Gelta naujagimiams ir vyresniems vaikams

Pagrindinis šios ligos požymis – odos ir gleivinių ( burnos ertmės, akių baltymo) pageltimas, kai kraujyje pagausėja tulžies pigmento bilirubino. Jo susikaupia kraujyje yrant hemoglobinui, esančiam raudonuosiuose kraujo kūneliuose, ir kepenų ląstelėms. Sveikame organizme bilirubiną  efektyviai perdirba kepenys. Kai bilirubino kiekis didesnis negu kepenys gali pašalinti iš organizmo (jeigu kepenys pakenktos ir negali tinkamai atlikti savo funkcijų), bilirubinas kaupiasi ir išsivysto gelta. Gelta gali atsirasti dėl įvairių ligų.

Fiziologinė arba naujagimių gelta atsiranda visiems naujagimiams 3 –4 gyvenimo dieną ir savaime išnyksta maždaug per savaitę –10 dienų. Kūdikis turi kuo daugiau gerti, nes bilirubinas ištirpsta kraujyje ir pašalinamas su šlapimu.

Patologinė naujagimių gelta atsiranda 1–2 gyvenimo dieną. Jos priežastis gali būti rezus faktorus arba motinos ir naujagimio kraujo grupės nesutapimas, kepenų uždegimas, tulžies pūslės uždegimas, apsinuodijimas kai kuriomis cheminėmis medžiagomis. Patologinės geltos atveju reikia būtinai kreiptis į gydytoją.

Gelta – pavojinga liga. Labai padidėjus bilirubino kiekiui kraujyje gali atsirasti traukuliai ir smegenų pažeidimai.

Sveiko žmogaus oda gali pagelsti ir ne dėl ligos, pavyzdžiui, nuo kai kurių vaistų, suvalgius daug morkų arba pomidorų.

Vyresniems vaikams gelta gali būti – infekcinis hepatitas. Jį sukelia kepenis pažeidžiantis virusas. Vaikas užsikrečia nuo sergančiojo kontaktuodamas su juo arba per maistą. Besivystančiose šalyse šis virusas perduodamas dar ir per geriamąjį vandenį.

Iš pradžių vaikas netenka apetito, jam skauda pilvą, prastai jaučiasi. Dėl kepenų uždegimo skausmas gali atsirasti dešiniojo šonkaulio apačioje, priekinėje kūno dalyje. Vaiko išmatos tampa šviesesnės, o šlapimas – tamsesnis.

Ką daryti?

Būtinai kreipkitės į gydytoją. Jeigu gelta atsirado po gimdymo paros, tai ne fiziologinė naujagimių gelta. Taip pat gydytojas turi apžiūrėti kūdikį, kuriam gelta tęsiasi daugiau nei 10 dienų. Fiziologinė gelta per šį laikotarpį praeina. Kartais ji tęsiasi ilgiau, ypač žindomiems kūdikiams. Galbūt todėl, kad kūdikio kepenis įtakoja motinos piene esantys hormonai.

Diagnozę nustato vaikų gydytojas, skiriami tyrimai. Geltą sukėlusi liga dažniausiai gydoma ligoninėje.

Jeigu sergantis vaikas labai vangus, visiškai neturi apetito arba geltos požymiai sustiprėjo po trečiosios gyvenimo dienos, kreipkitės į gydytoją.

Infekciniu hepatitu segančiam vaikui reikia daug gerti ir laikytis lovos režimo.

Pirmąsias tris dienas po kontakto su ligoniuku reikia būtinai plauti rankas.

Šiai ligai įtakos turi paveldimumas. Raudonieji kraujo kūneliai gali būti labai silpni ir lengvai pažeidžiami, todėl kepenys nespėja apdoroti bilirubino.

Susiję straipsniai

Parašykite komentarą

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

Facebook