Epilepsijos priepuolius vaikui padeda įveikti dieta

Vaikų epilepsijos gydymasEpilepsijos priepuolius patiriančius vaikus auginantiems tėvams aplinkiniai priekaištauja, kad jie nesugeba vaikui padėti. „Tai didina tėvų kaltės jausmą, – sako Vaikų ligoninės medicinos psichologė Lora Šapailienė, – verčia juos nerimauti, o jų nerimu ir baime užsikrečia vaikas.

Psichologai pataria sergant epilepsija atsižvelgti į priepuolius sukeliančius veiksnius, konstruktyviai mąstyti, neriboti socialinės adaptacijos ir pasinaudoti visomis įmanomomis galimybėmis.

Viena iš jų – alternatyva medikamentiniam gydymui, dar 1920 m Amerikoje. sukurta ketogeninė dieta. Vaikų ligoninės neurologijos skyriaus vyr. slaugos administratorė Jovita Grudzinskienė pasakoja, kad ši dieta pasaulyje buvo primiršta, nes mediciną užkariavo medikamentinis epilepsijos gydymas. Ši dieta atgimė 1992 metais: pamirštoji ketogeninė dieta sėkmingai padėjo berniukui iš JAV, kuriam epilepsijos priepuolių negalėjo sustabdyti jokie medikamentai.

Vaikų ligoninėje ketogeninę dietą atgaivino vaikų neurologai. Pirmoji išbandė šį alternatyvų epilepsijos priepuolių mažinimo būdą trejų metukų mergaitė Brigita. Šiandien jai septyneri ir po ketverių metų, Brigitos mama Rūta jau gali drąsiai sakyti, kad dieta padėjo mergaitei: epilepsijos priepuolius ji patiria daug rečiau.

„Anksčiau Brigitą kamuodavo 5-6 priepuoliai per dieną, dabar jų būna maždaug penki per mėnesį“, – džiaugiasi mama.

Pasak J. Grudzinskienės, ketogeninės dietos principas yra iš pažiūros paprastas: daug riebalų, mažai baltymų ir angliavandenių (santykis 4:1 arba 3:1). Nuolat stebima ketogenų koncentracija šlapime. Besilaikantis tokios dietos vaikas gali valgyti kiek telpa mėsos, dešros gaminių, žuvies, sviesto, kiaušinių ir įvairiausių prieskonių, bet kai kurias daržoves galima valgyti tik nedideliais kiekiais, negalima vartoti bulvių bei daug angliavandenių turinčių produktų: cukraus, kruopų, makaronų, miltų ir kitų grūdinių produktų.

Dietologų padedama kūrybinga mama, sukūrė galybę receptų, kurie paįvairino vaikui nepatrauklų meniu. Dabar savo patirtimi ji gali pasidalyti su kitais epilepsija sergančių vaikų tėvais. Ketogeninė dieta kaip alternatyvus gydymo būdas Vaikų ligoninėje šiuo metu taikoma jau 4 vaikams.

Dar vienas būdas pagelbėti ligoniams, sergantiems vaistams atsparia epilepsijos forma – neurochirurginės epilepsijos operacijos. Vaikų ligoninės neurologams į pagalbą atėję gydytojai neurochirurgai vieną iš retesnių operacijų prieš tris mėnesius atliko mergaitei.

Tris valandas trukusią operaciją atliko Vaikų ligoninės gydytojas neurochirurgas Ramūnas Raugalas ir jo kolega iš Respublikinės Vilniaus universitetinės ligoninės neurochirurgas doc. Saulius Ročka pasakoja. „Operuojant mergaitę buvo perskirta abiejų smegenų pusrutulių didžioji jungtis (kaliozotomija), nes vaikas sirgo išplitusia epilepsija be aiškaus židinio“- pasakoja neurochirurgai.. Tokių operacijų griebiamasi, kai ligos priepuolių neįmanoma pašalinti medikamentais.

Padedama reabilitacijos specialistų vaikas sveiksta, priepuoliai liovėsi, mergaitės emocijos stabilesnės, gerėja raida.

Mokslinių tyrimų duomenimis, 5 proc. žmonių gali patirti epilepsijos priepuolius, bet tik 1 proc. jų suserga šia liga. Šia liga serga 70-80 vaikų iš 100 000, o 160 iš 100 000 kūdikių. Vyresni vaikai epilepsija suserga rečiau.

Vaikų ligoninės neurologijos skyriaus vedėjos dr. Rūtos Praninskienės teigimu, Lietuvoje kasmet epilepsija gali susirgti 150-300 vaikų. Taigi epilepsija viena dažniausių vaikų ir paauglių nervų ligų.

Susiję straipsniai

Parašykite komentarą

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

Facebook