Duokite vaikams ramybę

  • Daugelio vaikų dienotvarkė tokia įtempta, kad net generalinis direktorius pasijustų nesmagiai. Kūdikiai vežiojami iš kūdikių jogos į kūdikių aerobiką ir gestų kalbos pamokas kūdikiams. Korte Maderoje, Kalifornijoje, Gailė Penner sūnaus Džono gimtadienio proga nupirko Palm Pilot delninuką, kad padėtų jam sekti popamokinę veiklą: pianino pamokas, beisbolą, ispanų kalbos kursus, krepšinį, futbolą, tenisą, plaukimą ir karatė. „Jis toks užsiėmęs, kad turi išmokti valdyti savo laiką“, – sako ji. Džonui dešimt. Net kai vaikai turi laisvo laiko, dažnai pernelyg baiminamės paleisti juos iš akių. Nuo XX a. aštuntojo dešimtmečio vidutinis atstumas nuo namų, kurį britų vaikams leidžiama nueiti vieniems, sumažėjo beveik 90 %. Mano sūnus, kaip ir daugiau nei du trečdaliai jo bendraamžių, nėra vienas nuėjęs į parką

  • Kad ir kokiais kriterijais matuotume, auginame keisčiausią, lepiausią ir labiausiai stebimą kartą istorijoje – ar tai tikrai labai blogai? Po tūkstančių metų bandymų ir nesėkmių galbūt pagaliau aptikome stebuklingą vaikų auginimo receptą. Galbūt visa ta mikrovadyba galiausiai atsiperka. Gal auginame protingiausius, sveikiausius ir laimingiausius vaikus, kokius tik pasaulis yra matęs.

Pradėkime nuo sveikatos. Uždaryti lyg pramoniniu būdu auginamos vištos, mažai judantys ir valgantys kaloringą maistą vaikai pavojingai tunka. JAV gamintojai didina saugos kėdutes, kad jose tilptų putlūs tautos mažyliai. Kone penktadalis vaikų Amerikoje turi antsvorio, o likusioji pasaulio dalis seka iš paskos. Tarptautinė nutukimo tyrimų asociacija prognozuoja, kad iki 2010 m. Europoje 38 % ir Šiaurės Amerikoje 50 % jaunesnių nei aštuoniolikos metų vaikų bus nutukę. Papildomi kilogramai jau pasmerkia vaikus širdies ligoms, II tipo diabetui, aterosklerozei ir kitiems sutrikimams, kurie anksčiau buvo būdingi tik suaugusiesiems.

Sportiški vaikai taip pat kenčia. Juos vargina per smarkios treniruotės nuo labai jauno amžiaus. Tokie sužalojimai kaip PKR (priekinio kryžminio raiščio) trūkimas, anksčiau pasitaikydavę tik koledžų ir profesionaliems sportininkams, dabar paplitę vidurinėje mokykloje ir vis dažniau pasitaiko evynmečiams bei dešimtmečiams.

O ten, kur eina kūnas, seka ir psichika. Pasaulyje vaikams vis dažniau pasitaiko depresija, savižala, valgymo sutrikimai, taip pat streso sukeltos ligos, pvz., skrandžio ir galvos skausmai, lėtinis nuovargis.

Britanijoje kas dvidešimt aštuonios minutės mėgina nusižudyti paauglys. Japonai paaugliai užsidaro miegamuosiuose ir atsisako išeiti savaites, mėnesius ar net metus. Ekspertai spėja, kad šiuo metu daugiau nei 400 000 šalies paauglių yra nuolatiniai atsiskyrėliai. Kitose šalyse universitetų studentai palūžta kaip niekada anksčiau. Prieš dešimtmetį dažniausia apsilankymo pas universiteto miestelio patarėją priežastis buvo bėdos su vaikinu arba mergina; šiandien juos atveda nerimas.

Carl Honoré „Duokite vaikams ramybę” (Under pressure)

Ar jūs, kaip dauguma tėvų, norite, kad jūsų vaikai būtų laimingi, sveiki, juos lydėtų sėkmė? Bet taip pat trokštate gražiai juos išauklėti?

„Duokite vaikams ramybę“ – puiki paspirtis šiuolaikiniams tėvams. Joje atsakoma į svarbiausią klausimą – kam skirta vaikystė?

Knygoje analizuojamos įvairaus amžiaus vaikams pasitaikančios sudėtingos situacijos, kai iš jų reikalaujama ir tikimasi per daug. Pateiktos istorijos padės suprasti vaiką ir pasiūlys atsakymus į daugelį rūpimų klausimų: kodėl svarbūs paprasti žaidimai, kaip kartais reikia leisti vaikui pabūti vienam ir neversti jo užsiimti daugeliu veiklų, kodėl neverta skubinti augti, kada girti ir skatinti. Knygoje išdėstyti vertingi patarimai padės tėvams atsipalaiduoti auklėjant ir mokant savo atžalas, o vaikui – mėgautis visaverte vaikyste.

ISBN 978-609-444-089-2. Brūkšninis kodas: 9786094440892

256 psl. Iš anglų kalbos vertė Ignė Norvaišaitė-Aleliūnienė. Leidimo metai – 2012 m.

Susiję straipsniai

Parašykite komentarą

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

Facebook