Vaiko trumparegystę galima suvaldyti

VAIKŲ TRUMPAREGYSTĖ – SPARČIAI PLINTANTIS REIŠKINYS, KURĮ GALIMA SUVALDYTI NAUDOJANT INOVACIJAS Šiandien regos sutrikimų turinčių vaikų daugėja itin sparčiai, o priežasčių yra daug ir lemia ne tik genetika, bet ir besaikis išmaniųjų ekranų naudojimas, todėl dažnai vizitas pas gydytoją oftalmologą baigiasi akinukų išrašymu. Miopija – itin dažnas vaikų regos sutrikimas, kurį jau galima kontroliuoti pasitelkus naujausias optines technologijas.

Kas yra miopija, kitaip vadinama trumparegyste?

Tai akių gebėjimo laužti šviesos spindulius (akių refrakcijos) yda, pasireiškia suprastėjusiu tolimų daiktų ir objektų matymu. Taip nutinka, nes šviesos spinduliai, kirtę mūsų optinę sistemą, susikerta prieš tinklainę – trumparegių akies obuolys pailgos formos arba jų ragena yra pernelyg iškilusi. Norint suprasti, ar mažo vaiko rega nėra sutrikusi, reikėtų atkreipti dėmesį, ar jis pastebi trupinukus (įprastai jie labai mėgsta juos rinkti), ar mato padangėje skrendantį paukštį, lėktuvą, ar žiūri tiesiai ir nežvairuoja, ar daugmaž vienodo dydžio bei spalvos abiejų akių vyzdžiai, ar nuolatos netrina akių net ir nenorėdamas miegelio. Mokyklinukai sutrikus regai nebemato, kas užrašyta ant lentos, susiduria su sunkumais skaitant ir rašant, skundžiasi dideliu nuovargiu ir galvos skausmais. 

Miopija – įgyjama ar įgimta?

Tyrimai rodo, kad įgimtą trumparegystę turi mažiau nei 1 procentas naujagimių, taigi, jeigu šią refrakcijos ydą turėjo tėvai, padidėja jos tikimybė ir vaikui. Įprastai kūdikio vizitas pas gydytoją oftalmologą turėtų būti iki 1-erių metų, geriausia apie 6–8 mėnesį, kai vaikas gali savarankiškai sėdėti ir fiksuoti žvilgsnį į rodomą žaislą. Tokiame amžiuje jau galima įvertinti kūdikio regos aštrumą ir, jei reikalinga, nedelsiant priimti sprendimus regos silpnėjimo sustabdymui. Apie 70 proc. iki 5–erių metų atsiradusi miopija taip pat yra paveldėta, tačiau pasireiškusi gerokai vėliau, neretai esant mokyklinio amžiaus, dažniausiai paveikta išorinių faktorių.

Išmaniųjų ekranų įtaka trumparegystės atsiradimui

Tiek miopijos reiškinį tyrinėjantys mokslininkai, tiek gydytojai oftalmologai vieningai sutaria, kad įgytos trumparegystės jaunėjimas vienareikšmiškai yra susijęs su išmaniųjų ekranų besaikiu naudojimu. Atkreipiamas dėmesys ir į tai, kad jaunėjant trumparegių amžiui didėja ir didelio laipsnio trumparegystės rizika, nes trumparegystė vystosi, kol vaikas auga, ir nustoja didėti, kai žmogus subręsta, taigi kuo anksčiau ji prasideda, tuo daugiau progresuoja, kol vaikas užauga.

Didžiausią įtaką vaikų miopijai daro ne kenksminga mėlynoji šviesa, o nuolatinis žiūrėjimas į mažus ekranus iš arti. Išmaniųjų ekranų draudimas – ne išeitis, tačiau reguliarios pertraukėlės, akių atpalaidavimas nuo fokusavimo iš arti, tinkama mityba, kuo ilgesnis buvimas gryname ore, gali padėti išvengti trumparegystės atsiradimo ar jos progresavimo.

Trumparegystės prevencijos būdai

Reguliari regos patikra. Jeigu vaiko rega yra gera, nėra nusiskundimų, patariama akis patikrinti sulaukus 3 ir 6 metų. Mokyklinio amžiaus vaikų regą šeimos gydytojai tikrina kasmet, o esant problemoms siunčiama pas akių gydytoją. Tačiau jeigu tėvams kyla abejonių dėl vaiko regos, į medikus svarbu kreiptis kaip įmanoma greičiau.

Laiko prie išmaniųjų ekranų ribojimas. Specialistai kūdikiams ir vaikams iki 2 m. ekranų naudoti nerekomenduoja, 2–5 m. vaikams laikas prie ekranų turėtų būti ribojamas: ne daugiau kaip 1 valanda per dieną. Priešmokyklinio amžiaus vaikams – ne daugiau kaip 2 val. per dieną. Yra įrodymų, kad didesnė nei 4 val. per dieną trukmė mokyklinio amžiaus vaikams ir paaugliams didina ir psichikos bei fizinės sveikatos sutrikimų riziką.

Tinkamas žiūrėjimo atstumas. Nerekomenduojama kūdikiams kabinti žaislų labai arti akių, skaitant knygą, privalu laikytis 30–40 cm atstumo. Akims sunku fokusuotis, kai skaitoma, žiūrima į ekranus gulint ar važiuojant automobiliu, ypač esant netinkamam apšvietimui patalpoje ar tamsoje.

Miopijos progresavimo sustabdymo būdai

Trumparegystės progresavimo lėtinimui jau dabar gydytojai oftalmologai naudoja atropino lašus, specialius minkštus kontaktinius lęšius ar ortokeratologiją, svarbu ir nuolatinis tinkamų korekcinių akinių naudojimas, tačiau akiniai iki šiol daugiausia buvo skiriami tik trumparegystės korekcijai ir turėjo mažai įtakos jos progresavimo mažinimui.

Todėl inovatyviausios pasaulyje akinių lęšių gamintojos Essilor mokslininkų komanda ieškojo ir sukūrė sprendimą, kaip kovoti su vaikų trumparegystės progresavimu.

Pažangiausias sprendimas – Stellest™. Jau greitai „Fielmann” optikose!

Įprastiniai trumparegystės kontrolei naudojami akinių lęšiai yra įgaubti, tai reiškia, kad jie plonesni lęšio viduryje ir storesni jo kraštuose. Kuo vaikučio dioptrija didesnė, tuo lęšis storesnis, todėl akinukai neretai sunkūs ir neatrodo estetiškai. Naujų Stellest™ lęšių technologija išsprendė visus šiuos nepatogumus, o dėl jų H.A.L.T. (Highly Aspherical Lenslet Target) dizaino, paremto specifine mikroskopinio dydžio lęšiukų išdėstymo konfigūracija, trumparegystės progresavimą galima sulėtinti vidutiniškai 67%.

Daug žadantys mokslinių tyrimų rezultatai

Dvejus metus WEIRC (Venžou medicinos universitetas – Essilor tarptautinis tyrimų centras) Kinijoje trukę tyrimai parodė, kad vaikams, kurie ≥ 12 valandų kasdien nepertraukiamai nešiojo Stellest™ lęšius, trumparegystės progresavimas sumažėjo net 67 %, o akies obuolio pailgėjimas sulėtėjo 60 %, palyginti su vaikais, nešiojančiais įprastus vieno židinio lęšius. Tyrime teigiama, kad net 90 % jame dalyvavusių vaikų akys prie naujo dizaino prisitaikė iki 3 dienų, o maksimalus 100 proc. adaptacinis laikotarpis užtruko ne ilgiau nei savaitę.

Ne tik maksimalus komfortas, bet ir saugumas

Naujieji Stellest™ lęšiai yra gaminami iš specialios Airwear medžiagos, kurią NASA naudoja gamindama astronautų šalmų priekinius skydelius! Tai yra itin saugus ir patvarus plastikas, galintis atlaikyti net 150 m/s skriejančios kietos dalelės smūgį, t. y susidūręs su kliūtimi lęšis įdumba, tačiau nesuskyla į aštrias dalis, galinčias sunkiai sužaloti vaikų akis. Visi lęšiai padengti atspindžius šalinančia Crizal danga, taip pat galima papildoma Prevencia danga, sauganti nuo kenksmingos mėlynosios ekranų šviesos.

„Fielmann“ pataria 

Vaikų rega kečiasi, todėl būtina kartą per metus apsilankyti pas gydytoją oftalmologą, prižiūrintį Jūsų vaiko regos pokyčius ir priimantį tolimesnius sprendimus. Su gydytojo išrašytu receptu visų mielai lauksime optikos salonuose. Leiskite vaikams patiems išsirinkti savo svajonių akinukus, o Jūs nuspręskite, kokio tipo akių lęšiai geriausiai atitiks vaiko poreikius. Nes „Fielmann“ rūpi kiekvienas – ir didelis, ir mažas!

Partnerio turinys

 

Susiję straipsniai

Parašykite komentarą

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

Facebook