Ypatingai svarbūs moterims mikroelementai

Geležis ir folio rūgštis- moterims reikia daugiauMoterims kai kurie mikroelementai ypatingai svarbūs. Pavyzdžiui, geležies, moterims reikia daugiau negu vyrams. Šio elemento atsargas prarandame mėnesinių metu, jis turi didelės reikšmės nėštumo periodu, nes svarbus vaisiaus augimui ir vystymuisi – ypatingai pirmąjį ir antrąjį trimestrą. Folio rūgšties (vitamino B9) didesnėmis dozėmis patariama vartoti visoms vaisingo amžiaus moterims. Šių mikroelementų neturi pritrūkti žindančiai mamai, nes jie būtini pirmaisiais gyvenimo metais sparčiai augančiam vaikui. Dėl folio rūgšties arba geležies stokos gali išsivystyti mažakraujystė (anemija).

Geležies stoka gali pakenkti visam organizmui

Nuo geležies priklauso hemoglobinas, kuris dalyvauja daugelyje ląstelėje vykstančių procesų, o jos pritrūkus dažnai susergama geležies stokos anemija (mažakraujyste). Dažniausiai ši anemija nustatoma vaisingo amžiaus moterims.

Trūkstant šio mikroelemento, kraujyje sumažėja baltymo hemoglobino, į kurio sudėtį įeina geležis, ir raudonųjų kraujo kūnelių (eritrocitų), pernešančių deguonį iš plaučių į kitus organus. Todėl organizmui jo pristinga.

Daugiausia geležies galime gauti iš gyvūninių maisto produktų: mėsos (ypač daug jos triušienoje, jautienoje, kalakutienoje, vištienoje), kepenų, liežuvio ir kitų, augaliniame maiste taip pat pakanka šio elemento, bet jame esančios formos geležis prastai pasisavinama.

Jeigu nėščiai moteriai stinga geležies, vaisiui pritrūksta deguonies, dėl to vaikas gali gimti mažo svorio ir lėčiau vystytis. Tokios moterys dažnai pagimdo per anksti, o naujagimio organizme irgi trūksta geležies atsargų. Šio mikroelemento stoka pirmaisiais gyvenimo mėnesiais gali lemti protinio ir psichomotorinio vystymosi sutrikimus.

Moterys per parą turi gauti apie 15 mg geležies, nėštumo ir žindymo periodu jos poreikis padidėja iki 20-25 mg, vaikams reikia nuo 5 iki 10 mg, vyrams užtenka apie 10 mg. Kuo didesnis šio elemento poreikis, tuo greičiau jo gali pritrūkti. Taigi, nėščios bei žindančios moterys rizikuoja labiausiai.

Folio rūgštis svarbu, kad nepritrūktų dar iki nėštumo

Folio rūgštis (vitaminas B9) svarbus moters organizmui mikroelementas, kurio pritrūkus sumažėja ir geležies pasisavinimas. Folio rūgšties stoka taip pat gali sukelti anemiją, nes jos irgi reikia kraujo kūneliams (eritrocitams) gamintis. Todėl nuo jos taip pat priklauso hemoglobino kiekis. Folio rūgšties poreikis moterims, kaip ir geležies, padidėja nėštumo ir žindymo periodais. Jos daugiau reikia ir sergant, pavyzdžiui, žarnyno ir kepenų ligomis, mažakraujyste. Suaugusiesiems rekomenduojama folio rūgšties paros norma yra 240 mikrogramų. Vaisingo amžiaus moterims rekomenduojama kasdien vartoti po 400 mikrogramų folio rūgšties iki pastojant ir tiek pat nėštumo periodu, o žindančioms mamoms dar daugiau – 480 mikrogramų per dieną.

Nuo šio vitamino kiekio nėščiosios organizme priklauso vaisiaus vystymasis. Folio rūgštis apsaugo nuo placentos atsisluoksniavimo, įgimtos širdies ydos, galvos smegenų pažeidimų, nuo vaisiaus vystymosi sutrikimų (įskilo stuburo, kiškio lūpos, vilko gomurio). Dėl jos stokos vaikelis gali gimti per anksti, o gimdyvei tai gali lemti kraujavimus.

Vitaminas B9 lemia imunitetą, nes skatina leukocitų, organizmo apsaugą stiprinančių kraujo ląstelių, gamybą, taigi padeda išvengti virusinių bei bakterinių infekcijų. Folio rūgštis svarbi bet kurio amžiaus moteriai: padeda išvengti širdies ir kraujagyslių ligų, galvos skausmų, depresijos, išsklaido prastą nuotaiką. Be to, šis vitaminas padeda sureguliuoti mėnesinių ciklą. Jo turi daržovės (špinatai, salotų lapai, pupelės, žirniai, smidrai), abrikosai, bananai, citrusiniai vaisiai.

Kada reikėtų susirūpinti?

Blogiausia, kad iš pradžių, dar iki išsivystant anemijai, nedidelis folio rūgšties arba geležies trūkumas nepastebimas, nieko blogo nejaučiame, nes organizmas prie tokios situacijos prisitaiko. Kai hemoglobino ima trūkti daugiau, pradeda kamuoti nuolatinis nuovargis, silpnumas, padažnėjęs širdies plakimas, gali skaudėti ir suktis galva, sutrikti virškinimas. Lūžinėjantys nagai, skilinėjantys lūpų kampučiai ir slenkantys plaukai – taip pat anemijos požymiai. Dėl deguonies stokos smegenyse darosi sunku sutelkti dėmesį, sumažėja darbingumas. Dar viena problema, kad susilpnėja imunitetas, todėl padidėja polinkis infekciniams susirgimams.

Kai folio rūgšties bei geležies poreikiai didesni, subalansuota mityba, deja, nepadės. Todėl dar iki pastojant, nėštumo ir žindymo periodais gydytojai dažniausiai pataria vartoti šių mikroelementų preparatus profilaktinėmis dozėmis.

Parengė Dalia Petrutytė

Susiję straipsniai

Parašykite komentarą

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

Facebook