Vasaros vandens malonumai ir otitas vaikui

Smagus vasaros malonumas – maudynės, gali būti, ypač vaikui, ir ligos priežastimi. Vaikai linkę greitai susirgti vidurinės ausies uždegimu. Išsimaudę ežere arba jūroje nė nenumanome, kad ausyse gali likti vandens ir išsivystyti otitasausies uždegimas, kurio židinys vidurinėje jos dalyje. Ligą sukelia drauge su vandeniu į už ausies būgnelio membranos esančią ertmę patekę mikroorganizmai.

Kodėl otitas – vaikų liga?

Dažna šios otito rūšies priežastis – infekcinių ligų (ūmių kvėpavimo takų uždegimų, gripo) bei nosies ir gerklės uždegimų (anginos, tonzilito, rinito) komplikacija. Ypač dažnai šis negalavimas užklumpa vaikus, nes silpna imuninė jų sistema nepajėgia apsaugoti organizmo. Vaikai dažnai serga otitu ir dėl anatominių ypatumų. Vaiko ausies vamzdelio padėtis, kitaip nei suaugusiųjų, yra ne vertikali, o horizontali. Todėl, vaikui gulint ant nugaros, sunkiai nuteka išskyros ir lengvai patenka skysčiai iš nosiaryklės. Vaiko ausies vamzdeliai labai greitai užsikemša persišaldžius arba dėl alergijos ar padidėjusių adenoidų. Skysčių kaupimosi priežastis gali būti slėgio pokyčiai skrendant lėktuvu, rečiau – važiuojant traukiniu. Vidurinėje ausyje susikaupusiuose skysčiuose besivystantys mikrobai sukelia uždegimą – otitą.

Otito požymiai

Iš pradžių atsiranda šaudantis arba pulsuojantis skausmas, silpnas skausmas stiprėja, pakyla temperatūra, ir 1–3 dieną iš ausies pradeda tekėti pūliai. Sutrinka miegas, vaikas jaučiasi silpnas, dingsta apetitas. Atsiradus pirmiesiems otito požymiams reikia kreiptis į gydytoją ir skubiai pradėti gydyti.

Kaip mama ir tėtis gali padėti vaikui, kol atvyks gydytojas?

Duokite vaikui skausmą malšinančių vaistų. Jeigu turite anksčiau gydytojo išrašytų jam ausų lašų, įlašinkite jų. Vykstant vasaros atostogų su vaikais ausų uždegimą ir skausmą malšinančių vaistukų būtina turėti kelionės vaistinėlėje.

Mama turėtų pasirūpinti ausų lašiukais, kuriais gydomas išorinės ausies landos, būgnelio ar vidurinės ausies ūmus gleivinės uždegimas (taip pat komplikuotos infekcijos). Ketindami jo lašinti vaikui iki vienerių metų, tėvai būtinai turi pasitarti su gydytoju.

Prieš lašindami vaistukus, mama ar tėtis flakoną turėtų pašildyti rankoje, kad į ausį nepatektų nemaloniai šalto skysčio. Vaistus gulinčiam mažyliui reikia lašinti į tą ausį, kuri pasukta į viršų. Įlašinus preparato, reikėtų kelias minutes nejudant pagulėti. Patariama vartoti mažiausią būtiną vaisto kiekį.

Sergančiam otitu vaikui geriau miegoti aukščiau pakelta galva. Sergantį kūdikį reikia maitinti vertikalioje padėtyje. Jeigu gulintis vaikas jaučia stipresnį skausmą, leiskite jam atsisėsti – sumažėjus spaudimui vidurinėje ausyje, sumažės ir skausmas.

Keletas otito profilaktikos patarimų

Otito, kurį sukėlė per vandenį patekusi infekcija, galima išvengti apsaugant ausis, kad į jas nepatektų vandens. Maudantis po dušu arba plaunat galvą, geriausia užkimšti ausų angas vatos tamponėliais. Maudantis jūroje, ežere ar upėje reikia naudoti ausų kamštukus arba plaukiojant stengtis nepanardinti galvos į vandenį. Negalima maudytis užteštame vandenyje, nepatariama ilgai laikyti ausyse kamštukų, nes jie skatina mikroorganizmų dauginimąsi ausyje. Galima kelis kartus per dieną atlikti specialius ausies vamzdelio pratimus: giliai įkvėpus sulaikyti kvėpavimą maždaug 10 sekundžių ir stipriai iškvėpti.

Parengė sveikos gyvensenos specialistė Ieva Grabauskienė

Susiję straipsniai

Parašykite komentarą

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

Facebook