Viduriavimas – kodėl vaikams ypač pavojingas?


Ką daryti, kai vaikas viduriuojaVaiko viduriavimas
tėveliams ne naujiena. Jį gali sukelti ir lengvas negalavimas, ir rimtesnės sveikatos problemos. Šis nemalonumas gali ištikti dėl netinkamo maisto, bet tai gali būti ir virškinimo sistemos ligos požymis. Kitos viduriavimo priežastys – infekcinės ligos, kurias sukelia virusai ir bakterijos. Vaikas ne tik ima tuštintis skystai ir dažnai, paprastai viduriavimą lydi meteorizmas (dujų sankaupos žarnyne), gurgia pilvukas.

Viduriavimas mažiems vaikams daug pavojingesnis negu suaugusiesiems, nes jie greitai netenka didelio kiekio vandens. Mat šis nemalonus reiškinys byloja apie tai, kad sutriko elektrolitų ir vandens pasisavinimas žarnyne. Todėl tėveliams pravartu žinoti, kaip atpažinti viduriavimo priežastį ir ką daryti kiekvienu atveju.

Skirtingo amžiaus vaikams kitokie požymiai

Skystos kūdikio išmatos – normalus reiškinys, nes mažylis jokio kito maisto nevalgo – tik geria pieną, todėl dažnai tuštinasi. Žindomam kūdikiui normalu tuštintis ir daugiau nei 5-6 kartus per dieną. Nustatydami viduriavimą, pažiūrėkite, ar nepakitusios išmatos lyginant su ankstesnėmis. Bet kuriuo atveju kreipkitės į gydytoją pastebėję, kad kūdikis netenka daug vandens.

Jeigu vyresnio negu metų vaiko išmatos vandeningos ir jis tuštinasi 4-5 kartus per dieną, verta susirūpinti dėl viduriavimo. 2-3 metų ir vyresni viduriuojantys vaikai tuštinasi skystomis išmatomis dažniau kaip 3 kartus per parą.

Viduriavimo priežastys

Viena iš priežasčių gali būti maistas, kuriame gausu ląstelienos, taip pat – alergija tam tikram maisto produktui. Vaikas gali negerai sukramtyti maistą ar per daug jo suvalgyti ir dėl to viduriuoti bei vemti. Tai natūralios organizmo gynybos reakcijos, o šie sutrikimai paprastai greitai praeina.

Žarnyno darbą sutrikdo fermentų stoka. Kai kuriems vaikams viduriavimą sukelia pienas, nes jiems trūksta jame esančius angliavandenius skaidančio fermento – laktazės. Viduriavimo priežastis gali būti gaiviuosius gėrimus ar saldainius pagardinantys saldikliai, ypač, jeigu tokių skanumynų vaikas suvalgė per daug. Kūdikiai dažnai ima viduriuoti dėl netinkamo primaitinimo, žindomam mažyliui įtakos turi pasikeitusi mamos mityba. Kita priežastis – vaistai, ypač antibiotikai. Viduriuoti vaikas gali ir dėl streso, nervinės įtampos, staigių klimato pokyčių.

Dažniausios vaikų iki 3 metų viduriavimo priežastys – ūmios žarnyno infekcijos. Jas sukelia virusai: rotavirusas, norovirusas, rečiau bakterijos – salmonelės, ešerichijos, dar rečiau pirmuonys ir grybeliai. Šaltuoju metų laiku viduriavimus vaikams dažniausiai sukelia rotavirusinė infekcija. Iki 3 metų amžiaus mažyliai šia liga serga sunkiau nei vyresnieji.

Žarnyno infekcijos vaikus apninka dėl prastos higienos. Žaisdami lauke jie liečia nešvarius daiktus, paglostę gyvūną griebia sausainį, gali paragauti nenuplautų vaisių ar uogų. Šią infekciją sukeliančių virusų į aplinką patenka daug, o užsikrėsti užtenka tik keliolikos. Todėl infekcinė liga greitai plinta vaikų kolektyvuose, ja užsikrečia šeimos nariai. Be to, nuo virusinių viduriavimų apsisaugoti sunkiau kaip nuo bakterinių – neužtenka vien rankų plovimo. Taigi, nieko stebėtino, kad ūminius infekcinius vaikų viduriavimus dažnumu aplenkia tik kvėpavimo takų infekcijos.

Kaip padėti viduriuojančiam vaikui?

Infekciniai viduriavimai prasideda staiga – vaikas ima vemti, skundžiasi pilvo ir galvos skausmu, karščiuoja, jį kamuoja silpnumas, mieguistumas, suprastėja apetitas. Liga paprastai tęsiasi iki 7 dienų, o jos sunkumą lemia dehidratacijos grėsmė – kuo mažesnis vaikas tuo ji didesnė ir pavojingesnė sveikatai. Dehidratacija – pagrindinė priežastis, dėl kurios viduriuojančius vaikus tenka gydyti ligoninėje.

Visų sukėlėjų išprovokuoti infekciniai viduriavimai gydomi vienodai. Kad vaikas neprarastų daug skysčių ir elektrolitų, tik pasirodžius pirmiesiems ligos požymiams vaistininkas ar gydytojas pasiūlys specialaus absorbento preparatą. Vienas tokių – natūralios gamtinės kilmės preparatas, kurio veiklioji medžiaga diosmektitas, išgaunama iš gryninto baltojo molio. Jis padengia ir sustiprina virškinamojo trakto gleivinę, kuri saugo žarnyną nuo virusų, bakterijų ar toksinų. Infekcijos sukėlėjai ir jų toksinai lengviau pašalinami, todėl vaikas ima tuštintis rečiau, sutirštėja viduriai ir sparčiai gerėja savijauta.

Pastebėję, kad vaikas neteko daug skysčių, skubiai pradėkite jį girdyti specialiu tirpalu. Jei negalite nusipirkti tokio tirpalo, vyresniems vaikams tinka sūresnis negazuotas mineralinis vanduo, į kurį reikėtų įdėti cukraus. Rehidratacijai netinka paprastas vanduo, arbatos, gaivieji gėrimai.

Pediatrai perspėja, kad viduriuojančiam vaikui nepatariama duoti vaistų nuo vėmimo, nepadeda aktyvintos anglies tabletės.

Dieta viduriuojančiam vaikui

Viduriuojančiam vaikui labai svarbu tinkamai maitintis. Žindomą sergantį kūdikį patariama maitinti mamos pienu. Vyresnis vaikas, kai skysčių kiekis atkurtas, gali gerti arbatas, valgyti košes, džiūvėsius, daržovių sriubas. Tik mažiau duokite riebių produktų, pieno, keptus patiekalus keiskite troškiniais. Tinka rūgštaus pieno produktai – kefyras, natūralus jogurtas. Negalima duoti sulčių, uogų, saldumynų ir vaisių, išskyrus bananus ar virtus obuolius.

Parengė Dalia Petrutytė

Susiję straipsniai

Parašykite komentarą

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

Facebook