Žiemos pramogų traumos. Kaip apsisaugoti?

Žiemos pramogų traumosŽiemos sporto šakos, ypač slidinėjimas ir čiuožimas snieglente, labai populiarios ir patalpose po stogu, ir atvirose vietovėse įrengtuose žiemos pramogų kompleksuose. Šias sporto rūšis Europoje pamėgo keli milijonai įvairaus amžiaus žmonių. Jos teikia
didelį malonumą, teigiamai veikia sveikatą, atpalaiduoja.

Bet populiarus žiemos sportas gali sukelti riziką susižaloti. Akivaizdu, kad turime stengtis išvengti nelaimingo atsitikimo. Todėl apsaugos priemonių, tokių kaip sniego šalmai, dėvėjimas yra būtinas, kad nelaimingo atsitikimo atveju galvos sužalojimas būtų kuo mažesnis.

Svarbiausia informacija apie žiemos sporto pramogas:

• Žiemos sportas kelia pakankamai didelę sužalojimų riziką. Vaikai ir jauni žmonės susiduria su didesne rizika. Nėra pastebėta reikšmingų skirtumų tarp snieglentininkų ir slidininkų sužalojimų rizikos dydžio.

• Daugiau nei 50 proc. visų sunkių ir mirtinų žiemos sporto metu patiriamų sužalojimų yra galvos traumos.

• Kitų sužalojimų, pavyzdžiui, kojos lūžių, dėl gerėjančios slidinėjimo įrangos kokybės mažėja, galvos sužalojimai tarp sniego sporto traumų sudaro didžiausią dalį.

• Tinkamai dėvimi sportiniai šalmai sumažins susidūrimo ir susitrenkimo poveikį, kartu ir sužalojimo sunkumą. Apskaičiuotas šalmų apsauginis poveikis siekia nuo 21 iki 45 procentų.

• Džiugu, kad šalmų dėvėjimas populiarėja: Vokietijoje, Austrijoje, Šveicarijoje atitinkamai šiuo metu skelbiami 40, 63 ir 76 proc. šamų dėvėjimo rodikliai. Šveicarijoje vaikų šalmų dėvėjimo rodiklis siekia net 95 proc.

• Ne visi sutaria dėl šalmų privalomo dėvėjimo įteisinimo. Baiminamasi, kad tai galėtų atstumti dalį žiemos sporto mėgėjų.

Kadangi vaikai labiau nei kitos amžiaus grupės rizikuoja patirti galvos sužalojimų, slidinėjant ir čiuožiant snieglente šalmų dėvėjimas vaikams iki 15 metų turi būti privalomas bent jau mokyklose ir žiemos sporto stovyklose.

Žiemos sporto metu patiriami sužalojimai

Kiekvienais metais Europoje žiemos sporto metu susižaloja tūkstančiai žmonių, kurie vėliau gydomi ligoninėse. Apskaičiuota, kad visame Europos Sąjungos regione kasmet įvyksta apie 300 tūkst. sužalojimų, susijusių su žiemos sportu, po kurių reikalingas medicininis gydymas ligoninėse, iš jų 170 tūkst. sudaro slidininkų sužalojimai ir 90 tūkst. snieglentininkų sužalojimai.

Ne Europos Sąjungos šalys pateikia panašius statistinius duomenis. Šveicarijoje kasmet apie 70 tūkst. gyventojų reikalingas medicininis gydymas po patirtų sužalojimų slidinėjant ar čiuožiant snieglente ir dar 10 tūkst. sužalojimų važinėjantis rogėmis. Papildomai apie 30 tūkst. svečių iš užsienio valstybių susižaloja Šveicarijos kalnuose.

Vaikai susižaloti rizikuoja labiau nei suaugusieji. Vaikų nuo 6 iki 18 metų amžiaus susižalojimų rizika dvigubai didesnė lyginant su suaugusiaisiais. Patirties ir įgūdžių trūkumas, netinkamos įrangos naudojimas – tik keletas veiksnių, lemiančių didesnį jaunų žmonių sužalojimų skaičių.

Galvos sužalojimai žiemos sporto metu

Tyrimai rodo, kad galvos sužalojimai taip pat sudaro apie 15 proc. visų patiriamų traumų, susijusių su važinėjimu rogėmis. Sunkūs galvos sužalojimai, patirti čiuožinėjant rogėmis, sudaro net apie 55 proc. Galvos sužalojimai tarp vaikų sudaro didesnę dalį nei kitose amžiaus grupėse. Kai kurie tyrimų duomeninmis, iki 35 metų slidininkų ir snieglentininkų sunkių galvos sužalojimų rizika net tris kartus didesnė nei 35 metų ar vyresnių žmonių.

Vaikų rizika susižaloti galvą yra didesnė dėl jų specifinių kūno proporcijų: palyginti mažesnio ūgio ir svorio santykio su galva, nei suaugusiųjų.

Moterys žymiai dažniau nei vyrai patiria kelio sužalojimus, vyrai dažniau susižaloja galvą. Vieno tyrimo duomenys nurodo, kad iš visų sniego sporto dalyvių, vyrų galvos sužalojimų rizika yra 2,2 karto didesnė nei moterų. Dauguma galvos sužalojimų yra plėštinės žaizdos arba sumušimai. Detalesnė Šveicarijos statistinių duomenų analizė parodė, kad atviros žaizdos, ypač veido srityje, sudaro apie 33 proc. visų registruotų galvos sužalojimų, susijusių su slidinėjimu ir čiuožimu snieglente. 32 proc. sužalojimų sudaro galvos, veido ir kaklo sumušimai. Apie 20 proc. sužalojimų sudaro smegenų sukrėtimai.

Vienas iš dešimties žmonių patiria sunkius smegenų sužalojimus. Dažniausiai pasitaikančios sunkių sužalojimų priežastys – susidūrimas su medžiu ar kitu nejudančiu objektu, pavyzdžiui, slidinėjimo trasoje esančiu stulpu arba su kitu slidininku. Galvos sužalojimaiyra pagrindinė su žiemos sporto sužalojimais susijusi mirties arba ilgalaikio neįgalumo priežastis.

Apsauginis šalmų poveikis

Apsauginis sniego sporto šalmo poveikis yra akivaizdus: pirma, susidūrimo arba kritimo atveju jis sumažina smūgį į galvą. Antra, jis apsaugo nuo įvairių objektų patekimo į kaukolę. Šalmas, žinoma,neapsaugo nuo visų galimų galvos sužalojimų. Svarbu, kad šalmas, būtų kuo labiau prigludęs, o smakro dirželis visada tvirtai užsegtas.

Ir Europoje, ir Šiaurės Amerikoje sniego sporto šalmų standartai patvirtinti ir paskelbti. Europos Sąjungos ir Šveicarijos rinkose leidžiami tik tokie šalmai, kurie pilnai atitinka EN 1077 standarto reikalavimus. Europos standartas (EN 1077) „Aukštikalnių slidininkų ir snieglentininkų šalmai“ apibrėžia reikalavimus šalmų konstrukcijai (įskaitant regos lauką), atsaparumo smūgiui ir drėgmės pralaidumo savybes, atsparumą išorinių objektų patekimui ir pritaikymo ypatybes, taip pat ženklinimą bei informacijos pateikimą.

Galvos judėjimo greitis smūgio metu dažnai nesusijęs su slidininko ar snieglentininko judėjimo greičiu, nes daugumos kritimų atvejų pirmas smūgis tenka ne galvai. Dėl to tarptautiniuose standartuose nustatytos maksimalios smūgio greičio ribos dauguma atvejų yra pakankamos, kad būtų užtikrinta apsauga nuo smūgio.

Ar šalmai sumažina sužalojimo sunkumą?

Sniego sporto šalmų apsauga buvo įvairių tyrinėjimų objektas. Remiantis naujausiais duomenimis, šalmus dėvintys žmonės nuo 21 iki 45 proc. rečiau patiria galvos sužalojimus nei tie, kurie nedėvi šalmų. Toks platus apsaugos diapazonas nurodomas dėl to, kad į vertinamą žmonių grupę įeina skirtingų kategorijų žmonės: kai kurie tyrimai analizuoja tik tam tikro amžiaus grupes, kiti tyrimai analizuoja tik sunkius sužalojimus, kurie gydomi ligoninėje.

Taip pat svarbu pažymėti, kad dėvint šalmą, kaklo srities sužalojimų tikimybė nepadidėja. Tarptautinėje duomenų apžvalgoje pateikiama išvada, kad sniego sporto šalmai taip pat nepadidina stuburo kaklo srities sužalojimų rizikos ir jų sunkumo.

Apibendrinant galima teigti, kad sportiniai šalmai slidininkams ir snieglentininkams suteikia reikšmingą apsaugą..

Literatūra: EuroSafe Policy Briefing 10, Snow sports helmets, Amsterdam, November 2010. http://www.eurosafe.eu.com.

Iš anglų kalbos vertė Sveikatos mokymo ir ligų prevencijos centro Neinfekcinių ligų profilaktikos skyriaus vedėja Aida Laukaitienė

www.smlpc.lt

Susiję straipsniai

Parašykite komentarą

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

Facebook