galime pasigydyti namuose.

Gydant kosulį svarbūs skysčiai. Geriant daug skysčių galima ne tik išvengti dehidratacijos karščiuojant, bet ir sparčiau išsiskiria iš bronchų skrepliai. Kosėjančiam vaikui patariama duoti kuo daugiau gerti: vandens, sulčių, arbatų, pavyzdžiui, čiobrelių arbatos, kuri padeda atsikosėti.

Preparatų nuo kosulio pasirinkimas gana platus, todėl lengvo kosulio gydymui neskubėkite griebtis cheminių vaistų. Rekomenduojama rinktis augalinį preparatą, ypač mažam vaikui. Pradėkite nuo natūralių preparatų – sirupų, čiulpiamųjų pastilių, gaminamų iš augalinių medžiagų. Bet jeigu, nepaisant tokios priemonės, kosulys nepraėjo, reikia kreiptis į gydytoją.

Namuose galima gydyti tik ūmų kosulį, kamuojant užsitęsusiam, lėtiniam kosuliui reikia papildomų tyrimų ir specialisto paskirto gydymo. Ūminis kosulys trunka keletą savaičių, o lėtinis gali tęstis gerokai ilgiau.

 Kada kosėjančiam vaikui būtinas gydytojas?

Kosulys gali atsirasti ir dėl kitų, su ligomis nesusijusių priežasčių. Sveikas vaikas gali stipriai kosėti, pavyzdžiui, užspringęs į kvėpavimo takus patekusiu svetimkūniu, tuomet atkosėjami skrepliai kraujingi ar kitokios spalvos. Šią priežastį galima įtarti, jei stiprus kosulys atsiranda staiga, ir be gydytojo neapsieisite.

Kosulį gali sukelti rimtesnė už paprastą peršalimą liga, pavyzdžiui, gripas ar bronchitas. Todėl, prieš pradėdami gydytis, turite pabandyti išsiaiškinti jo priežastį: kosulys nėra atskira liga, o jos požymis.

Rimtesnių ligų sukelto kosulio nedera savarankiškai gydyti, nepasitarus su mediku. Pavyzdžiui, tirštos gleivės gali byloti apie pažeistus apatinius kvėpavimo takus – bronchus ir plaučius, gali prisidėti ir dusulys, smarkus karščiavimas, vangumas. Tuomet reikėtų kuo skubiau kreiptis į gydytoją.

Sausas kosulys pirmosiomis ligos dienomis gali atsirasti ne tik dėl peršalimo, bet ir gripo. Mažiems vaikams toks kosulys gali trukdyti miegoti arba sukelti vėmimą. Vėliau kosulys tampa drėgnas (tai yra, vaikas pradeda atkosėti skreplių). Bet kuriuo atveju, jei vaiko kosulys yra labai stiprus, sunku kvėpuoti, kamuoja dusulys, mažylis vemia, išblyškęs, pakyla aukšta temperatūra, būtina kreiptis į gydytoją. Tokį kosulį gydyti namuose pavojinga.

Intensyvus, erzinantis kosulys, dėl kurio vaikas negali užmigti, pasunkėjęs kvėpavimas gali byloti apie bronchitą. Stiprūs kosulio priepuoliai, sukeliantys vėmimą, įspėja, kad vaikas susirgo kokliušu. Toks kosulys dažniausiai apninka naktį. Prikimęs balsas, sausas, šiurkštus, lojimą primenantis kosulys būdingas virusiniam laringitui. Laringitą išduoda gerklės kutenimas, deginimas ar skausmas. Ūminis laringitas gali sukelti pavojingą būklę, vadinamą virusiniu krupu: paburkus gerklų gleivinei pasunkėja vaiko kvėpavimas ir jis pradeda dusti. Sergantį astma vaiką kamuoja spazminis kosulys, kuris sukelia dusulį, ligoniukui sunku iškvėpti. Visais šiais atvejais skubiai kreipkitės į gydytoją.  

Parengė Undinė Gilė

Susiję straipsniai

Parašykite komentarą

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

Facebook