Vaikus kviečia pirmieji inovatyvaus mokymo užsiėmimai

Į Lietuvą atkeliauja Debesijos mokyklos idėjaĮ Lietuvą atkeliauja naujas mokymosi metodas SOLE . Pirmasis šešių užsiėmimų ciklas, skirtas 8-12 metų vaikams, vyks RUPERT centre. Lietuvos visuomenei bus pristatyta „Debesijos mokyklos” ir SOLE mokymosi koncepcija.

SOLE (angl. k. Self-Organized Learning Environment) – tai nauja mokymosi praktika, pritaikyta edukologo Sugatos Mitros, kuris už šią savo idėją 2013 metais pelnė pirmąjį TED milijono dolerių vertės apdovanojimą švietimo srityje. Prizas buvo skirtas „Debesijos mokyklos“ laboratorijai statyti Indijoje.

Vienas pirmųjų eksperimentų buvo atliktas atokiame Indijos kaimelyje, kuriame retas gyventojas moka skaityti ir rašyti. Šioje vietoje, 300 km nuo Delio, edukologas nusprendė išbandyti, ar vaikai gali mokytis patys, be mokytojų pagalbos. S. Mitra atvežė asmeninį kompiuterį su interneto prieiga, paliko jį vaikams ir išvyko. Grįžo po keturių mėnesių pažiūrėti, kaip kaimo vaikams sekasi perprasti nepažįstamą įrenginį. Edukologas nustebo: būrys vaikų žaidė kompiuterinius žaidimus bei skundėsi, jog jiems reikėtų galingesnio procesoriaus ir greitesnės pelės.

„Buvau priblokštas – klausiau, kaip gi jūs išmokote? Mano nuostabai vaikai atsakė: „Davėte mašiną, kurioje yra tik anglų kalba, todėl kad galėtume ja naudotis, turėjome išmokti šią kalbą.“

Šis eksperimentas S. Mitrą dar kartą įtikino, jog svarbu vaikams sukurti aplinką, kurioje jie galėtų patys mokytis, o jiems padėtų klausimus uždavinėjantis žmogus, kuris iš šalies stebi atsakymo paieškas bei žavisi vaikų atradimais.

„Kada susikūrė pasaulis? Kaip jis baigsis?” – klausimas devynmečiams.

„Kas vyksta su oru, kai mes kvėpuojame?”

„Kaip sužinoti, kada kris meteoritas, ir ar jis atsitrenks į žemę ar ne?”

Nustebtumėte sužinoję, kaip greitai ir smalsiai dirba vaiko protas ieškodamas, pasitelkdamas šiuolaikinius informacijos šaltinius ir galiausiai randa atsakymus į visus iki vieno jūsų klausimus,.

SOLE iniciatyva kviečia pirmuosius šios inovatyvios mokymo programos dalyvius. Registracija į užsiėmimus atvira visiems, tikimasi, jog norinčių dalyvauti pirmajame užsiėmime skaičius gali viršyti organizatorių galimybes (16 vaikų), todėl pateks greičiausiai užsiregistravę.

Užsiėmimus ves edukologės dr. A. Landsbergienės įkurtos Karalienės Mortos mokyklos facilitatoriai. Jie ne tik prižiūrės vaikus, bet ir užduos jiems smalsumą skatinančius klausimus. Pirmasis užsiėmimas vyks vasario 15 d., 10 valandą ryto. Planuojama trukmė – apie 90 minučių. Kiti užsiėmimai – kovo 8, kovo 29, balandžio 12, gegužės 3 ir gegužės 21 dienomis.

SOLE programa turi būti pristatyta ne tik vaikams, bet ir visai visuomenei. Reikia parodyti, koks turėtų būti 21-ojo amžiaus švietimas. Šiandien svarbiau nebe žinios, o gebėjimas jas surasti bei praktiškai pritaikyti ten, kur jos galėtų būti naudingos. SOLE pristatomas mokymo būdas yra tarsi gaivus oro gūsis, tai – nauja iniciatyva, padėsianti griauti mūsų nuo 19-ojo amžiaus sustabarėjusius mokymosi stereotipus“, – teigia dr. A. Landsbergienė.

Dabartinis SOLE iniciatyvos tikslas – siekti nestandartinio mokymo, mokslo be suvaržymų, be mokytojų įsikišimo. SOLE siekis yra ne tik sužadinti vaikų protus ir leisti jiems sužinoti atsakymus, naudojantis informacinėmis technologijomis, bet ir įgauti pasitikėjimo, minčių laisvės, ugdyti kiekvieno vaiko intelektą bei identitetą.

SOLE užsiėmimų organizatorius Lietuvoje yra TEDxVilnius, meno ir edukacijos centras RUPERT ir Karalienės Mortos mokykla.

Registruotis į pirmąjį užsiėmimą galite paspaudę nuorodą.

Daugiau informacijos apie projektą galite rasti Rupert internetiniame puslapyje.

Susiję straipsniai

Parašykite komentarą

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

Facebook