Bronchito kosulys – didelis vargas mažam vaikui

Sušalęs arba sukaitęs pavasarinio vėjo perpūstas vaikas gali susirgti bronchitu. Šia kvėpavimo takų liga dažniausiai serga maži vaikai, nes jų imunitetas dar nėra stiprus ir negali apsiginti nuo aplinkoje tykančių virusų. Komplikuojasi į bronchitą ir paprastas vaiko peršalimas, kai infekcija iš nosiaryklės nukeliauja žemyn – į bronchus.

Svarbu laiku gydytis

Vaikams ligą dažniausiai sukelia virusai, retesnė bronchito priežastis yra bakterijos. Dažniausiai bronchitu vaikai suserga šaltuoju metų periodu, kai padidėja virusų aktyvumas. Ūminį bronchitą gali sukelti apie 200 įvairių virusų tipų: gripo, paragripo virusai, adenovirusai, rinovirusai ir kiti.

Patekęs į bronchų gleivinę virusas sukelia jos uždegimą. Gleivinė paburksta, todėl orui pasidaro sunkiau patekti į plaučius ir pasunkėja kvėpavimas. Mažų vaikų kvėpavimo takai siauri, dėl to net ir nedidelis bronchų uždegimas gali labai pabloginti kvėpavimą. Tada bronchų gleivinė ima gaminti daugiau sekreto. Normaliomis sąlygomis su šiuo sekretu iš organizmo pašalinami į bronchus iš išorės patekę teršalai. Esant uždegimui, bronchų funkcijos sutrinka ir sekretas sunkiai pasišalina.

Gleivės ima kauptis bronchuose ir darosi tirštos bei tąsios. Skrepliai yra gera maistinė terpė bakterijoms daugintis ir infekcijai plisti. Dėl jų sąstovio bronchuose gali išsivystyti antrinė – bakterinė komplikacija, tokia kaip pūlingas bronchitas ar pneumonija. Todėl gydant bronchitą labai svarbu greičiau kovoti su uždegimu, taip pat – skatinti skreplių pasišalinimą iš bronchų.

Mažiems vaikams bronchitas sunkesnis

Pagrindinis bronchito požymis yra kosulys. Iš pradžių vaiką vargina sausas kosulys, kuris po kelių dienų pasidaro drėgnas ir vaikas pradeda atkosėti gleivingų skreplių. Vaikų kvėpavimo takai gamina daugiau gleivių nei suaugusiųjų, o atkosėti skreplius kūdikiams ir mažiems vaikams daug sunkiau. Skreplių pasišalinimą apsunkina siauras mažylių bronchų spindis, kurį dar labiau sumažina paburkusi gleivinė.

Be kosulio vaikui gali pakilti temperatūra (ūminiu bronchitu sergantys vaikai paprastai karščiuoja nestipriai), suprastėja bendra būklė, atsiranda silpnumas. Gali atsirasti bronchų sienelės lygiųjų raumenų spazmų.
Mažesnis vaikas negali pasakyti, kas jam negerai, o uždelstas, kaip ir netinkamas, bronchito gydymas gali sukelti komplikacijas, liga gali užsitęsti arba pereiti į lėtinę formą. Todėl, įtarę bronchitą, nelaukite, kol liga praeis savaime, o kreipkitės į pediatrą.

Kas padeda bronchitu sergančiam mažyliui?

Norint išgydyti bronchitą, ligoniukui būtinos tinkamos sąlygos, padedančios greičiau pasveikti ir gydytojo paskirti vaistai.
Ūminiu bronchitu sergantis vaikas turi gerti daug šiltų skysčių, nes jie skystina skreplius ir gerina atsikosėjimą. Tinka vaikiškos vaistažolių, taip pat – aviečių arbatos. Kelis kartus per dieną galite duoti vaikui karštoko vištienos sultinio. Ligoniuko maiste turėtų būti pakankamai baltymų ir vitaminų.

Mažylis geriau jausis ramioje aplinkoje. Oras kambaryje turi būti ne tik šiltas, bet ir grynas, todėl kelis kartus per dieną patalpą reikia vėdinti. O vėdindami vaiką išveskite iš kambario. Oras neturėtų būti per sausas, tai ypač aktualu šildymo periodu. Norint išlaikyti optimalią oro drėgmę, galite įsigyti specialų drėkinimo prietaisą arba panaudoti namuose esančias priemones, pavyzdžiui, talpą su vandeniu, kurią padėsite netoli radiatoriaus, ant jo galite pakabinti drėgną rankšluostį.

Svarbiausia – gydyti kosulį

Dažniausiai bronchito gydymas yra pagrindinio ligos simptomo – kosulio gydymas. Susirgus ūminiu bronchitu, svarbu palengvinti ligoniuko kosulį ir padėti greičiau pasišalinti skrepliams. Kai atkosėjami skrepliai, iš kvėpavimo takų pašalinami ligos sukėlėjai, taigi organizmas valosi. Kadangi mažiems vaikams sunku atkosėti skreplius, jiems ypatingai svarbu iš karto pradėti vartoti skreplius skystinantį ir atsikosėjimą gerinantį preparatą, padedantį išvalyti bronchus. Dauguma tokių preparatų yra augalinės kilmės, kai kurie jų mažina uždegimą, pasižymi antivirusiniu ir antibakteriniu poveikiu.

Vaikams tinkamiausi preparatai, kurių pagrindas yra natūralūs ingredientai, daugelis tokių gaminami iš vaistažolių ir jų ekstraktų. Augaliniai preparatai yra efektyvūs gydant ūminę infekciją: atpalaiduoja bronchų spazmus, de¬zinfekuoja kvėpavimo takus, suskystina tirštas gleives ir taip skatina jų pašalinimą iš kvėpavimo takų.

Bronchitu ir kitomis kvėpavimo takų ligomis rečiau serga nuolat grūdinami, ilgai gryname ore būnantys vaikai. Jeigu įmanoma, į darželį vaiką geriausia vesti nuo 3 metų, kai kiek sustiprėja imuninė sistema.

Parengė sveikos gyvensenos edukologė Ieva Grabauskienė

Susiję straipsniai

Parašykite komentarą

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

Facebook