Vienkartinės sauskelnės – svarbu išsirinkti kokybiškas

Geros vienkartinės sauskelnėsDauguma kūdikį auginančių mamų neįsivaizduoja gyvenimo be vienkartinių sauskelnių. Ši kasdienė kūdikio priežiūros priemonė sutaupo daug laiko, kurį galima skirti bendravimui su mažyliu. Sauskelnių gamintojai jas nuolat tobulina, pasitelkdami mokslo ir technologijų naujoves. Pasirinkimas didelis, taigi svarbiausia nepasimesti prekybos centre ir žinoti pagrindines savybes, į kurias derėtų atkreipti dėmesį renkantis. Šios kūdikio kelnaitės turi būti minkštos, patogios, patikimai saugoti gležną odelę ir būtinai – tinkamo dydžio.

Vienkartinės sauskelnės pagal sudėtį

Vienkartines sauskelnes sudaro trys sluoksniai. Vidinis, besiliečiantis su kūdikio odele, turi gerai praleisti skystį. Paprastai jis gaminamas iš minkštos medžiagos. Kai kurių sauskelnių šis sluoksnis yra prisotintas drėkinamojo losjono, kuris apsaugo kūdikio odelę nuo dirginančio šlapimo. Bet šiuose losjonuose esančios kvapą neutralizuojančios ir kitos medžiagos gali sukelti odos alergiją. Saugiausia rinktis sauskelnes be šio priedo – su kokybišku sugeriamuoju sluoksniu.

Antrasis – sugeriamasis sluoksnis susideda iš celiuliozės ir specialios medžiagos – absorbento. Jis gali sugerti kelias dešimtis kartų daugiau skysčio už savo svorį. Berniukų ir mergaičių vienkartinės sauskelnės skiriasi būtent šiuo sluoksniu. Berniukams skirtų absorbentas išsidėstęs jų viršuje, o mergaičių – per vidurį ir užpakalinėje dalyje. Yra universalių modelių, kuriuose absorbentas išdėstytas tolygiai.

Trečiasis – išorinis neperšlampantis sluoksnis. Pačių paprasčiausių sauskelnių jis gaminamas iš polietileno. Kokybiškų vienkartinių sauskelnių išorinis sluoksnis yra iš orui pralaidžių šiuolaikinių medžiagų, netrukdančių kūdikio odelei kvėpuoti, gali būti su mažučiukėmis skylutėmis – mikroporomis. Tokios sauskelnės taip pat gerai apsaugo kūdikio drabužėlius ir patalynę bei yra higieniškos.

Ekologiškos, specialiais ženklais pažymėtos sauskelnės nesukels alergijos

Neverta rinktis vienkartinių sauskelnių tik pagal kainą – pigiausių, nes kokybiškos medžiagos atsieina brangiau, o prastomis sauskelnėmis apgaubta kūdikio odelė gali iššusti. Dėl joms gaminti naudojamų cheminių junginių, dažų bei kvapiklių gali atsirasti paraudimų, bėrimų bei įtrūkių. Tai vadinamasis vystyklų dermatitas – dažnai pasitaikanti odos problema kūdikystėje. Dermatitas plinta į lytinius organus, pilvą, vidinį šlaunų paviršių. Kiekvieno kūdikio oda gali būti jautri skirtingiems dirgikliams, kurie gali sukelti alergiją, ji labai gležna, o per pažeidimus gali prasiskverbti infekcijos.

Išvengti šių problemų padeda iš ekologiškų, orui laidžių medžiagų pagamintos vienkartinės sauskelnės. Jos būna išbalintos medžiaga be chloro. Tokias sauskelnes lengvai atskirsite pagal specialius ženklus ant pakuotės.

Vienas iš jų – Nordic Eco-label suteikiamas produktams, kurie atitinka griežtus aplinkos apsaugos reikalavimus ir yra pagaminti iš ekologiškų medžiagų, juose nėra chloro, sintetinių kvapų, ftalatų ir kitų, galinčių sukelti sveikatos problemų medžiagų.

Ženklas FSC (Forest Stewardship Council) garantuoja, kad produkto gamybai naudojama mediena yra atvežama iš miškų, prižiūrimų pagal griežtus aplinkos apsaugos standartus.

Ženklas Dermatologų patikrinta reiškia specialistų patvirtintus saugius naudoti produktus. Juos tikrina nepriklausomų kvalifikuotų gydytojų komisija. Šis ženklas suteikiamas, jei tyrimų metu nustatoma, kad produktas nesukelia jokios neigiamos reakcijos. Tai reiškia, kad tokiu ženklu pažymėtos sauskelnės nedirgins odelės ir nesukels alergijos.

Patogumas ir saugumas

Svarbi sauskelnių detalė – užsegimas. Daugkartiniai tamprūs lipukai patogūs užsegant, be to, leidžia racionaliai naudoti šį priežiūros reikmenį – prireikus galima dar sykį užsegti. Kad sauskelnės nepraleistų šlapimo, jas turite tinkamai užsegti – lipukai turi sutapti. Tamprus ir platus sauskelnių juosmuo neįsirėš į kūdikio pilvuką, o šlaunų raukinukai nepraleis skysčio.

Kai kurios mamos baiminasi dėl šiltnamio efekto, susidarančio vienkartinėse sauskelnėse. Neramu, kad tai gali sukelti lytinių organų perkaitimą, kuris ypač žalingas berniukams, nes ateityje jie gali būti nevaisingi. Bet šlapias daugkartinis vystyklas nėra geriau – oda po juo tikrai šunta. Šiuo atžvilgiu daug pranašesnės laidžios orui vienkartinės sauskelnės. Be to, pirmųjų vienkartinių sauskelnių eros karta jau susilaukė savo vaikų ir nėra nustatyta, kad dėl šios naujovės padaugėjo nevaisingų vyrų. Nuo to laiko šis gaminys patobulėjo, o kokybiškos, leidžiančios odelei kvėpuoti šiuolaikinės vienkartinės sauskelnės nėra žalingesnės už daugkartines.

Svarbu – tinkamas dydis

Pirkdamos sauskelnes atsižvelkite ne vien tik į kūdikio svorį. Gali skirtis vienodai sveriančių mažylių sudėjimas. Todėl vieniems tiks jos pagal svorį, kitiems gali prireikti mažesnių arba didesnių. Numovusios sauskelnes, pažiūrėkite, ar nėra įspaudų odoje, jei jas pastebėsite, pirkite didesnes. Specialios sauskelnės gaminamos neišnešiotiems kūdikiams.

Per mažos vienkartinės sauskelnės taip pat negerai kaip ir per didelės. Mažos spaus pilvuką, kojytes ir nutrins odelę, o per didelių plyšį pratekės šlapimas. Perrengdamos kūdikį, stenkitės, kad raukinukai neužsilenktų vidun, nes tada šlapimas per juos galės prasiskverbti. Suveržtu juosmeniu kūdikiui bus nepatogu judėti – tarp juosmens juostos ir kūno turi tilpti pirštas. Kai kūdikis pradės sėdėti, sauskelnių juosmenį segsite laisviau, nes sėdint pilvuko apimtis padidėja 2-3 centimetrais.

Užpakaliuko higiena

Naujagimiams vienkartinės sauskelnės keičiamos kas dvi valandas, vyresniems kūdikiams – ne rečiau kaip kas 3 val. Švarios sauskelnės būtinos ir po kiekvieno pasituštinimo, nors jos ir gerai sugeria skystas išmatas. Mat išmatose esantys virškinimo fermentai dirgina itin jautrią ir ploną kūdikio odelę. Taip pat apmaukite švarias sauskelnes nubudusiam iš miego ir grįžusiam iš lauko vaikui.

Keisdamos jas neskubėkite. Apiplovusi užpakaliuką, leiskite kūdikiui pabūti nuogam ir pasimėgauti oro voniomis.

Dalia Petrutytė

Susiję straipsniai

Parašykite komentarą

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

Facebook