Aklimatizacija vaikui sunkesnė

Važiuodami pailsėti su vaikais į tolimą šalį neturėtume pamiršti apie aklimatizaciją.
Tai yra natūralus, bet sudėtingas biologinis procesas, vykstantis organizmui prisitaikant prie naujų sąlygų: klimato, laiko juostos, dienos režimo pasikeitimų, neįprastų maisto produktų. Priverstam persiorientuoti organizmui nelengva, todėl iš pradžių galime jaustis nepatogiai ir net liguistai.

Aklimatizacijos negalavimai

Aklimatizacijos negalavimus patiriančius suaugusiuosius gali pykinti, kamuoti galvos svaigimas ir skausmas, kraujospūdžio sutrikimai, šaltkrėtis.

Vaikus aklimatizacija kamuoja labiau. Tai gali būti pakilusi temperatūra, sloga ir kosulys, prastas apetitas, miego sutrikimai. Staiga perėjus prie naujos mitybos gali atsirasti viduriavimas ir pilvo skausmas. Vaikas tampa mieguistas, viskam abejingas, prastai jaučiasi. Kiti vaikai, priešingai – yra kaprizingi, dirglūs, verkia, negali užmigti.

Suaugusieji su tokiais nemalonumais susitvarko greitai – per porą dienų. Vaiko aklimatizacija gali trukti iki 10 dienų. Kuo toliau nusivešite vaiką nuo įprastinės vietos, tuo sunkiau bus
jo organizmui persiorientuoti.

Kaip elgtis pirmosiomis dienomis?

Paprastai su aklimatizacijos bėdomis organizmas susitvarko pats. Nuo kai kurių negalavimų, pavyzdžiui, virškinimo sutrikimų, galima duoti vaistų.

Tik atvažiavę į kurortą, leiskite vaikui pailsėti, geriausia jam būtų pamiegoti. Pirmosiomis dienomis apribokite vaiko buvimą saulėje. Apsaugokite jo odą – patepkite specialiu vaikišku kremu. Mažylio galvą būtinai apsaugokite kepure.

Jeigu vaikas nenori valgyti, neverskite. Netrukus jis pats paprašys, nes grynas oras skatina apetitą. Kiek įmanoma, maitinkite jį maistu, panašiu į tą, kurį valgo namuose.

Ar galime sumažinti aklimatizacijos nemalonumus?

Vaikas lengviau prisitaikys, jeigu pasirinktos poilsio vietos laiko skirtumas nebus didesnis kaip trys valandos. Į tolimesnę kelionę su vaikais važiuokite ne trumpiau kaip mėnesiui, kad mažylis turėtų laiko priprasti prie naujo klimato. Jei poilsio vietą galite pasiekti traukiniu, autobusu ar automobiliu, verta rinktis iš šių variantų. Laipsniškai keičiantis klimatui kelyje, vaikui lengviau prisitaikyti.

Prieš mėnesį iki kelionės pradėkite duoti vaikui vitaminų, kad jis sustiprėtų. Ilgiau pasivaikščiokite su mažyliu gryname ore, sportuokite, mankštinkitės rytais.

Sveikų vaikų aklimatizacija lengvesnė. Todėl stebėkite mažylio sveikatą, o kelias dienas iki išvykos neveskite jo į darželį ar mokyklą, geriau jam mažiau kontaktuoti su kitais vaikais, kad nesusirgtų.

Išvykoje negalima staiga pakeisti mažo vaiko mitybos. Pasiimkite jo mėgstamų košių, tyrelių ir vandens. Vyresniems vaikams turėkite įprastinių užkandžių. Karšto klimato sąlygomis vaiką kuo dažniau girdykite.

Vaikas lengviau įpras prie naujų sąlygų, jeigu jo dienos režimas bus panašus į įprastinį – bent per pirmąsias poilsio dienas.

Po kelionės taip pat nelengva

Parvažiavus namo laukia grįžimas į buvusias vėžias – reaklimatizacija. Vaikas turi iš naujo apsiprasti su anksčiau pažįstamomis sąlygomis. Šis etapas gali būti taip pat sunkus, todėl neskubėkite vesti vaiko į mokyklą, darželį ar sporto užsiėmimus. Mažylio organizmui vėl apsiprasti namuose taip pat reikia laiko.

Parengė Dalia Petrutytė

Susiję straipsniai

Parašykite komentarą

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

Facebook